Arsiv Bölümü

warning: Creating default object from empty value in /home/molla/domains/mollacami.com/public_html/kariyer/modules/archive/archive.inc on line 53.
Tarih
 • Oca
 • Şub
 • Mar
 • Nis
 • Mayıs
 • Haz
 • Tem
 • Ağu
 • Eyl
 • Eki
 • Kas
 • Ara

Motivasyon türleri: 8 motivasyon kaynağı

Motivasyon şu şekilde tanımlanabilir: Bir hedefe ulaşmayı veya bir ihtiyacı karşılamayı amaçlayan davranışları başlatan, yönlendiren ve sürdüren süreç.

Bizi harekete geçiren ve zor durumlarda bile ilerlememizi sağlayan güçtür. Susadığınızda bir bardak su içmek, en çok arzu ettiğiniz sürüş sınavını geçmek için bütün gece çalışmak ya da bir şampiyonada en iyisi olmak için çok çalışmak onun sayesinde mümkün.

Bununla birlikte, önerdiğimiz zorluklar ve projeler çok çeşitli olduğu gibi, hedeflerimize ulaşmak için güçlerimizin doğduğu motivasyon türleri de çeşitlidir. Bu makalede tam olarak bahsedeceğim şey bu: motivasyon türleri.

İnsan ihtiyaçlarını analiz eden bir teori: "Maslow'un Piramidi"
Psikolojinin motivasyona olan ilgisi

Kişiliğinize en uygun meslek hangisi?

Herkesin başarısına katkıda bulunan güçlü ve zayıf yönleri bulunuyor. Ancak çok az kişi bu yönlerinin ne olduğunu, bu yönlerini nasıl kullanacağını ve de ne yapması gerektiğini tam olarak biliyor. Kendinizi iyi tanımanızın geleceğinizdeki etkisi oldukça büyük…

Kendinizi iyi tanıyor, güçlü ve zayıf yönlerinizin ne olduğunu biliyorsanız şanslısınız. Çünkü güçlü olduğunuz yönlerinize eğilebilir, zayıf yönlerinizi geliştirebilir ve kişiliğinize en uygun olan mesleği yaparak hem mutlu hem de başarılı olabilirsiniz. Ancak kişiliğinize uyan mesleği bilmiyorsanız yazımıza göz atmanızda fayda var. Kişiliğinize uygun olan bir alanda kariyerinizi belirlemek ve istediğiniz alanda uzmanlaşmak için aşağıda yer alan dört kişilik boyutunu inceleyerek hangi mesleğin size daha uygun olduğu hakkında bilgi edinebilirsiniz.
Sizin seçiminiz hangisi?

Aşağıda yer alan dört kişilik boyutunun her biri iki bölüme ayrılıyor. Öncelikle her bir stil için hangisinin size daha yakın olduğunu seçin.

HPI Hogan Kişilik Ölçümü

Gerek kağıt-kalem, gerekse bilgisayar uygulaması olan ve 206 sorudan oluşan HPI'nin uygulama süresi, ortalama 20 dakikadır. Bilgisayar yazılımı, her uygulama bitiminde, isteğe göre farklı ayrıntılarda raporlar almayı mümkün kılar.

Renklerle Kişilik Analizi

Özel hayatımızda olduğu gibi iş yaşamında da birlikte çalıştığımız bireylerin kişilik tiplerini biliyor olmamız, daha kolay iletişim kurabilmemizi sağlayacaktır. İşe kendimizi tanıma ile başlamalıyız. Kendimizi tanımadan başkaları ile başarılı iletişim kurmamız zordur.

İşe alım sürecinden de insan kaynakları yöneticilerinin kullandığı bir araç olan kişilik testleri, adayların özellikleriyle pozisyona uygunluklarının belirlenmesinde rol oynamaktadır. Kişilik testleri, işe alım sürecinde yoğun olarak kullanılmakla beraber; şirket içi atamalarda, kariyer gelişiminde, yetkinlik bazlı görevlendirmelerde de kullanılmaktadır. Farklı kişilik tiplerinin bir arada çalıştığı grup çalışmalarında, ekip liderleri takımlarını kurmadan önce kişilik testlerinden yardım alarak farklı kişilik tiplerinin uyum içinde çalışmasını sağlamaktadır.

Kişilik Envanterler

Farklı kişilik envanterleri ve kişilik türleri bulunmaktadır. Ülkemizde de sıkça kullanılan bazı kişilik envanterleri şunlardır.

D.I.S.C. Kişilik Envanteri

Thomas Kişilik Envanteri


Lütfen ilanlariniz icin ilan ekle formunu kullaniniz!

sitemizdeki yer alan yorum mantigindaki tüm ilanlar yayindan kaldirilmistir. Ilanlarini ilan ekleme forumunu kullanarak ekleyiniz. Sistemdeki mevcut ilan gösterimleri buradaki sayfamizda aktif haldedir. Teknik sorun ve diger sorulariniz icin lütfen bizimle buradan iletisime geciniz


Eklenen Tüm IlanlarBizimle çalışmak isterseniz buraya tıklayınız

Google
 

Son yorumlar

Anket

islamikariyer.com (2006-2008).