Vakf ve Dernek

Sual: Dükkanım daha önce vakfa aitmiş. Vakf alınıp satılmadığına göre, kazancım helal mıdır?

CEVAP
Vakf statüsündeki vakf, alınıp satılmaz ve mülk olarak kullanılmaz. Fakat sizinkinin sadece adı vakıftır. Bugünkü vakfların durumu değişiktir. Bugün çeşitli vakflar kurulmuştur. Bunlar yardım teşkilatı olup, dinimizin hibe ahkamına tabidir. Yani bunlar yardım yerleridir, vakf değildir. Vakf malı, vakfeden kimsenin koyduğu şartlara göre idare edilir. Dernekler, yardım teşkilatları ise, başkalarının emirlerine göre iş görür. Buradaki paralar hibe edenlerden çıkmıştır. Orayı idare edenler, bu paraları çeşitli hayır ve hasenata sarfedebilirler. Yeni idare, eski idareden bütün malları teslim alır.

Bunların isminin vakf olması, dinimizin vakf hükmüne dahil edilmesine sebep olmaz. Mesela, melekler yiyip içmez. Fakat bir kadının ismi melek ise, bu da yiyip içmiyecek denmez. Siz dükkanınınızı gasbetmediniz. Hak sahibisiniz. Müstehak olarak kullanmanızda dinen bir mahzur yoktur. (İslâm Ahlâkı)


Lütfen ilanlariniz icin ilan ekle formunu kullaniniz!

sitemizdeki yer alan yorum mantigindaki tüm ilanlar yayindan kaldirilmistir. Ilanlarini ilan ekleme forumunu kullanarak ekleyiniz. Sistemdeki mevcut ilan gösterimleri buradaki sayfamizda aktif haldedir. Teknik sorun ve diger sorulariniz icin lütfen bizimle buradan iletisime geciniz


Eklenen Tüm IlanlarBizimle çalışmak isterseniz buraya tıklayınız

Google
 

Son yorumlar

Anket

islamikariyer.com (2006-2008).