Yemîn nasıl olur

Sual: Yemîn nasıl olur?
CEVAP

Yemîn, yalnız Allahü teâlânın isimlerini söylemekle olur. Vallahi, billahi, tallahi gibi. Kur’ân, Peygamber, Kâ’be için demekle yemîn olmaz. Fakat âdet olduğu için Mushaf hakkı için demek veya elini Mushafa koyarak bunun hakkı için demek yemîn olur. (Kur’ân çarpsın) demek, Allah şâhidim olsun demek yemîn olur. Ahdım olsun, nezrim olsun, yemînim olsun demek de yemîn olur.

Kalben vallahi dense, yemîn sahîh olmaz. Dil ile söylemek gerekir. Küfre sebep olan şeyleri, yemîn niyeti ile söylerse, kâfir olmaz, yemîn etmiş olur. (Eğer şunu yaparsam kâfir olayım) gibi küfre sebep olan bir şeyi yemîn kastı ile söylemek de yemîn olur. Yemîn kastı ile söylemedi ise kendisi kâfir olur. Onun için kâfir olayım sözünü hiç söylememeli!

(Babamın başı için, çocuğumun, annemin ölüsünü öpeyim...) diye yemîn etmek harâmdır. Tevbe etmek gerekir. Allahtan gayrısı için yemîn edilmez. Bu yemîn olmadığı için, bozulursa yemîn keffâreti gerekmez.

Hadîs-i şerîfte buyuruldu ki:

(Babam hakkı için diyerek yemîn etmeyiniz! Yemîn, Allahü teâlânın ismi ile olur.) [Müslim]

Harâm işlemek veya ibâdet yapmamak için yemîn eden, yemînini bozar, sonra yemîn keffâreti verir. Meselâ, (Şu işim olursa vallahi şarap içeceğim) diyen kimse, şarap içmez, yemîn ettiği için yemîn keffâreti verir.

Helâl malını harâm ederek yemîn etmekle o mal harâm olmaz. Meselâ, (Şu elbiseyi giyersem harâm olsun) diyen kimse, sözünde durmayıp giyse, elbisesi harâm olmaz. Fakat, o elbiseyi giyince, keffâret vermesi gerekir.

Yalan yere yemîn büyük günâhtır. Doğru olarak çok yemîn etmek de uygun değildir. Allahü teâlânın ismine ve yemîne kıymet vermemek olur. Şarkılarda, türkülerde, eğlencelerde yemîn etmek de böyle günâh olur. (Dürr-ül-muhtâr)

süper çok güzel bişey

süper çok güzel bişey


Lütfen ilanlariniz icin ilan ekle formunu kullaniniz!

sitemizdeki yer alan yorum mantigindaki tüm ilanlar yayindan kaldirilmistir. Ilanlarini ilan ekleme forumunu kullanarak ekleyiniz. Sistemdeki mevcut ilan gösterimleri buradaki sayfamizda aktif haldedir. Teknik sorun ve diger sorulariniz icin lütfen bizimle buradan iletisime geciniz


Eklenen Tüm IlanlarBizimle çalışmak isterseniz buraya tıklayınız

Google
 

Son yorumlar

Anket

islamikariyer.com (2006-2008).