Elbisenizin rengi karakterinizi ele veriyor

Renklerin insan psikolojisini etkilediği bilinen bir gerçek. Modacıların, insanların renk tercihlerinde önemli rolü var. Ama tonunu seçmek ya da hangi renk ile birlikte kullanılacağına karar vermek sizin elinizde. Görünüm ve renk, karşınızdaki kişiyi hiç konuşmanıza gerek kalmadan yüzde 58 oranında etkiliyor.
 
Biliyor musunuz, renkler sizin adınıza konuşur, içinizdekini muhatabınıza anlatır. Tarihler boyunca renklere birçok anlam yüklenmiş, ifade edilmek istenen duygu, düşünce tüm nezaketiyle sözsüz anlatılmış. Anadolu’daki kadınlarımızın geleneklerinden dolayı konuşmadığı dönemlerde giydikleri elbiselerin renkleri onların ağzı, dili olmuş ve var gücü ile ruhundan geçenleri anlatmış. Kimi yörelerde ise gelinlik kızlarla evli kadınlar başlarına bağladıkları yazma renkleri ile ayırt edilirmiş. Hâlâ bazı yörelerimizde bu gelenek sürdürülüyor. Meslekler, kişilik, ruh yapısı, ticaret, dekorasyon ve tabii ki moda da renklerin anlamları üzerine kurgulanıyor. Sayıları hızla artan renk bilimcilerin araştırmalarıyla renklerin modada kullanımı da farklı anlamlar kazandı.
 
Beyaz giyen güvenli, sarı giyen hırsız olur
 
Modacıların, insanların renk tercihlerinde önemli rolü var. Ama tonunu seçmek ya da hangi renk ile birlikte kullanılacağına karar vermek sizin elinizde. Görünüm ve renk, karşınızdaki kişiyi hiç konuşmanıza gerek kalmadan yüzde 58 oranında etkiliyor. İlk görüşmelerde, toplantılarda, iş yaşamında ya da davetlerde giydiğiniz kıyafetin rengiyle etrafınızda olumlu ya da olumsuz etki bırakabilirsiniz.
 
Neden hemşireler ve doktorlar tüm dünyada beyaz giysiler ile temsil edilir, hiç düşündünüz mü? Çünkü beyaz; temizliği, güvenilirliği, istikrarı temsil eder. Belki de bundan dolayı işadamlarının dolabı beyaz gömleklerle doludur. Masumiyeti, saflığı ve başlangıcı ifade eder. Tıpkı gelinlikler gibi. Beyaz aynı zamanda tüm renklerin dengeleyicisidir. Hemen her ten rengindeki insana yakışır. Gündüz giyimi için ideal renktir. İhtişamı en zarif biçimi ile giysiye yansıtır. Hak ve adaletin en sessiz tanığıdır. Melekler her inanışta beyaz ile sembolize edilir. Barışın rengi olduğu bilinir. Buna rağmen bazı kültürlerde renkler farklı anlamlarda da kullanılır. Mesela Çin ve Japonya’da yas rengidir. En güzel kombinler siyah, altın, gümüş, kırmızı ile oluşturulabilir.
 
Sarı ise güneş rengidir. Aydınlığı, sıcaklığı, dikkat çekiciliği, geçici olmayı, zekâyı, hırsı ve entelektüelliği çağrıştırır. Karşınızdaki insana büyük düşüncelerin, umutların insanı olduğunuzu anlatır. Ama unutmayın, gelip-geçiciliği de temsil eder. Soluk tenli insanların kullanmamaları gereken renkler arasındadır. Gece kullanımı için uygundur. Siyah, lacivert, mor ve gri ile kullandığınızda hoş bir görünüm sergiler.
 
Parlak olan bir başka renk ise kırmızıdır. En etkili ve uyarıcı renktir. Canlandırıcı, cesur, sert, enerjik, heyecan verici bir etkisi vardır. Kan basıncını etkilediği için direkt tansiyona etki eder. Karşınızdakine meydan okuyorsunuz intibaını bırakabilir. Dikkatli ve doğru oranda kullanılmasında fayda var. Eski Roma’da savaş, Hindistan’da asker, Güney Afrika’da ise yas rengidir. Rusya’da ve Uzakdoğu’da uğurlu renk olarak bilinir, ateşin rengi de olduğu unutulmamalıdır. Mesleğiniz hırs, kendine güven, hareket gerektiriyorsa kırmızıyı tercih edebilirsiniz. Özellikle esmer tenlilere uyum sağlar, beyaz ve kumrallara da çok yakışır. Beyaz, siyah, gri, lacivert ve altın ile birlikte oldukça şık bir birleşim yakalanabilir.
 
Mavi başarıyı, yeşil huzuru temsil eder
 
Huzur verici, dinlendirici, sakinleştirici etkileri içinde barındıran mavi ise başarıyı temsil eder. Tedavi eden bir etkisi olduğu bilinir. Enginlik, sonsuzluk, güven, istikrar ve verimlilik etkisini içerisinde barındırır. Bu nedenle para ile ilgili mesleklerde çalışanların mavi ağırlıklı giyinmelerinde fayda var. Freud, maviyi sakin diye adlandırırken; Faber Birren ise tansiyonu düşürdüğünü söyler. Belki de nazar boncuğu bu yüzden mavidir. Araplar, mavinin kan akışını yavaşlattığını savunur. Buna rağmen İran’da matem, Ortaçağ’da cadıları kaçırmak için kullanılan bir renktir. Çok hareketli çocukların mavi giysilerle daha sakin olacağı kanısı vardır. Belki de denize bakıldığında hissedilen sakinlik duygusu, mavi giysilerde aynı ruh dinginliğini çağrıştırıyor olabilir. Beyaz tenlilere çok yakışır. Beyaz, kırmızı, kahverengi, yeşil ve gümüş ile uyumluluk sergiler. Ama doğru tonu, koyuluğu yakalamak da işin püf noktası.
 
Koyu demişken tüm renklerin en koyusu olan siyaha bir göz atalım. Gücü, tutkuyu, hırsı, yalnızlığı, kendine hâkim olmayı, özgüveni temsil eder. Gizemli bir hava verir. Giysilerde en çok kullanılan renktir. Her şeyi örter, tıpkı gece gibi. Ulaşılmaz kudreti anlatırken, korkusuzluğu, cesur olmayı aynı zamanda pek çok toplumda yası akla getirir. Orta Asya’da ise mutluluk rengidir. Konsantrasyonu en iyi yakalayan renk yine siyahtır. Beyaz, kırmızı, mor, gri, altın ve gümüş en yakın dostudur. Doğru oranda kullanıldığında -aşırı esmerler hariç- her tene uyum sağlar. Gece giysilerinin vazgeçilmezidir. Gelelim güven ve saygı uyandıran renk olan yeşile. Yeşil, huzur veren renklerin en başında yer alır. Üretkenliği artırır, aynı zamanda rahatlatıcıdır. Tasarımla ilgilenenlerin tercih etmeleri gereken renkler arasındadır. Zarif görünmenizi sağlar. Doğanın da rengi olduğu için sakin bir görüntü kazandırır. Eski Yunan’da zaferin, İskoçya’da şeref, Müslüman toplumlarında ise maneviyatın rengidir. Kişilerin en beğendiği renklerin doğa renkleri olduğu çeşitli araştırmalarla da ortaya çıkmıştır. Yanık tenlilerde çok şık dururken farklı tonları esmer, sarışın ve kumrallara da yakışır. Koyu tonlarını gece davetlerinde, açık tonlarını gündüz giyiminde kullanabilirsiniz.
 
 
REYHAN YAZICI (TASARIMCI)
Cumartesi - zaman

Kesinlikle katılıyorum.

Kesinlikle katılıyorum.

yazınızı beğeniyle

yazınızı beğeniyle okudum. ve istifade ettim.

başarılar


Lütfen ilanlariniz icin ilan ekle formunu kullaniniz!

sitemizdeki yer alan yorum mantigindaki tüm ilanlar yayindan kaldirilmistir. Ilanlarini ilan ekleme forumunu kullanarak ekleyiniz. Sistemdeki mevcut ilan gösterimleri buradaki sayfamizda aktif haldedir. Teknik sorun ve diger sorulariniz icin lütfen bizimle buradan iletisime geciniz


Eklenen Tüm IlanlarBizimle çalışmak isterseniz buraya tıklayınız

Google
 

Son yorumlar

Anket

islamikariyer.com (2006-2008).