İngilizce için para harcamayın

Hemen her evin kütüphanesini İngilizce eğitim kitapları, kasetler ve cd’ler dolduruyor. Yine her köşe başında bir İngilizce kursu var. Bir yerlerde yanlışlık olduğu kesin. Emek kadar ekonomik kayıpların da yaşandığı İngilizce eğitim sektöründe ücretsiz olarak yayınlanan ingilizcesitesi.com ise farklı özellikleriyle öne çıkıyor.

Hemen her evin kütüphanesinde onlarca İngilizce kitabı, kasetler ve cd’ler bulunuyor. Yine hemen her köşede bir İngilizce kursu bulunuyor, vitrin camlarını “İngilizce ders verilir” levhaları süslüyor. İngilizce dokümanlarının bu kadar çok tüketildiği bir ülkede, İngilizce konuşanların sayısı ise yok denecek kadar az.

Topyekün yabancı dil öğrenmeye meraklı bir toplumun harcanan tüm para ve zamana karşı başarısız olmasından sonra yeni alternatifler geliştirilmeye başlandı. Bugünkü teknolojiyle İngilizce öğrenmeye yönelik geliştirilen en etkili yöntem internet siteleri oldu. Onlarca İngilizce öğretim sitesinin içinde yer alan www.ingilizcesitesi.com’un özellikleri ise çok farklı.

İngilizcesitesi.com’u benzer sitelerden ayıran en büyük özelliği siteyi hazırlayan ekibin İngilizce öğrenimi üzerine uzun yıllar araştırma yapmış olmaları... Sitenin baş editörü Salih Tatar, emekli bir İngilizce öğretmeni ve başarıları nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından birçok defa İngiltere’ye dil araştırmalarına gönderilmiş. Ücretsiz olarak yayınlanan 1200 sayfalık siteyi hazırlarken, Türklerin niçin İngilizce öğrenemediğini araştırmakla işe başladıklarını belirten Salih Tatar, her şeyden önce “Kimse kimseye İngilizce öğretemez” tesbitinden yola çıktıklarını belirterek “Yabancı dil öğrenimi için ya doğal bir ortam olacak ya da yabancı dil öğrenmek bir zorunluluk halini alacak. Ben ve ekibim sadece yol göstericiyiz. Tabii bu gösterilen yol da önemli. Maalesef İngilizce öğretiyorum iddiasındaki kişi ve yayınlar, gramer bilgilerini yanlış yöntemle vererek öğrencinin işini zorlaştırıyorlar” diyor.

Yıllık 300 milyon doları aşan İngilizce eğitim sektörünün, öğreterek değil; öğretmeyerek para kazandığını söyleyen Salih Tatar, sitelerini, ticari kavgalara kurban gitmemek için ücretsiz yaptıklarını belirtiyor.

“Kelimeleri tek tek ezberlemeyin”

İngilizce öğrenimindeki yanlışlara da değinen Tatar, kelimeleri tek tek yazıp ezberlemenin yanlış bir yöntem olduğunu belirterek “Dil canlı bir varlıktır. Kullanılmadığında ölür. Öğrenilen sözcük ya da cümleler mutlaka kullanılmalıdır. İngilizce bir imparatorluk dili, bu yüzden de kelime dağarcığı çok geniş. Grameri ise kolay. Yine yabancı dil öğrenirken kesinlikle Türkçe gramer mantığı düşünülmemesi gerekir” diyor.

Türkiye’de İngilizce öğrenme ile İngilizce konuşabilmenin çok farklı şeyler olduğunu belirten Salih Tatar, hazırlık sınıflarında bir yılları geçen öğrencilerin bile İngilizce konuşamadığını iddia ediyor: “Kanada’da yabancı dil öğrenimi için bulunanlar bile ingilizcesitesi.com’u takip ediyorlar. Çünkü sitede bir öğrenim sistemi var.” Baş editörlüğünü yaptığı ingilizcesitesi.com’da bugüne kadar yaklaşık 500 bin kişiye ulaşan Salih Tatar’ın İngilizce öğrenmek isteyenlere önemli bir tavsiyesi de amacın iyi tespit edilmesi konusunda: “İngilizce öğrenmesine gerek olmayan kişilerin kendilerini gereksiz yere yormamasını istiyorum. Mutlaka yabancı dil öğreneceğim diyenlerin ise birkaç ay öğrenime yoğunlaşması gerekiyor.”

Birol Uzunay - Sayı: 416 -


Lütfen ilanlariniz icin ilan ekle formunu kullaniniz!

sitemizdeki yer alan yorum mantigindaki tüm ilanlar yayindan kaldirilmistir. Ilanlarini ilan ekleme forumunu kullanarak ekleyiniz. Sistemdeki mevcut ilan gösterimleri buradaki sayfamizda aktif haldedir. Teknik sorun ve diger sorulariniz icin lütfen bizimle buradan iletisime geciniz


Eklenen Tüm IlanlarBizimle çalışmak isterseniz buraya tıklayınız

Google
 

Son yorumlar

Anket

islamikariyer.com (2006-2008).