Webmaster'lara gün doğdu

Aradığımız her şey için ilk başvurduğumuz adres olan internetin gelişmesi yeni iş imkânlarını da beraberinde getirdi.

Şirketlere web sayfası zorunluluğu şartı, web tasarımcılığını gözde mesleklerden biri haline getirdi. “Kâr marjı yüksek, talep yoğun” diyen herkes artık bu işe giriyor. Özellikle de gençler...

“Üniversitede bu bölümü okumadım, üniversite mezunu değilim” deyip pes etmiyor, maharetini de sırtlayıp soluğu kurslarda alıyor. Bunlardan biri de Sevben Durhat. “Çağımız teknoloji çağı ve web tasarımı bunun adı oldu. Bu yüzden web ve grafik uzmanlığı eğitimi alıyor, aynı zamanda açıköğretim okuyorum, bir diplomaya sahip olmak için.” diyen Durhat’a göre şirketler için web sayfaları birer şube. Bu anlamda grafik ve web uzmanlığı geleceğin mesleği olarak görülüyor. Her türlü çalışma ortamına sahip olduğu için bu mesleğin özellikle bayanlara uygun olduğunu söyleyen Durhat, ‘webmaster’lığı üniversite okumadan sahip olunacak en iyi meslek olarak görüyor. Yine web ve grafik uzmanlığı için kursa gidenlerden Şenay Ağgez de internetin günümüzde vazgeçilmez olduğu görüşünde. Tasarımı, yeni şeyler üretmeyi sevdiğini belirten Ağgez’e göre bu iş hem kârlı hem de zevkli. Bilgi teknolojilerinin herhangi bir alanında kariyer sahibi olmanın saygınlık ve parayı eşdeğer olarak beraberinde getirdiğini belirten Edutime’ın genel müdürü Özgür Demir de işyerlerinin de saygın ve örnek alınan kişi modeline dönüşmenin insana maddesel güç kattığını aktarıyor. Demir, bunun, kişinin performansının artması ve mutlu bir yaşam standardına ulaşmasında en büyük etken olduğunu sözlerine ekliyor.

Türkiye Bilişim Vakfı verilerine göre Türkiye’de bilişim sektöründe istihdam edilmek için 210 bin elemana ihtiyaç var. Son zamanlarda bu işkolundaki eleman eksikliğinin farkına varanlar, webmaster olmak için kurslara yazılıyor. Maddi olanakları elvermeyenler ise İstanbul Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları’ndan (İSMEK) faydalanıyor. İSMEK tarafından açılan web tasarımcılığı kursunun bin 365 tane öğrencisi var. Bilgi teknolojileri alanında eğitim programına katılanlar arasında her çeşit insanla karşılaşmak mümkün. Öğrenci, işsiz, ev hanımı vs... Üniversitelerin bu bölümünde okuyan ve gelişen teknolojiyi takip etmek isteyen, üniversitede bu bölüm dışında okuyan; ama sektörde kariyer sahibi olmak isteyen, lise mezunu ancak üniversitede okumayanlar kursların kapısını çalanlar arasında.

Kurslar ve üniversiteler bir yana dursun bu sektörde merakı ve tecrübesiyle bir yerlere gelmiş ‘yeni yetme’ görünümünde; ama işin pirleri de dikkat çekiyor. Küçük yaşlarda bilgisayarla haşır neşir olup olayı kapan çocuklar web tasarımı yaparak iyi paralar kazanıyor. Bilgisayar teknisyeni Hakan Yılmaz, bu işte artık yaş sınırının düşerek merakın ön plana çıktığını vurguluyor. Web tasarımcılığının iş yapabilme kapasitesi, bilgi ve tecrübe sahibi olmayla paralel olduğunu aktaran Yılmaz, başından geçen bir olayı şöyle anlatıyor: “Bir gün yaklaşık 13-14 yaşlarında bir çocuk geldi. Bir bilgisayar parçasının fiyatını sordu. Ne sorun yaşadığını sorduğumda web sitesi yaparken bilgisayarının yavaş kaldığını söyledi ve kendince konuşarak hesap yapmaya başladı. ‘100 YTL bu siteyi bitirdiğimde alacağım. Şu kadarını şuna veririm, bu kadarını şuna.’”

Web tasarlamayı hobi edinen birçok kişi, kanun çıkmasıyla beraber para kazanmaya da başladı. Üniversitelerin ilgili bölümlerinde okuyan birçok öğrenci, şirketlerin web sitelerini yaparak harçlıklarını çıkartıyor. Hatta öğrencilerin bu konuda örgütlenerek küçük ölçekli işletmeler kurduğu bile söylenenler arasında. Lisede okuyan İsmail Yıldız da bu web tasarımını meslek edinenlerden biri. 11 yaşından beri bilgisayar kullanan Yıldız, kısa zamanda web tasarımı yapmayı da öğrenmiş. Şu anda bir şirketin web tasarım işini aldığını söyleyen Yıldız, projeyi hazırladıktan sonra parasını teslim alacağını ifade ediyor.

konu web tasarımı olunca

daha ben ne derim ki gerçekten tam mesleğimin insanıyım, bi işe merak sardım hiç üşenmeden üstüne 7 yıl grafik eğitimi aldım ve freelance olarak kendim
çalışıyorum ve uçsuz bucaksız bu web deryasına daldıktan sonra görsel
olarak kendimini yeterli bulup teknik konularda yani asıl web programcılığı
konsunda eksiklerimi hissedip kapatmaya çalışıyorum nasıl mı yapıyorum
tabiki araştırarak geleceğin mesleği olduğu doğru bayanlar açısından gerçekten
çok rahat.. herşeyi anladıkça ve bilindikçe gerisi çorap söküğü gibi geliyor malum söz konusu internetle ilgili olunca bilgi bulmak zor değil.. eskiden internet yaygın değil bu kadar araştırmalar, bloglar, paylaşıım siteleri hiç yok şimdi 2 dk da herşey hazır olup hazırlanabilir.. ne diyim konu web tasarımı olunca orada duruyorum .. üye olmadan önce yazılanları okuyordum nerden denk geldiyse buluverdim siteyi hemen üye olayım dedim site hakkında kısa bir eleştiri yapayım yüksek müsadenizle.. beklentilerimin üstünde olduğunu söyleyebilirim kendi değerlerimizden ödün vermeyen bir çizgide olması ve içeriği özellikle kaliteli olması beni mutlu etti.. e ne diyim hoşbuldum.. :)


Lütfen ilanlariniz icin ilan ekle formunu kullaniniz!

sitemizdeki yer alan yorum mantigindaki tüm ilanlar yayindan kaldirilmistir. Ilanlarini ilan ekleme forumunu kullanarak ekleyiniz. Sistemdeki mevcut ilan gösterimleri buradaki sayfamizda aktif haldedir. Teknik sorun ve diger sorulariniz icin lütfen bizimle buradan iletisime geciniz


Eklenen Tüm IlanlarBizimle çalışmak isterseniz buraya tıklayınız

Google
 

Son yorumlar

Anket

- Mersin Temizlik Şirketleri Tuğbam Temizlik
- ESTJ - DDuDşY Kişilik
- ESFP - DDuHA Kişilik
- ESFJ - DDuHY Kişilik
- ENTP - DSDşA Kişilik
- ENTJ - DSDşY Kişilik
- ENFP - DSHA Kişilik
- ENFJ - DSHY Kişilik
- ISTP - İDuDşA Kişilik
- ISTJ - İDuDşY Kişilik
- ISFJ - İDuHY Kişilik
- INTJ - İSDşY Kişilik
- INFP - İSHA Kişilik
- INFJ - İSHY Kişilik
- ESTP - DDuDşA Kişilik
- ISFP Kişilik
- INTP - İSDşA Kişilik
- MBTI Kişilikler Detaylı
- İçe Dönük Duygusal Tip
- Dışa Dönük Sezgisel Tip
- İçe Dönük Düşünen Tip
- Kişilik Analizinde Sekiz Fonksiyon
- ENTP (Dışadönük-Sezgisel-Düşünen-Algılayan)
- ENTJ( Dışadönük-Sezgisel-Düşünen-Yargılayan)
- ENFP (Dışadönük-Sezgisel-Hisseden-Algılayan)
- ENFJ (Dışadönük-Sezgisel-Hisseden-Yargılayan)
- INFP (İçedönük-Sezgisel-Hisseden-Algılayan)
- INFJ (İçedönük-Sezgisel-Hisseden-Yargılayan)
- INTJ (İçedönük-Sezgisel-Düşünen-Yargılayan)
- INTP(İçedönük-Sezgisel-Düşünen-Algılayan)
- ISFP (İçedönük-Duyumsayan-Hisseden-Algılayan)
- ISTP (İçedönük-Duyumsayan-Düşünen-Algılayan)
- ESFP (Dışadönük-Duyumsayan-Hisseden-Algılayan)
- ESTP (Dışadönük-Duyusal-Düşünen-Algılayan)
- ISFJ (İçedönük-Duyusal-Hisseden-Yargılayan)
- ISTJ (İçedönük-Duyusal-Düşünen-Yargılayan)
- ESFJ (Dışadönük-Duyusal-Hisseden-Yargılayan)
- ESTJ (Dışadönük-Duyusal-Düşünen-Yargılayan)
- Kişilik Tipleri
- Kişilik Testleri ve Kişilik Özellikleri

islamikariyer.com (2006-2008).