Dikkat, Ders Çalışacağım!

Etkili bir biçimde ders çalışmak, size başarıyı çok daha kısa zamanda tattıracaktır. Öğrenmeye istekli olma ve öğrenme için gerekli yeteneklere sahip olma, öğrenmede başarıyı etkileyen en önemli etmendir. Kimi öğrenciler yeterince çaba göstermelerine karşın başarılı olamadıklarını düşünmektedirler. Verimli ders çalışma ve etkin öğrenmenin en temel koşulu bu konuda istekli ve kararlı olmaktır. İsteklilik ve kararlılık, çalışma ve davranışlarınızı olumlu olarak etkileyerek verimli ders çalışmanızı ve etkin öğrenmenizi sağlayacak. İkinci olarak yapmanız gereken, kendi koşullarınıza göre bir çalışma sistematiği geliştirmek ve sistematik içerisinde olumlu ders çalışma alışkanlıkları kazanmaktır. Her bireyin kişilik yapısı, algılama özellikleri farklı olduğundan, geliştireceğiniz bu sistematiğin kendinize uygun olmasına özen göstermelisiniz.

Başarıya giden yolda atacağınız adımlar:

1 – Kendinize açık – seçik bir hedef belirleyin (Hedefleriniz sizin motive olmanızı sağlar.)

2 – Kazanmanız için nedenlerinizi yazın (Ne kadar çok neden olursa o kadar çok azmedersiniz.)

3 – Ders çalışırken moraliniz yüksek olsun (Ruhsal durumunuz ve psikolojiniz birbiriyle uyum içerisinde olmalıdır.)

4 – Çalışmadan önce zihinsel canlandırmalar yapın (Yapacağınız çalışmalardan sonra alanınızda ne kadar başarılı oluğunuzu almış olduğunuz puanların nasıl yükseldiğini hayal edin.)

5 – Konsantrasyonunuzu bozacak etmenleri ortadan kaldırın (Cep telefonu, televizyon, yiyecek ve içecek vb...)

6 – Çalışma ortamınızın çalışmaya elverişli olmasına özen gösterin (Ders çalışmak için ayrı bir masa, dik bir sandalye, karşıdan gelen ışık vb…)

7 – Sizin için en elverişli saatlerde çalışın, zihninizin en iyi çalıştığı saatlerde(Herkesin çalışma saatleri farklıdır, potansiyelinizin doruk noktasında olduğu saatlerde kitap okuma ve diğer çalışmalarınızı gerçekleştirin.)

8 – Sık sık aralar vermeyin (Önerilen 40 dakika çalışmanın ardından 10 dakika dinlenme süresidir.)

9 – Kendinize bir program yapın( Haftalık yapılan bir program düzenli bir biçimde çalışmanızı sağlar.)

Dikkat, Ders Çalışacağım!

Hepsini Uygulayacağım inşallah

çok teşekür ederim makale süperdi allah razı olsun selametle


Lütfen ilanlariniz icin ilan ekle formunu kullaniniz!

sitemizdeki yer alan yorum mantigindaki tüm ilanlar yayindan kaldirilmistir. Ilanlarini ilan ekleme forumunu kullanarak ekleyiniz. Sistemdeki mevcut ilan gösterimleri buradaki sayfamizda aktif haldedir. Teknik sorun ve diger sorulariniz icin lütfen bizimle buradan iletisime geciniz


Eklenen Tüm IlanlarBizimle çalışmak isterseniz buraya tıklayınız

Google
 

Son yorumlar

Anket

islamikariyer.com (2006-2008).