YÖK, 'katsayı' için toplanıyor

YÖK, Danıştay kararının ardından katsayı için toplanıyor. Alternatif sistemler masaya yatırılacak. YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan kritik toplantı öncesi Milli Eğitim Bakanı Çubukçu ile görüştü.

Genel liseler ve meslek liseleri arasındaki katsayı eşitliğine 'hayır' diyen Danıştay'a itiraz eden YÖK, bugün katsayı için toplanıyor. Toplantıda, alternatif sistemlerin görüşüleceği ancak bir karar alınmayacağı ifade edildi. Geçen hafta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı ziyaret eden YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan dün de Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ile görüştü.

Yaklaşık 1 buçuk saat süren görüşmede, Danıştay'ın 'katsayı' ile ilgili yürütmeyi durdurma kararına ilişkin gelişmeler değerlendirildi. Ayrıca 'Fen-Edebiyat Fakültesi öğrencilerine pedagojik formasyon verilmesi' konusunun da ele alındığı öğrenildi.

DANIŞTAY BEKLENECEK
Bugünkü kritik toplantıda ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan ile üst düzey bir MEB bürokratının da bilgilendirme yapması bekleniyor. Toplantıda alternatifler görüşülecek. Uygun olan sistem belirlenecek ancak bir karar alınmayacak. Danıştay son kararını 17 Aralık'a kadar verirse, YÖK de 17 Aralık'ta yapılacak toplantıda yeni sistemi belirleyecek. Danıştay kararı gecikirse YÖK, ocak ayına kadar Danıştay'a yapılan itirazın sonuçlanmasını bekleyecek. Eğer Danıştay yeni yıla kadar bir karar vermezse ocağın ilk haftasında yapılacak toplantıda yeni sınav sistemi açıklanacak.

MASAYA YATIRILACAK 3 ALTERNATİF
Danıştay, YÖK'ün itirazına rağmen üniversiteye girişte 'katsayıyı eşitleyen' düzenlemeyi durdurursa YÖK, yeni bir çözüm arayacak. YÖK'ün üç taslak formül oluşturduğu da öğrenildi. İşte o alternatifler:

1- KATSAYI 'YOK' GİBİ
TEMMUZ ayında meslek liseleri ve genel liseler için '0.15' olarak eşitlenen katsayı, yeni düzenlemede daha da aşağı çekilecek. Örneğin '0.10' yapılacak. Böylece katsayı oranlarının sistem içindeki etkisi en aza indirilecek. Genel liseler için '0.10' katsayı kararı verilirse, meslek liseleri için bu oran alan dışı tercihlerde '0.09' olarak belirlenecek. Meslek lisesi ile normal lise mezunları arasında katsayıdan kaynaklanan uçurum sıfıra inecek. Alan dışı tercih yapan liselilerin de katsayıdan kaynaklanan kayıpları en aza inecek.

2-AOBP AYARI
KATSAYI oranları arasındaki fark sadece virgülde oluşturulacak ve AOBP sisteminde de değişikliğe gidilecek. AOBP puanları, katsayı ile çarpılarak üniversiteye giriş puanına ekleniyor. Mevcut uygulamada öğrencilere, ortaöğretimdeki başarılarına göre verilen AOBP'nin 500 olan tavan sınırı aşağı çekilecek. Böylece, AOBP ile katsayı oranının çarpımı sonucunda ortaya çıkan ve sonuçları etkileyen puanın önemi de azaltılmış olacak.

3-ALANINDA KATSAYI YOK
KATSAYI farkı düşürülmesi ile meslek liseliler kendi alanlarında tercih yaptıklarında farklı katsayı ile karşılaşmayacak. Örneğin bir lisede inşaat bölümü okuyan çocuk inşaat mühendisliği, jeoloji mühendisliği gibi tercihlerde bulunabilecek ve katsayı farkı olmayacak. Bu durumda imam hatipler de İlahiyat fakültesine gidebilecek. YÖK hangi alan mezununun hangi üniversite programını yazabileceğini belirleyecek. Bu üç alternatif dışında YÖK uzmanlarının yeni formüller de aradıkları öğrenildi.

08 ARALIK 2009


Lütfen ilanlariniz icin ilan ekle formunu kullaniniz!

sitemizdeki yer alan yorum mantigindaki tüm ilanlar yayindan kaldirilmistir. Ilanlarini ilan ekleme forumunu kullanarak ekleyiniz. Sistemdeki mevcut ilan gösterimleri buradaki sayfamizda aktif haldedir. Teknik sorun ve diger sorulariniz icin lütfen bizimle buradan iletisime geciniz


Eklenen Tüm IlanlarBizimle çalışmak isterseniz buraya tıklayınız

Google
 

Son yorumlar

Anket

- Mersin Temizlik Şirketleri Tuğbam Temizlik
- ESTJ - DDuDşY Kişilik
- ESFP - DDuHA Kişilik
- ESFJ - DDuHY Kişilik
- ENTP - DSDşA Kişilik
- ENTJ - DSDşY Kişilik
- ENFP - DSHA Kişilik
- ENFJ - DSHY Kişilik
- ISTP - İDuDşA Kişilik
- ISTJ - İDuDşY Kişilik
- ISFJ - İDuHY Kişilik
- INTJ - İSDşY Kişilik
- INFP - İSHA Kişilik
- INFJ - İSHY Kişilik
- ESTP - DDuDşA Kişilik
- ISFP Kişilik
- INTP - İSDşA Kişilik
- MBTI Kişilikler Detaylı
- İçe Dönük Duygusal Tip
- Dışa Dönük Sezgisel Tip
- İçe Dönük Düşünen Tip
- Kişilik Analizinde Sekiz Fonksiyon
- ENTP (Dışadönük-Sezgisel-Düşünen-Algılayan)
- ENTJ( Dışadönük-Sezgisel-Düşünen-Yargılayan)
- ENFP (Dışadönük-Sezgisel-Hisseden-Algılayan)
- ENFJ (Dışadönük-Sezgisel-Hisseden-Yargılayan)
- INFP (İçedönük-Sezgisel-Hisseden-Algılayan)
- INFJ (İçedönük-Sezgisel-Hisseden-Yargılayan)
- INTJ (İçedönük-Sezgisel-Düşünen-Yargılayan)
- INTP(İçedönük-Sezgisel-Düşünen-Algılayan)
- ISFP (İçedönük-Duyumsayan-Hisseden-Algılayan)
- ISTP (İçedönük-Duyumsayan-Düşünen-Algılayan)
- ESFP (Dışadönük-Duyumsayan-Hisseden-Algılayan)
- ESTP (Dışadönük-Duyusal-Düşünen-Algılayan)
- ISFJ (İçedönük-Duyusal-Hisseden-Yargılayan)
- ISTJ (İçedönük-Duyusal-Düşünen-Yargılayan)
- ESFJ (Dışadönük-Duyusal-Hisseden-Yargılayan)
- ESTJ (Dışadönük-Duyusal-Düşünen-Yargılayan)
- Kişilik Tipleri
- Kişilik Testleri ve Kişilik Özellikleri

islamikariyer.com (2006-2008).