Bilet Satış Elemanı (Gişe/Banko)

TANIM

Sinema, tiyatro, toplu taşıma gibi hizmetler için bilet rezervasyon ve satış işlemlerini yapan kişidir.

GÖREVLER

- Gişeyi/bankoyu açar, - Satış ve rezervasyon listesini kontrol eder, - Biletleri kaşeler, - Yer kuponlarını hazırlar, - Müşteri isteklerini belirler - Müşteriyi bilgilendirir, - Bilet keser, - Bilet iptal eder, - Açık bilet verir, - Bilet iade fişi verir, - Misafir ve serbest giriş listesi hazırlar, - Günlük satış tutanağı (icmal) hazırlar, - Kasanın ara kontrolünü yapar, - Kasa hesabı yapar, - Kasayı muhasebeye teslim eder, - Meslekle ilgili hizmet içi eğitim, işbaşı eğitim vb. faaliyetlere katılır.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

- Bilgisayar, - Faks - Hesap makinesi, - Pos makinası(Viza ödemeleri için) - Kasa - Telefon - Kaşe, stampa, numaratör, takvim, saat - Bilet, defter, fatura, hesap fişi

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Bilet satış elemanı (gişe/banko) olmak isteyenlerin; - Ayrıntılara özen gösteren, - Güleryüzlü, sabırlı , - Temiz olmaya özen gösteren, - İkna yeteneğine sahip, - İnsanlarla iletişimde başarılı kimseler olması gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Bilet satış elemanının çalışma ortamı temiz ve aydınlıktır. Çalışmalarında birinci derecede insanlarla ilgilidir. Ayrıca çalışma ortamı özel günlere ve mevsimlere bağlı olarak yoğunlaşabilir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Bilet satış elemanlığı (Gişe/Banko), işgücü piyasasında kamu ve özel sektörde geniş iş olanaklarına sahip bir meslektir. İşi gereği, değişik kesimlerden, çok sayıda ve farklı yapıdaki insana bilet satışı yapmanın yanısıra, bir tür danışma hizmeti de vermektedir. Meslek mensuplarının mesleğin gerektirdiği bilgi ve becerilerin yanısıra dış görünüş ve temizliğe de özen göstermeleri beklenmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Bu mesleğin eğitimi yeterli müracaat olması durumunda (en az 15 kişinin katılımıyla) Halk eğitim Merkezlerinde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Mesleğin eğitimine girebilmek için; - En az ilköğretim okulu mezunu olmak, - Yeterli sayıda katılımcının bulunması gerekmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Eğitim süresi toplam 80 saattir.

Gişe ve banko açabilme, bilet satışı ve rezervasyon yapabilme, Günlük satış tutanağı hazırlayabilme konularında ders alırlar.

MESLEKTE İLERLEME

Meslekte ilerleme olmamaktadır.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

Meslek eğitimi süresince kazanç söz konusu değildir.

Eğitim sonrası kamuya ait kurum ve kuruluşlarda görev alan bilet satış elemanları; 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun Genel İdari Hizmetleri sınıfında öngörülen derece ve kademedeki katsayı ve tazminatlara göre ücret alırlar.

Özel sektörde ilk işe başlayan bilet satış elemanları asgari ücret alırlar. Hizmet süreleri arttıkça yabancı dil bilgisi, bilgisayar kullanma gibi faktörler dikkate alınarak ücret yükselebilmektedir.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

- İlgili Eğitim Kurumları, - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.


Lütfen ilanlariniz icin ilan ekle formunu kullaniniz!

sitemizdeki yer alan yorum mantigindaki tüm ilanlar yayindan kaldirilmistir. Ilanlarini ilan ekleme forumunu kullanarak ekleyiniz. Sistemdeki mevcut ilan gösterimleri buradaki sayfamizda aktif haldedir. Teknik sorun ve diger sorulariniz icin lütfen bizimle buradan iletisime geciniz


Eklenen Tüm IlanlarBizimle çalışmak isterseniz buraya tıklayınız

Google
 

Son yorumlar

Anket

islamikariyer.com (2006-2008).