Biyomedikal Cihaz Teknikeri

TANIM

Tıpta ve biyolojik bilimlerde kullanılan alet ve cihazların montaj, bakım ve onarımını yapan ve bunları kullanan meslek elemanıdır.

GÖREVLER

Tıp ve biyolojik bilimler alanında kullanılan alet ve cihazların; - Kullanımını ilgililere gösterir, - Şemalarını uygun olarak yerlerine monte eder, - Bakım ve onarımını yapar, - Kalibrasyon (ayarları yapma, test etme) işlemini yapar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

- Elektronik onarım aletleri - Özel test cihazları (EKG, gaz analiz cihazı gibi) - Elektrik ve elektronik malzemeler, röntgen tüpleri, özel optik sistemler vb.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Biyomedikal cihaz teknikeri olmak isteyenlerin; - Fen bilimlerine ilgili ve bu alanda başarılı, - Alet ve makinelere ilgili ve mekanik ilişkileri algılayabilen, - El ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen, - Şekil ilişkilerini algılayabilen, - Dikkatli ve sakin, - Görme ve işitme organları sağlam kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Biyomedikal cihaz teknikerleri; hastanelerde, dispanserlerde, tıbbi cihaz yapan fabrikalarda, tıp cihazları tamir ve bakım atölyelerinde veya servislerinde görev yaptıklarından, çalışma ortamları çalıştıkları birime göre değişebilir. Çalışma sırasında doktorlarla, ebelerle, hemşirelerle, diğer hastane personeliyle iletişim halindedir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

- Biyomedikal cihaz teknikerleri, resmi ve özel hastanelerde, dispanserlerde, laboratuarlarda görev alabildikleri gibi, kendi adlarına da özel işyeri açabilirler. - Ülkemizde sağlık hizmetlerine verilen öneme bağlı olarak bu mesleğe olan gereksinim giderek artacaktır. Sağlık hizmetlerinin yaygınlaştırılmasına paralel olarak çalışma alanları da giderek genişlemektedir.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi çeşitli üniversitelere bağlı meslek yüksekokullarının “Biyomedikal Cihaz Teknolojisi” bölümlerinde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Meslek Liselerinin;

- Elektrik, - Elektrik – Elektronik, - Elektromekanik Taşıyıcılar, - Elektronik, - Endüstriyel Elektronik, - Gemi Elektroniği ve Haberleşme, - Kontrol ve Enstrümantasyon Teknolojisi, - Otomatik Kumanda, - Telekomünikasyon, - Tıp Elektroniği, - Uçak Bakımı Teknisyenliği ve Elektroniği, - Uçak Bakımı ve Elektroniği - Uçak Elektroniği, - Endüstriyel Otomasyon Teknolojisi (Elektronik)

Bölümlerinden mezun olanlar “Biyomedikal Cihaz Teknolojisi” ön lisans programına sınavsız olarak girebilirler.

- Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir.Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Sayısal (SAY)” puanı almaları gerekir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

- Eğitim süresi 2 yıldır. - Meslek eğitiminde; Matematik, Fizik, Kimya, Elektrik Devreleri, Biyofizik Fizyoloji, Genel Tıp Cihazları, X-Ray Cihazları, Elektronik ve Lojik Devreler, Biyomedikale Giriş, Biyomedikal Elektronik, Biyomedikal Laboratuarı, Laboratuar Cihazları, Bilgisayar Kullanımı, Onarımı ve Bakımı gibi derslere ve konulara yer verilir.

MESLEKTE İLERLEME

Ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS)başarılı oldukları taktirde,

- Biyomedikal Mühendisliği, - Elektrik – Elektronik Mühendisliği, - Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, - Elektronik Mühendisliği, - Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği,

Lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

- Meslek eğitimi süresince kazanç söz konusu değildir. Ancak koşulları uygun olan öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun kredisinden yararlanabilirler. Ayrıca, çeşitli kuruluşların burslarından yararlanabilirler. - Kamu kesiminde görev alan biyomedikal cihaz teknolojisi teknikerleri, Devlet Memurları Yasası hükümlerine göre maaş ve yan ödeme almaktadırlar. Ayrıca sağlık hizmetleri sınıfının hak kazandığı zam ve tazminatlardan yararlanırlar. Ücretler altı ayda bir belirlenmektedir. - Özel işyerinde çalışanların ücreti işverenle yapılan anlaşma sonucu belirlenir. - Kendi adına özel işyeri açanlar yüksek kazanç elde etmektedirler.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

- İlgili eğitim kurumları, - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.

Re: Biyomedikal Cihaz Teknikeri

erciyes üniversitesi sağlık teknikerliği ünvanı veriyordu onu da aldılar ama ben ve benim dönem arkadaşlarım aldık sağlık teknikerliği ünvanı biyomedikal teknirliği ile sağlık teknikerliği arasında fark var ama artık sadece üniler biyomedikal teknikerliği ünvanı veriyor bilginize

Re: Biyomedikal Cihaz Teknikeri

ya neden egitimler arasında lise biyomedikal bölümü yok bu blüm neden atlanıyo asılö bu bölümden geçiş var ayrıca radyolojıye geçiş var mı lise biyomedikal bölümünden aydınlatrsanız sevinirim

Re: Re: Biyomedikal Cihaz Teknikeri

medikal bölüm olara değilde diğer adıyla tıp elektroniği olarak ismi geciyor ve bu bölüm 3 ilde mevcut.


Lütfen ilanlariniz icin ilan ekle formunu kullaniniz!

sitemizdeki yer alan yorum mantigindaki tüm ilanlar yayindan kaldirilmistir. Ilanlarini ilan ekleme forumunu kullanarak ekleyiniz. Sistemdeki mevcut ilan gösterimleri buradaki sayfamizda aktif haldedir. Teknik sorun ve diger sorulariniz icin lütfen bizimle buradan iletisime geciniz


Eklenen Tüm IlanlarBizimle çalışmak isterseniz buraya tıklayınız

Google
 

Son yorumlar

Anket

- HPI Hogan Kişilik Ölçümü
- Renklerle Kişilik Analizi
- Mersin Temizlik Şirketleri Tuğbam Temizlik
- ESTJ - DDuDşY Kişilik
- ESFP - DDuHA Kişilik
- ESFJ - DDuHY Kişilik
- ENTP - DSDşA Kişilik
- ENTJ - DSDşY Kişilik
- ENFP - DSHA Kişilik
- ENFJ - DSHY Kişilik
- ISTP - İDuDşA Kişilik
- ISTJ - İDuDşY Kişilik
- ISFJ - İDuHY Kişilik
- INTJ - İSDşY Kişilik
- INFP - İSHA Kişilik
- INFJ - İSHY Kişilik
- ESTP - DDuDşA Kişilik
- ISFP Kişilik
- INTP - İSDşA Kişilik
- MBTI Kişilikler Detaylı
- İçe Dönük Duygusal Tip
- Dışa Dönük Sezgisel Tip
- İçe Dönük Düşünen Tip
- Kişilik Analizinde Sekiz Fonksiyon
- ENTP (Dışadönük-Sezgisel-Düşünen-Algılayan)
- ENTJ( Dışadönük-Sezgisel-Düşünen-Yargılayan)
- ENFP (Dışadönük-Sezgisel-Hisseden-Algılayan)
- ENFJ (Dışadönük-Sezgisel-Hisseden-Yargılayan)
- INFP (İçedönük-Sezgisel-Hisseden-Algılayan)
- INFJ (İçedönük-Sezgisel-Hisseden-Yargılayan)
- INTJ (İçedönük-Sezgisel-Düşünen-Yargılayan)
- INTP(İçedönük-Sezgisel-Düşünen-Algılayan)
- ISFP (İçedönük-Duyumsayan-Hisseden-Algılayan)
- ISTP (İçedönük-Duyumsayan-Düşünen-Algılayan)
- ESFP (Dışadönük-Duyumsayan-Hisseden-Algılayan)
- ESTP (Dışadönük-Duyusal-Düşünen-Algılayan)
- ISFJ (İçedönük-Duyusal-Hisseden-Yargılayan)
- ISTJ (İçedönük-Duyusal-Düşünen-Yargılayan)
- ESFJ (Dışadönük-Duyusal-Hisseden-Yargılayan)
- ESTJ (Dışadönük-Duyusal-Düşünen-Yargılayan)

islamikariyer.com (2006-2008).