Ekskavatör Operatörü

TANIM

Ekskavatör denilen araç ile; her türlü arazide çeşitli ölçüde kanal açma, dolmuş kanalları temizleme, toprak hafriyat, yığma, yükleme işlerinin yapılması, kum, çakıl ve benzeri malzemelerin kazılması, yığılması ve gerektiğinde araçlara yüklenmesi işlemini yapan kişidir.

GÖREVLER

- Aracı çalışacağı yere götürür ve kepçeyi çalışma durumuna getirir, - Kanal açar, kanaldan çıkan malzemeleri vasıtalara yükler, - Kanal açma veya toprak hafriyatı sırasında, engebeli yerleri kazma ve daldırma sureti ile düzeltir, - Dolmuş kanalları temizler, - Kum, çakıl ve stabilize malzemeleri çıkarıp depolar, depo edilen malzemeleri araçlara yükler.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

- Ekskavatör, Varyoz, pense, çekiç, çektirme, çeşitli anahtar takımları, tornavida, Çeki halatları, gergi halatları, Yağ pompası, yağdanlık, - Eldiven, toz gözlüğü, Çeşitli madeni yağlar, akaryakıt, - Tel halat, tahta takoz, Kelepçe, kanca, Hidrolik ve saf su, Yağ ve yakıt filtreleri, Üstübü, bez, kalas vb. ile

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Ekskavatör operatörü olmak isteyenlerin; - Elleri, gözleri ve ayakları sağlam, bunları eşgüdümle kullanabilen, - Çevredeki çeşitli uyarıcıları aynı anda algılayabilen, - Dikkatli, sorumlu, tedbirli kimseler olmaları ve mekaniğe ilgi duymaları gerekir. Ayrıca kişinin fiziksel olarak sağlam bir yapıya sahip olması gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Ekskavatör operatörü çalışmalarını araç içerisinde ve açık havada yürütür. Çalışma ortamı tozlu ve gürültülüdür. Operatör çalışmalarında gereken dikkati göstermediğinde kazalara yol açabilir. Oturduğu yerde çalışan ekskavatör operatörü iş öncesi ve iş bitiminde yöneticilerle, makine bakımcıları ve yağlayıcılarla, diğer çalışanlarla etkileşim halindedir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Ekskavatör operatörleri, Devlet Su İşleri, T.C. Karayolları, Türkiye Elektrik Kurumu, Köy Hizmetleri Gen. Md., Maden Tetkik Arama Enstitüsü, Orman işletmeleri, belediyeler gibi kamu kuruluşlarıyla, inşaat firmaları, maden şirketleri, kum ve çakıl ocakları gibi özel işyerlerinde çalışırlar. Kullanılan iş makinesinde, teknolojiye bağlı olarak yapılan değişiklikleri izleyen, eğitimini gören kişiler için, gerek özel gerekse kamu kurum ve kuruluşlarında iş olanakları geniştir.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Meslek eğitimi; 1- Endüstri Meslek Liselerinde; İş Makineleri bölümlerinde verilir. 2- Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Teknik Birimlerinde Eğitim Veren Kuruluşlar (Karayolları Bölge Müdürlükleri ve Makine Mühendisleri Odaları Şubeleri) verdikleri eğitim sonunda yapacakları sınavda başarılı olanlara iş makinesi kullanma yetki belgesi (operatörlük) verirler. 3- Özel Motorlu Taşıt Sürücü Kurslarında yapılır.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Endüstri meslek liselerinin iş makineleri bölümüne girebilmek için ilköğretim okulu mezunu olmak yeterlidir. Kamu kurum ve kuruluşlarında eğitim için adaylarda aranan şartlar: - 18 yaşını bitirmek, En az ilkokul veya ilköğretim okulu mezunu olmak, - Operatörlük yapmasını engelleyecek sağlık problemi olmamak. Özel sürücü kursları paralı olduğundan “G” sınıfı ehliyet almak isteyen ve durumu uygun olan her kişi başvurabilir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

- Meslekte eğitim süresi endüstri meslek liselerinde 3 yıldır. Eğitim süresi boyunca genel kültür dersleri ve meslek dersleri birlikte alınmaktadır. - Kamu kurum ve kuruluşlarında verilen hizmet-içi eğitimlerin süresi değişmektedir. - Özel sürücü kurslarında trafik bilgisi, motor bilgisi ve ilk yardım konularında ders verilir.

MESLEKTE İLERLEME

Meslek liselerinin “Döşemecilik” bölümlerinden mezun olanlar, istedikleri taktirde, Ağaç İşleri, Mobilya ve Dekarasyon ile Orman İşletmeciliği ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Ayrıca meslek liselerinin, “Döşemecilik” bölümünden mezun olanlar, üniversitelerin, “Mobilya ve Dekorasyon Öğretmenliği” lisans programlarını tercih ettiklerinde, ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir. BENZER MESLEKLER: Greyder Operatörü, Buldozer Operatörü, Hendek Açma Makinesi Operatörü, Kepçeli Araç Operatörü.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

- Endüstri meslek liselerinde öğrencilere pratik eğitim yaptıkları süre içinde asgari ücretin %30′undan az olmamak kaydıyla aylık ücret ödenir. - Özel sürücü kurslarında eğitim süresince bir kazanç söz konusu değildir. - ücret işyerine göre değişiklik göstermekle beraber, genelde asgari ücretin üzerinde olup kişinin kıdem, deneyim ve başarılarına göre değişir.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

- İlgili Eğitim Kurumları, - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi, - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.


Lütfen ilanlariniz icin ilan ekle formunu kullaniniz!

sitemizdeki yer alan yorum mantigindaki tüm ilanlar yayindan kaldirilmistir. Ilanlarini ilan ekleme forumunu kullanarak ekleyiniz. Sistemdeki mevcut ilan gösterimleri buradaki sayfamizda aktif haldedir. Teknik sorun ve diger sorulariniz icin lütfen bizimle buradan iletisime geciniz


Eklenen Tüm IlanlarBizimle çalışmak isterseniz buraya tıklayınız

Google
 

Son yorumlar

Anket

- Mersin Temizlik Şirketleri Tuğbam Temizlik
- ESTJ - DDuDşY Kişilik
- ESFP - DDuHA Kişilik
- ESFJ - DDuHY Kişilik
- ENTP - DSDşA Kişilik
- ENTJ - DSDşY Kişilik
- ENFP - DSHA Kişilik
- ENFJ - DSHY Kişilik
- ISTP - İDuDşA Kişilik
- ISTJ - İDuDşY Kişilik
- ISFJ - İDuHY Kişilik
- INTJ - İSDşY Kişilik
- INFP - İSHA Kişilik
- INFJ - İSHY Kişilik
- ESTP - DDuDşA Kişilik
- ISFP Kişilik
- INTP - İSDşA Kişilik
- MBTI Kişilikler Detaylı
- İçe Dönük Duygusal Tip
- Dışa Dönük Sezgisel Tip
- İçe Dönük Düşünen Tip
- Kişilik Analizinde Sekiz Fonksiyon
- ENTP (Dışadönük-Sezgisel-Düşünen-Algılayan)
- ENTJ( Dışadönük-Sezgisel-Düşünen-Yargılayan)
- ENFP (Dışadönük-Sezgisel-Hisseden-Algılayan)
- ENFJ (Dışadönük-Sezgisel-Hisseden-Yargılayan)
- INFP (İçedönük-Sezgisel-Hisseden-Algılayan)
- INFJ (İçedönük-Sezgisel-Hisseden-Yargılayan)
- INTJ (İçedönük-Sezgisel-Düşünen-Yargılayan)
- INTP(İçedönük-Sezgisel-Düşünen-Algılayan)
- ISFP (İçedönük-Duyumsayan-Hisseden-Algılayan)
- ISTP (İçedönük-Duyumsayan-Düşünen-Algılayan)
- ESFP (Dışadönük-Duyumsayan-Hisseden-Algılayan)
- ESTP (Dışadönük-Duyusal-Düşünen-Algılayan)
- ISFJ (İçedönük-Duyusal-Hisseden-Yargılayan)
- ISTJ (İçedönük-Duyusal-Düşünen-Yargılayan)
- ESFJ (Dışadönük-Duyusal-Hisseden-Yargılayan)
- ESTJ (Dışadönük-Duyusal-Düşünen-Yargılayan)
- Kişilik Tipleri
- Kişilik Testleri ve Kişilik Özellikleri

islamikariyer.com (2006-2008).