İş ve Uğraşı Terapisi Teknikeri

TANIM

Hastalık, özür ve diğer sağlık nedenlerinden kaynaklanan hareket bozukluklarına, Fizyoterapist kontrolünde fizyoterapi ve rehabilitasyona yönelik tedavi programını uygulayan kişidir.

GÖREVLER

Fizyoterapist kontrolünde;

- Hekim muayenesinden sonra, hastanın değerlendirmesini yapar, - Hastaya uygun tedavi programı hazırlar, - Tedavi programını hastaya uygular, - Vücudun hareket gücü azalmış kısımlarını güçlendirici egzersizler uygular, - Felçli hastalara özel tedavi uygular, - Tümüyle yok olan veya işlevini yerine getiremeyen organların desteklenmesi için takılan yardımcı cihazların kullanımını hastaya öğretir, - Uygulanan tedaviden sonra hastaya ev egzersizleri gösterir.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

- Tedavi topları, - Kum torbası, ağırlıklar, - Vakum - Servikal traksiyon aleti - Oyuncaklar, - Yap - bozlar,

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

İş ve uğraşı terapisi teknikleri olmak isteyenlerin ,

- Yoğun dikkat yeteneği gelişmiş, - Ayrıntıyı algılayabilen, yönergeyi izleyebilen, - El ve parmak becerisi gelişmiş, - İşbirliğine yatkın, - Biyoloji, fizik ve psikolojiye ilgili, - Sabırlı, sakin, - Başkalarını anlayabilen (Empati kurabilen), onlara yardım etmekten hoşlanan, - Temizliğe önem veren kimseler olması gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

İş ve uğraşı terapisi teknikeri hastahaneler ve rehabilitasyon merkezi gibi kapalı mekanlarda görev yapar. Çalışma ortamı oldukça güvenli, temiz ve sterildir. Çalışırken genellikle ayakta ve çeşitli aletler kullanırlar.

Birinci derecede uğraş konusu insanlardır. Görev sırasında hekimler, fizyoterapistler, meslektaşları, hastalar, özürlüler ve yaşlılar ile sürekli iletişim halindedir. Dikkat gerektiren bir çalışma gerçekleştirirler.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Bu bölümden mezun olanlar gördükleri eğitim kapsamında kamu ve özel sektöre bağlı hastanelerde, özel kliniklerde, özel rehabilitasyon merkezlerinde, spor kulüplerinde, huzurevlerinde iş bulabilirler.

Trafik kazaları, iş kazaları ve çeşitli hastalıklar gibi nedenlerle iş ve uğraş terapisi teknikerlerine ihtiyaç duyulmaktadır.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi; Meslek Yüksekokullarının “İş ve Uğraşı Terapisi” önlisans bölümünde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Meslek liselerinin Ebelik, Ebelik Hemşirelik, Laborant, Laboratuar, Laboratuar Teknisyenliği, Sağlık Memurluğu, Veteriner-Laboratuar, Yaşlı Hizmetleri bölümlerinden mezun olanlar “İş ve Uğraşı Terapisi” ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.

Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da genel liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Sayısal (SAY)” puanı almaları gerekir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Eğitim süresi lise veya dengi okuldan sonra iki yıldır. Eğitim süresince ; - Anatomi, - Fizyoloji, - Kinezyoloji, - Rehabilitasyon tıbbına giriş, - Davranış bilimleri, - Pediatrik rehabilitasyonuna giriş, - Nöroanatomi, - İş ve uğraşı terapisinde temel kavramlar, - Nörolojik rehabilitasyon, - Pediatrik rehabilitasyon iş ve uğraşı terapisi - Kas iskelet sistemi hastalıkları rehabilitasyonu, - Nörolojik hastane rehabilitasyonu ve iş uğraşı terapisi, - Ortezler ve ortez uygulaması, - İleri klinik iş ve uğraşı terapisi ve uygulamaları, - Tıbbi tarih ve deontoloji, - Fizik tedavi modaliteleri, - Günlük yaşam aktivitelerinde çevresel düzenlemeler, - Rehabilitasyon ekibinde ekip elemanlarının ve ailelerinin görevleri, - Klinik uygulamalar gibi meslek dersleri ile - Yabancı Dil,Türk dili,Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi gibi kültür dersleri verilmektedir.

MESLEKTE İLERLEME

“İş ve Uğraşı Terapisi” ön lisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde “Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon ” lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

Eğitim süresince Kredi ve Yurtlar Kurumunun sağladığı öğrenim ve harç kredilerinden faydalanabilirler. Çeşitli kurum ve kuruluşlardan burs alabilirler.

Meslek elemanları kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmak istemeleri durumunda 10. derecenin 2. kademesi ile göreve başlarlar. Maaşları her yıl bütçe kanununa göre belirlenmektedir.

Özel sektörde ise çalışılan yer, tecrübe vb. durumlara göre kazanç durumu değişiklik göstermektedir. İlk işe girişte asgari ücret düzeyinde kazanç söz konusudur. Daha sonraki kazanç ise asgari ücretin 2-3 katı arasında değişmektedir.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

- İlgili eğitim kurumları, - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

Re: İş ve Uğraşı Terapisi Teknikeri

selam ben esra sağlık meslek lisesinde labaratuvar tek. okuyorum 3. sınıftayım fazik tedavi düşünüyorum ama mevzuat değiştiği için 2 yıllık sınavsız geçişler kalktı üstelik meslek seçimiyle ilgili kararsızlıklarım var yardımcı olursanız sevinirim

iş ve uğraşı terapisi teknikeri

selam ben şuan sağlık meslek lisesinde anestezi bölümünde okuyorum.sınavsız geçiş ile bu bölüme geçmeyi düşünüyorum araştırdığıma göre güzel bir bölüm fakat sizce nasıl bir bölüm yardımcı olurmusunuz ayrıca dikey geçişle fizik tedavi ve rehabilitasyona geçmek ne kadar yüksek bir olanak? şimdiden teşekkürler.....

is ve ugrasi terapisi

evet melis arkadasimiz hakli lütfen degistiriseniz memnun olurum ( fizyoterapist kontrolünde degil bir hekimin verdigi imza yetkisiyle yapilir tedaviler)
saygilarimla erhan koc

Re: İş ve Uğraşı Terapisi Teknikeri

selam bende is ve ugrasi terapistiyim yazinizi begendim tek birsey var Fizyoterapist kontrolünde; degil doktor kontrolünde yapilan terapiler
var sadece tsk ederim emeginize saglik...


Lütfen ilanlariniz icin ilan ekle formunu kullaniniz!

sitemizdeki yer alan yorum mantigindaki tüm ilanlar yayindan kaldirilmistir. Ilanlarini ilan ekleme forumunu kullanarak ekleyiniz. Sistemdeki mevcut ilan gösterimleri buradaki sayfamizda aktif haldedir. Teknik sorun ve diger sorulariniz icin lütfen bizimle buradan iletisime geciniz


Eklenen Tüm IlanlarBizimle çalışmak isterseniz buraya tıklayınız

Google
 

Son yorumlar

Anket

- Mersin Temizlik Şirketleri Tuğbam Temizlik
- ESTJ - DDuDşY Kişilik
- ESFP - DDuHA Kişilik
- ESFJ - DDuHY Kişilik
- ENTP - DSDşA Kişilik
- ENTJ - DSDşY Kişilik
- ENFP - DSHA Kişilik
- ENFJ - DSHY Kişilik
- ISTP - İDuDşA Kişilik
- ISTJ - İDuDşY Kişilik
- ISFJ - İDuHY Kişilik
- INTJ - İSDşY Kişilik
- INFP - İSHA Kişilik
- INFJ - İSHY Kişilik
- ESTP - DDuDşA Kişilik
- ISFP Kişilik
- INTP - İSDşA Kişilik
- MBTI Kişilikler Detaylı
- İçe Dönük Duygusal Tip
- Dışa Dönük Sezgisel Tip
- İçe Dönük Düşünen Tip
- Kişilik Analizinde Sekiz Fonksiyon
- ENTP (Dışadönük-Sezgisel-Düşünen-Algılayan)
- ENTJ( Dışadönük-Sezgisel-Düşünen-Yargılayan)
- ENFP (Dışadönük-Sezgisel-Hisseden-Algılayan)
- ENFJ (Dışadönük-Sezgisel-Hisseden-Yargılayan)
- INFP (İçedönük-Sezgisel-Hisseden-Algılayan)
- INFJ (İçedönük-Sezgisel-Hisseden-Yargılayan)
- INTJ (İçedönük-Sezgisel-Düşünen-Yargılayan)
- INTP(İçedönük-Sezgisel-Düşünen-Algılayan)
- ISFP (İçedönük-Duyumsayan-Hisseden-Algılayan)
- ISTP (İçedönük-Duyumsayan-Düşünen-Algılayan)
- ESFP (Dışadönük-Duyumsayan-Hisseden-Algılayan)
- ESTP (Dışadönük-Duyusal-Düşünen-Algılayan)
- ISFJ (İçedönük-Duyusal-Hisseden-Yargılayan)
- ISTJ (İçedönük-Duyusal-Düşünen-Yargılayan)
- ESFJ (Dışadönük-Duyusal-Hisseden-Yargılayan)
- ESTJ (Dışadönük-Duyusal-Düşünen-Yargılayan)
- Kişilik Tipleri
- Kişilik Testleri ve Kişilik Özellikleri

islamikariyer.com (2006-2008).