İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Teknikeri

TANIM

Bir itfaiye teşkilatının üyesi olarak, yangınlara karşı önlem alınmasını sağlayan, yangın söndürme ve yangından can ve mal kurtarma çalışmalarında bulunan, yangın dışında doğal afetler sonucu meydana gelen olaylarda arama, kurtarma ve ilkyardım müdahaleleri yapan kişidir.

GÖREVLER

- Yangınlara karşı önlem alınmasını sağlar, - Yangına yol açabilecek nedenlerin araştırılması faaliyetlerinde bulunur, - Yangın sırasında canlıların veya eşyaların yangın yerinden dışarıya çıkarılmasını sağlar, - Yangın yerinden kurtarılan kişilere gerekirse ilkyardım müdahalesinde bulunur, - Ağır yaralı kişilerin, kişiye zarar verilmeyecek şekilde taşınmasını sağlar, - Sel, deprem, fırtına gibi doğal afetler sonucu meydana gelen olaylarda arama ve kurtarma çalışmalarında bulunur, - Yaklaşılması veya girilmesi için özel teçhizat gereken yerlerde mahsur kalan canlıların kurtarılmasını sağlar, - İtfaiye erleri arasındaki koordinasyonu sağlar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

- Su tankı, hortum, kurtarma ipi, - Miğfer, el feneri, - Aspiratör, merdivenli araç, ısıya dayanıklı giysiler.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

İtfaiyecilik ve yangın güvenliği teknikeri olmak isteyenlerin; - İnsanlara yardım etmeyi seven, - Yükseklik korkusu bulunmayan, - Normalin üstünde cesarete, - Çevik ve atletik bir beden yapısına, - Hareketliliği ve stresi kaldırabilecek bir yapıya sahip, - Sorumluluk sahibi kimseler olması gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

İtfaiyeciler, yangın söndürme çalışmaları sırasında yangın yerinin dışarısında veya içerisinde, kurtarma çalışmaları sırasında ise yangın alanı içerisinde çalışırlar. Genellikle açık havada ve tehlikeli koşullarda (yanma tehlikesi, patlama tehlikesi, enkaz altında kalma tehlikesi, boğulma tehlikesi vb.) görev yaparlar. Çalışma saatleri değişkendir. İtfaiyeciler, çalışma esnasında amirleriyle ve meslektaşlarıyla iletişim ve yüksek düzeyde işbirliği içerisindedirler. Ayrıca olay yerine gelen polis, jandarma ve diğer görevli ve kişilerle iletişimde bulunabilirler.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

İtfaiyeciler, belediyelere bağlı itfaiye müdürlüklerinde veya kendi itfaiye teşkilatını kurmuş olan kurum ve kuruluşlarda çalışabilirler. Günümüzde oldukça yaygın hale gelen trafik kazaları, orman yangınları, sel, deprem, fırtına gibi olaylarda iyi eğitim almış, olaylara yerinde ve seri müdahaleler yapabilen bir itfaiye teşkilatına her zaman gereksinim duyulmaktadır. Bu şekilde iyi bir eğitim almış itfaiyecinin iş bulma olanağı yüksektir.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Meslek eğitimi üniversitelere bağlı meslek yüksekokullarının “İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği” programında verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

- Meslek liselerinin Acil Tıp Teknisyenliği, İlk Yardım ve Acil Bakım Teknisyenliği programlarından mezun olanlar “İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği” ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.

- Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir.Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Eşit Ağırlıklı (EA)” puanı almaları gerekir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Mesleğin eğitim süresi 2 yıldır. Eğitim süresince öğrenciler, Matematik, Kimya, Davranış Bilimleri, Temel Strüktür, Yapı Bilgisi, Araç ve Malzeme Bilgisi ,Spor Eğitim Bilgisi, Sivil Savunma Bilgisi, Kurtarma Bilgisi, İş Hukuku, Yangın Bilgisi gibi dersler alırlar.

MESLEKTE İLERLEME

“İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği” ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde “Sağlık Eğitimi” ve “Sosyal Hizmetler” lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

İtfaiyeciler, çalıştığı kurumlarda Çavuş, Başçavuş, Grup Amiri, Müdür Muavini, Müdür olarak daha yüksek yetki ve sorumluluk sahibi olabilirler. BENZER MESLEKLER: İlkyardım teknisyenliği.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

Eğitim süresince öğrenciler, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun sağladığı kredi ve yurt olanaklarından, ayrıca diğer kamu ve özel kurum ve kuruluşların sağladığı burs imkanlarından yararlanabilirler. Belediyelere bağlı itfaiye müdürlüklerinde çalışan kişiler 657 sayılı yasaya tabi olarak maaş alırlar. Diğer kuruluşlarda görev yapan itfaiye personelinin ücreti ise çalıştığı işyerinin durumuna göre değişiklikler göstermektedir.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

- İlgili eğitim kurumları, - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

ben meslek lisesindenim

s.a arkadaşlar ben meslek lisesinden mezun olcam ama direk geciş yapmak istiyorum itfaiye bölümüne ama bizim sogutma bölümünden direk geciş hakkı var mı bilmioyorum bazı arkadaşlarda sunu diyorlar meslek lisesini hepsine sınavsız geciş hakkı var diyorlar bende cok kararsız kaldım bana ne olur yardım edin saygılarımla

yardım

bende muhasebe bolumu okuyom son senem itfayeci olmak istiyom 2 yıllık hakımı bu bolumü secerek yapmak ısiyom yardımcı olun ...

yardımcı olun

ben KKTC vatandasyım ve kıbrısta kalıyorum meslek lisesi elektrik ve elektronik bölümü lise son ögrencisiyim itfayecilik ve yangın güvenliği teknikeri olmayı cok istiyorum ama bir sorunla karsılaştım 2008 yılına kadar benim bölümüm sadece elektrik bölümüydü.bu bölümden itfayecilik ve yangın güvenliği teknikerligine sınavsız gecisle gecen seneye kadar gidilebiliniyordu.bu sene 2009 dayız ve
yeni bir yasa ile benim bölumum elektrik ve elektronik bölümü oldu.elektrik ve elektronik bölümü olduğu için sınavsız geçişle gidemiyorum.sadece elektrik mezunu olmam gerekiyormus.elektrik ve elektronik kabul edilemiyormus.bilmem derdimi anlatabıldımmı lütfen birileri bana bu konu hakkında yardımcı olsun gercekten böyle birsey varmı cevap bekliyorum lütfen...

cevap

arkadaşım düz lise mezunu olan arkadaşlar itfaiye okuluna giremiyorlar. kocaeli üniversitesi itfaiyecilik ve yangın güvenligi mezunuyum

yardım edin

ben düz lise mezunuyum ve puanım 240 itfaiyecilik ve yangın bölümüne gidebilirmiyim....lütfen bana yardımcı olun yaa...

slmm

valla bende eml mezunuyum karabük itfaiyeciliğe başvurdum ilk tercih olarak kabul ettiler senide büyük ihtimal kabul ediceklerdir.olmassa yine görüşürüz yardımcı olurum


Lütfen ilanlariniz icin ilan ekle formunu kullaniniz!

sitemizdeki yer alan yorum mantigindaki tüm ilanlar yayindan kaldirilmistir. Ilanlarini ilan ekleme forumunu kullanarak ekleyiniz. Sistemdeki mevcut ilan gösterimleri buradaki sayfamizda aktif haldedir. Teknik sorun ve diger sorulariniz icin lütfen bizimle buradan iletisime geciniz


Eklenen Tüm IlanlarBizimle çalışmak isterseniz buraya tıklayınız

Google
 

Son yorumlar

Anket

- Mersin Temizlik Şirketleri Tuğbam Temizlik
- ESTJ - DDuDşY Kişilik
- ESFP - DDuHA Kişilik
- ESFJ - DDuHY Kişilik
- ENTP - DSDşA Kişilik
- ENTJ - DSDşY Kişilik
- ENFP - DSHA Kişilik
- ENFJ - DSHY Kişilik
- ISTP - İDuDşA Kişilik
- ISTJ - İDuDşY Kişilik
- ISFJ - İDuHY Kişilik
- INTJ - İSDşY Kişilik
- INFP - İSHA Kişilik
- INFJ - İSHY Kişilik
- ESTP - DDuDşA Kişilik
- ISFP Kişilik
- INTP - İSDşA Kişilik
- MBTI Kişilikler Detaylı
- İçe Dönük Duygusal Tip
- Dışa Dönük Sezgisel Tip
- İçe Dönük Düşünen Tip
- Kişilik Analizinde Sekiz Fonksiyon
- ENTP (Dışadönük-Sezgisel-Düşünen-Algılayan)
- ENTJ( Dışadönük-Sezgisel-Düşünen-Yargılayan)
- ENFP (Dışadönük-Sezgisel-Hisseden-Algılayan)
- ENFJ (Dışadönük-Sezgisel-Hisseden-Yargılayan)
- INFP (İçedönük-Sezgisel-Hisseden-Algılayan)
- INFJ (İçedönük-Sezgisel-Hisseden-Yargılayan)
- INTJ (İçedönük-Sezgisel-Düşünen-Yargılayan)
- INTP(İçedönük-Sezgisel-Düşünen-Algılayan)
- ISFP (İçedönük-Duyumsayan-Hisseden-Algılayan)
- ISTP (İçedönük-Duyumsayan-Düşünen-Algılayan)
- ESFP (Dışadönük-Duyumsayan-Hisseden-Algılayan)
- ESTP (Dışadönük-Duyusal-Düşünen-Algılayan)
- ISFJ (İçedönük-Duyusal-Hisseden-Yargılayan)
- ISTJ (İçedönük-Duyusal-Düşünen-Yargılayan)
- ESFJ (Dışadönük-Duyusal-Hisseden-Yargılayan)
- ESTJ (Dışadönük-Duyusal-Düşünen-Yargılayan)
- Kişilik Tipleri
- Kişilik Testleri ve Kişilik Özellikleri

islamikariyer.com (2006-2008).