Kalorifer Ateşcisi

TANIM

Kalorifer kazanlarını, işletme kurallarına göre, güvenlik önlemlerini alarak çalıştıran, basit bakım ve onarımını yapan kişidir.

GÖREVLER

- Kazanları kurallarına göre önlemlerini alarak çalıştırır, - Kazanın ve tesisatın gerekli kontrol, bakım ve basit onarımlarını yapar, - Kazan dairesinin düzenini ve temizliğini sağlar, - Kazanın ve kullanılan araçların günlük temizliğini ve bakımını yapar, - Çalışma yerinin düzen ve disiplinine uyar, - Mesleki gelişmeleri izler.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

- Motorin, fueloil, doğalgaz, kömür, - Kalorifer kazanı, - Ateşçi küreği (foyrap küreği), - Tornavida ve çeşitli penseler, - Çeşitli anahtar takımları, - Yağdanlık, - El arabası.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Kalorifer ateşçisi olmak isteyenlerin; - Uzun süre ayakta kalmayı engelleyecek bedensel özürü bulunmamalıdır. Kronik bronşit, tüberküloz, diğer akciğer ya da kalp hastalıkları olmamalıdır. - Sabırlı, dayanıklı ve sorumluluk sahibi kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Kapalı, sıcak ve genellikle havasız ortamlarda çalışılır. Çalışma anında sürekli olarak ayakta bulunur.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Kalorifer ateşçileri konutların, işyerlerinin, okulların kazan dairelerinde çalışırlar. İnsanların en önemli ihtiyacı barınma ve ısınma ihtiyacıdır.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte büyük binaların ısıtılması kalorifer ile sağlanmaktadır. Çünkü en ekonomik ısınmayı kalorifer sağlar. Zamana ve mekana göre kalorifer kazanında kullanılan yakıt değişebilir. Fakat kazanı kullanacak ehliyetli kişilere her zaman ihtiyaç duyulmaktadır. Çalışma alanları oldukça geniştir.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

- Kalorifer ateşçiliği mesleğinin eğitimi; Mesleki Eğitim Merkezlerinde “ Kalorifercilik” alanında ve halk eğitim merkezleri bünyesinde kalorifer ateşçiliği kursları düzenlenerek verilmektedir. - Ayrıca, Türkiye Mimarlar ve Mühendisler Odası da ihtiyaç halinde kalorifer ateşçiliği kursu açmaktadır.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Mesleki Eğitim Merkezlerine ; 14 , 19 yaşından gün almış olan en az ilköğretim mezunu kişiler başvurabileceklerdir. Ayrıca düz lise mezunu olup meslek öğrenmek isteyen kişilerde Mesleki Eğitim Merkezlerinde eğitim alabilmektedirler. Halk eğitim merkezlerinde yaş sınırı yoktur. En az 10 kişilik gruba bu alanda kurs düzenlenmektedir. Mesleki Eğitim Merkezlerinde eğitimini tamamlayanlar eğitim sonunda katıldıkları kalfalık sınavında başarılı olmaları durumunda “Kalfalık Belgesi” ve unvanı verilir.

Halk eğitim Merkezlerinde eğitimini tamamlayanlar “Yetkili Kalorifer Ateşçisi Belgesi” alırlar.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Mesleki Eğitim Merkezlerinde İlköğretim mezunları için çıraklık eğitim süresi 2 yıldır. Lise ve daha üst düzeyde genel eğitim mezunları için 1 yıldır. Ustalık eğitim süresi kalfalık ve ustalık sınavlarında başarılı olanlara “Kalfalık Belgesive Ustalık belgeleri” verilmektedir. Halk eğitim merkezlerinin kursları günde 2 saatten, 20 işgünü olmak üzere toplam 40 saattir. Kurs bitiminde, oluşturulan komisyon tarafından sınav yapılır. Başarılı olanlara “Yetkili Kalorifer Ateşçisi” belgesi verilir. Kursiyerlere eğitim süresince; Isıtma ihtiyacı, ısıtma tesisleri ve başlıca parçaları, kazanlar ve çeşitleri, Yanma nedir? Çeşitleri nelerdir? Isı ile ilgili genel bilgiler,Kömürün yakılması vb. konular hakkında bilgiler kuramsal (teorik) ve uygulamalı (pratik) olarak verilir.

MESLEKTE İLERLEME

Mesleki Eğitim Merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar gerekli şartları yerine getirdiklerinde ustalık ve usta öğreticilik sınavlarına girip başarılı olduklarında usta ve usta öğretici olabilirler Ülkemizde giderek kömür, fueloil gibi yakıtlardan, doğalgaza geçiş gözlenmektedir.

BENZER MESLEKLER :Gemi ateşçisi, Brülörcü.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

Eğitim süresince herhangi bir kazanç söz konusu değildir. Eğitim sonrasında genellikle asgari ücretten işe başlanır. Daha sonra işyerinin veya işverenin uygulamasına göre ücrette artış olmaktadır.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

- İlgili Eğitim Kurumları, - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi, - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.


Lütfen ilanlariniz icin ilan ekle formunu kullaniniz!

sitemizdeki yer alan yorum mantigindaki tüm ilanlar yayindan kaldirilmistir. Ilanlarini ilan ekleme forumunu kullanarak ekleyiniz. Sistemdeki mevcut ilan gösterimleri buradaki sayfamizda aktif haldedir. Teknik sorun ve diger sorulariniz icin lütfen bizimle buradan iletisime geciniz


Eklenen Tüm IlanlarBizimle çalışmak isterseniz buraya tıklayınız

Google
 

Son yorumlar

Anket

- Mersin Temizlik Şirketleri Tuğbam Temizlik
- ESTJ - DDuDşY Kişilik
- ESFP - DDuHA Kişilik
- ESFJ - DDuHY Kişilik
- ENTP - DSDşA Kişilik
- ENTJ - DSDşY Kişilik
- ENFP - DSHA Kişilik
- ENFJ - DSHY Kişilik
- ISTP - İDuDşA Kişilik
- ISTJ - İDuDşY Kişilik
- ISFJ - İDuHY Kişilik
- INTJ - İSDşY Kişilik
- INFP - İSHA Kişilik
- INFJ - İSHY Kişilik
- ESTP - DDuDşA Kişilik
- ISFP Kişilik
- INTP - İSDşA Kişilik
- MBTI Kişilikler Detaylı
- İçe Dönük Duygusal Tip
- Dışa Dönük Sezgisel Tip
- İçe Dönük Düşünen Tip
- Kişilik Analizinde Sekiz Fonksiyon
- ENTP (Dışadönük-Sezgisel-Düşünen-Algılayan)
- ENTJ( Dışadönük-Sezgisel-Düşünen-Yargılayan)
- ENFP (Dışadönük-Sezgisel-Hisseden-Algılayan)
- ENFJ (Dışadönük-Sezgisel-Hisseden-Yargılayan)
- INFP (İçedönük-Sezgisel-Hisseden-Algılayan)
- INFJ (İçedönük-Sezgisel-Hisseden-Yargılayan)
- INTJ (İçedönük-Sezgisel-Düşünen-Yargılayan)
- INTP(İçedönük-Sezgisel-Düşünen-Algılayan)
- ISFP (İçedönük-Duyumsayan-Hisseden-Algılayan)
- ISTP (İçedönük-Duyumsayan-Düşünen-Algılayan)
- ESFP (Dışadönük-Duyumsayan-Hisseden-Algılayan)
- ESTP (Dışadönük-Duyusal-Düşünen-Algılayan)
- ISFJ (İçedönük-Duyusal-Hisseden-Yargılayan)
- ISTJ (İçedönük-Duyusal-Düşünen-Yargılayan)
- ESFJ (Dışadönük-Duyusal-Hisseden-Yargılayan)
- ESTJ (Dışadönük-Duyusal-Düşünen-Yargılayan)
- Kişilik Tipleri
- Kişilik Testleri ve Kişilik Özellikleri

islamikariyer.com (2006-2008).