Oto Boyacısı

TANIM

Her türlü motorlu kara taşıtının yüzey hazırlama ve bütün boyama işlerini yapan kişidir.

GÖREVLER

- Taşıtın boyanacak kısmını maskeler, - Metal kısımları zımparalama, yıkama, macunlama ve astarlama yoluyla boyama işlemine hazırlar, - Boyayı istenilen renkte ve miktarda hazırlar, kompresörü çalıştırır, bakımını yapar ve ayarlar, - Püskürtme tabancasını hazırlar ve tabanca ile gerekli alanlara uygun şekilde ve miktarda boya püskürtür, - Boyama hatalarını belirler, giderir, boyama yüzeylerini parlatır, - Boyama işlemini bitirdikten sonra, gerektiğinde fırınlama yapar, bazı kısımları fırça ile boyar, - Boyadan sonra yüzey kontrolü yapar; pasta, cila ve rötuş yapar, - Yanında çalışanlara görev dağılımı ve iş kontrolü yapar, Fiyat tespiti, malzeme temini, basit iş kayıtları tutulması gibi işleri yapar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

- Çeşitli anahtar takımları (açık ağızlı, yıldız, lokma, gömme), Çeşitli el takımları (eğe, keski, düz ve yıldız tornavida, şerit metre), Pense, kargaburnu, lastik tokmak, makas, Kompresör, püskürtme tabancası, hava tabancası, kurutma tabancası, zımpara motoru, parlatma diski, takoz, mala, ıspatula vb.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Oto boyacısı olmak isteyenlerin; - Dikkatli, ayrıntıları algılayabilen, - Görme ve koku alma organları sağlam, - Renkleri en ince ayrıntısıyla algılayabilen, - El becerisine sahip, - El ve gözü eşgüdümle kullanabilen, - Uzun süre ayakta durabilecek kadar dayanıklı, - Kokuya alerjisi olmayan kimseler olmaları gerekmektedir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Oto boyacıları, oto tamir atölyelerinde ve otomobil fabrikalarında görev yaparlar. Çalışma ortamı işin gereği boya, vernik, tiner vb. malzemelerin kokusu ile yüklüdür. İş ayakta yürütülür ve kişi birinci derecede maddelerle (metal ve boya) ilgilidir. Ayrıca müşteriler ve zaman zaman kaportacılarla iletişim halindedir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Otomobil kullanımının giderek artmasına paralel olarak oto boyacılarının iş imkanları da genişlemektedir. Oto boyacıları; yeni mamul üreten otomotiv sanayiinde, fabrikalarda, genellikle yürüyen bantlarda yenileme ve tamirat sebebiyle yapılan boya işlerinde, otomobil servisleri veya küçük atölyelerde çalışırlar. Özellikle Bursa ve İzmir gibi otomotiv sanayinin geliştiği illerde çalışabilecekleri gibi, hemen hemen her yerleşim yerinde bulunan servis ve atölyelerde de görev yapabilirler.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi yeterli müracaat olması durumunda tüm mesleki eğitim merkezlerinde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Çıraklık eğitimine başlayabilmek için; - En az ilköğretim okulu mezunu olmak, - 14 yaşını doldurmuş 19 yaşından gün almamış olmak, ancak 19 yaşından gün almış olanlardan daha önce çıraklık eğitiminden geçmemiş olanlar, yaşlarına ve eğitim seviyelerine uygun olarak düzenlenecek mesleki eğitim programlarına göre çıraklık eğitimine alınabilir. - Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak, - Eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gereklidir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Mesleki eğitim merkezlerinde eğitimin süresi lise ve daha üst düzeyde genel eğitim almış olanlarda 1,5 yıl, ilköğretim mezunu olanlarda ise 3 yıldır. Teorik Eğitimde: Oto boyacılığına ilişkin temel teorik bilgiler, Boyacılıkta kullanılan araç-gereç ve takımlar, Madeni parçaları temizleme, zımparalama, macunlama, astarlama, boyama, parlatma, boya oluşturma, renk seçme, iş ve işlemlerine ilişkin yöntem ve teknikler, Meslekle ilgili gelişmeler, İş güvenliği kuralları, Maliyet çıkarma ve sipariş verme esasları ile ilgili bilgiler kazandırılır. Pratik Eğitimde: Boyacılığa ilişkin temel beceri ve tutumları doğru olarak bilmek, Boyacılıkla ilgili maskeleme, temizleme, macunlama, boyama, parlatma, renk oluşturma, uygun renk seçme, kullanılacak gereçleri belirleme, iş ve işlemlerini bilmek ve uygulamak, Boyacılıkla ilgili takım ve araçları yerinde ve uygun şartlarda kullanmak, Mesleki gelişmeleri izlemek, İş güvenliği kurallarını bilmek, uygulamak, Doğru ve geçerli tutum ve davranış edinmek ile ilgili bilgiler kazandırılır.

MESLEKTE İLERLEME

- Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Oto boyacılığı mesleğinde ustalık eğitimi çalışma süresi 2 yıldır. - Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de “Usta Öğretici” belgesine sahip çalışanın olması zorunludur.

BENZER MESLEKLER: Mobilya Boyacısı, İnşaat Boyacısı

EĞİTİM SÜRESİNCE VE EĞİTİM SONRASI KAZANÇ

Meslek eğitimi sırasında çıraklara genellikle asgari ücretin %30′undan az olmamak üzere ücret ödenir.

Oto boyacılarının aldıkları ücretler çalışılan işyerince ve deneyime göre değişmekte olup asgari ücretin ortalama 2-3 katı civarındadır.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

- İlgili Eğitim Kurumları, - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.


Lütfen ilanlariniz icin ilan ekle formunu kullaniniz!

sitemizdeki yer alan yorum mantigindaki tüm ilanlar yayindan kaldirilmistir. Ilanlarini ilan ekleme forumunu kullanarak ekleyiniz. Sistemdeki mevcut ilan gösterimleri buradaki sayfamizda aktif haldedir. Teknik sorun ve diger sorulariniz icin lütfen bizimle buradan iletisime geciniz


Eklenen Tüm IlanlarBizimle çalışmak isterseniz buraya tıklayınız

Google
 

Son yorumlar

Anket

islamikariyer.com (2006-2008).