Telekomünikasyon (Haberleşme) Teknisyeni

TANIM

Radyo, televizyon, telefon, telsiz, faks vb. haberleşme cihaz ve sistemlerinin üretimi ve kurulması sırasında mühendis ve teknikere yardımcı olan, cihaz ve sistemlerin bakımını yapan, bozulanları onaran kişidir.

GÖREVLER

- Bina içi, şehirlerarası ve milletlerarası haberleşme şebekelerinin kurulmasında görev alır, araçların ve sistemin bakımını yapar, bozukluklarını giderir, - Radyolink, uydu-link ve fiber optik hatlarında meydana gelebilecek arızaları giderir, - Haberleşme cihazları ve sistemlerinin üretiminde görev alır, - Haberleşme sistemlerinin bakım ve işletmesinde görev alır.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

- Avometre, Sinyal jeneratörleri, Osilaskop, Mikrofon, hoparlör, kulaklık, - Ses frekans devreleri, Çeşitli tipte kablolar, Pense, tornavida gibi el aletleri, - Kalem ve tabanca tipi havya, Özel amaçlı konvektörler ve elektronik bileşenler, Bilgisayar ve ilgili yazılımlar.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Telekomünikasyon teknisyeni olmak isteyenlerin; - Fen bilimlerinde başarılı, - Görme ve işitme organları sağlam, - Gözleri ve ellerini uyumlu olarak kullanabilen, - Sabırlı ve dikkatli kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Haberleşme cihazlarının imalinde görev yapan telekomünikasyon teknisyenleri; fabrika ve atölye gibi kapalı, aydınlatılmış ve dış uyarılardan yalıtılmış mekanlarda çalışırlar. Montaj, bakım ve onarımlarda ise haberleşme cihazlarının bulunduğu ortama göre, kapalı mekanlarda veya açık havada çalışabilirler. Ayrıca çalıştığı kurum ve kuruluşların şartlarına ve işin niteliğine göre vardiyalı olarak çalışabilirler. Kişi çalışırken birinci derecede alet ve malzeme ile ilgilidir. Zaman zaman diğer meslektaşları ve iş sahipleriyle iletişim kurması gerekebilir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Telekomünikasyon teknisyenleri; haberleşme cihazlarının imali, kurulması, bakım ve onarımı konularında faaliyet gösteren kamu ve özel kurum ve kuruluşlarında çalışabilirler. Haberleşmeye, dolayısıyla haberleşme araçlarına olan ihtiyacın artması bu alanda yetişmiş teknik eleman ihtiyacını da artırmıştır. Günümüzde olduğu gibi gelecekte de bu alanda çalışma alanı oldukça geniştir.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi; aşağıda isimleri belirtilen, Anadolu Teknik Liseleri ve Endüstri Meslek Liselerinin “Telekomünikasyon” bölümlerinde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Endüstri meslek liselerinde eğitim alabilmek için ilkokul mezunu olmak yeterlidir. Anadolu Teknik, Anadolu Meslek Liselerinde eğitim görebilmek için ise; merkezi sınavla yapılan Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı’nı kazanmış olmak gerekmektedir. Ayrıca, Anadolu meslek liselerinin 1. sınıfını doğrudan geçen ve ilgili bazı derslerden gerekli başarı ortalamasını tutturan öğrenciler isterlerse Anadolu Teknik Liseye devam edebilirler.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Eğitim süresi, Anadolu teknik liselerinde 5 yıl, endüstri meslek liselerinde 3 yıldır. Meslek eğitiminde genel kültür dersleri ve meslek derslerini birlikte almaktadırlar. Eğitim uygulamalı ve teorik olarak yürütülür. Anadolu teknik liselerinde okuyan öğrenciler, meslekleriyle ilgili yaz stajı yaparlar.

MESLEKTE İLERLEME

- Meslek liselerinin Telekomünikasyon bölümünden mezun olanlar, istedikleri taktirde, Biyomedikal Cihaz Teknolojisi, Elektrik, Elektrik- elektronik Teknikerliği, Elektronik Haberleşme, Endüstriyel Elektronik, Endüstriyel Otomasyon, Ev cihazları Teknolojisi, Hidroelektrik santralleri, Mekatronik, Otomotiv, Radyo ve televizyon tekniği ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Ayrıca meslek liselerinin Telekomünikasyon bölümünden mezun olanlar, ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girip başarılı olmaları ve Elektronik Öğretmenliği, Elektronik ve Haberleşme Öğretmenliği lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir Deneyim süresinin artması ve kişisel gayretle başteknisyenliğe kadar yükselebilirler.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

Endüstri meslek lisesi öğrencileri 2 ve 3. sınıftaki beceri eğitiminde asgari ücretin %30′undan az olmamak kaydıyla aylık ücret almaya hak kazanırlar. Sigorta primleri bu sürede devlet tarafından ödenir. Eğitimden sonraki kazanç işyerinin kamu veya özel olmasına, işletmenin büyüklüğüne ve ücret politikasına, deneyim süresine göre değişmektedir.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

- İlgili Eğitim Kurumları, - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi, - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.


Lütfen ilanlariniz icin ilan ekle formunu kullaniniz!

sitemizdeki yer alan yorum mantigindaki tüm ilanlar yayindan kaldirilmistir. Ilanlarini ilan ekleme forumunu kullanarak ekleyiniz. Sistemdeki mevcut ilan gösterimleri buradaki sayfamizda aktif haldedir. Teknik sorun ve diger sorulariniz icin lütfen bizimle buradan iletisime geciniz


Eklenen Tüm IlanlarBizimle çalışmak isterseniz buraya tıklayınız

Google
 

Son yorumlar

Anket

- Mersin Temizlik Şirketleri Tuğbam Temizlik
- ESTJ - DDuDşY Kişilik
- ESFP - DDuHA Kişilik
- ESFJ - DDuHY Kişilik
- ENTP - DSDşA Kişilik
- ENTJ - DSDşY Kişilik
- ENFP - DSHA Kişilik
- ENFJ - DSHY Kişilik
- ISTP - İDuDşA Kişilik
- ISTJ - İDuDşY Kişilik
- ISFJ - İDuHY Kişilik
- INTJ - İSDşY Kişilik
- INFP - İSHA Kişilik
- INFJ - İSHY Kişilik
- ESTP - DDuDşA Kişilik
- ISFP Kişilik
- INTP - İSDşA Kişilik
- MBTI Kişilikler Detaylı
- İçe Dönük Duygusal Tip
- Dışa Dönük Sezgisel Tip
- İçe Dönük Düşünen Tip
- Kişilik Analizinde Sekiz Fonksiyon
- ENTP (Dışadönük-Sezgisel-Düşünen-Algılayan)
- ENTJ( Dışadönük-Sezgisel-Düşünen-Yargılayan)
- ENFP (Dışadönük-Sezgisel-Hisseden-Algılayan)
- ENFJ (Dışadönük-Sezgisel-Hisseden-Yargılayan)
- INFP (İçedönük-Sezgisel-Hisseden-Algılayan)
- INFJ (İçedönük-Sezgisel-Hisseden-Yargılayan)
- INTJ (İçedönük-Sezgisel-Düşünen-Yargılayan)
- INTP(İçedönük-Sezgisel-Düşünen-Algılayan)
- ISFP (İçedönük-Duyumsayan-Hisseden-Algılayan)
- ISTP (İçedönük-Duyumsayan-Düşünen-Algılayan)
- ESFP (Dışadönük-Duyumsayan-Hisseden-Algılayan)
- ESTP (Dışadönük-Duyusal-Düşünen-Algılayan)
- ISFJ (İçedönük-Duyusal-Hisseden-Yargılayan)
- ISTJ (İçedönük-Duyusal-Düşünen-Yargılayan)
- ESFJ (Dışadönük-Duyusal-Hisseden-Yargılayan)
- ESTJ (Dışadönük-Duyusal-Düşünen-Yargılayan)
- Kişilik Tipleri
- Kişilik Testleri ve Kişilik Özellikleri

islamikariyer.com (2006-2008).