Tıbbi Laboratuar Teknikeri

TANIM

Sağlık kurumları bünyesindeki tanı ve tedavi laboratuarlarında hastanın durumu ile ilgili olarak, hekimin gerekli gördüğü tıbbi analizleri yapan kişidir.

GÖREVLER

- Laboratuardaki test cihazları ve araçlarının kullanım öncesi kontrollerini yapar, - Deneyler, analizler ve testlerde kullanılacak numune ve örnekleri hazırlar, - Tahlil edilecek katı ve sıvı örneklerin test edilebilmesi için gerekli kimyasal sıvıları ve karışımları ve fiziksel şartları hazırlar, - Laboratuar araç - gereçlerini kullanarak istenilen deney, test ve analizleri yapar, - Deney, test ve analiz bulgularını rapor eder, takip işlemlerini yapar, - Laboratuar araç - gereçlerini temizler, dezenfekte eder, bakımını yapar, - Laboratuar uzmanlarının ve tıp adamlarının araştırma çalışmalarına yardımcı olur.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

- Cam ve porselen malzemeler (deney tüpü, pipet, buret, desikatör, huni, mezur, erlent, balon, joje, baget), - Cihazlar (mikroskop, santrifüj, yarı otomatize sistemler ve otoanalizörler, elektronik terazi, kan sayım cihazı), - Kimyasal maddeler (bakır sülfat, çinko sülfat vb.), - Bilgisayar vb..

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

- Biyoloji ve kimya konularına ilgili ve bu alanda başarılı, - Dikkatini uzun bir süre bir noktaya yoğunlaştırabilen, sabırlı, - Göz ve ellerini eşgüdümle kullanabilen, - Rutin işler yapmaktan sıkılmayan, - Sorumluluk sahibi, - Başkaları ile iyi iletişim kurabilen kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Tıbbi laboratuar teknikeri sağlık kuruluşlarının laboratuarlarında görev yaparlar. Çalışma ortamı temiz ve ilaç kokuludur (kimyevi madde ve ilaç). Görevini genellikle oturarak yapar. Tıbbi laboratuar teknisyeni birinci derece maddelerle (kan, idrar vb.) ve aletlerle ilgilidir, ancak hasta ve hasta sahipleri ile de iyi ilişkiler kurmak durumundadır. Bu meslek zaman zaman tek başına, zaman zaman işbirliği halinde çalışmayı gerektirir. Dikkat edilmediği takdirde mikrop bulaşma ihtimali yüksektir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Tıbbi laboratuar teknikerleri, hastanelerde, tıp fakültelerinde, özel tahlil laboratuarlarında, diğer sağlık kuruluşlarının araştırma merkezlerinde, hıfzısıhha enstitülerinde ve gıda sanayii işletmelerinde çalışabilirler.

Tıp alanında araştırma ve geliştirme çalışmaları yapan kurum ve kuruluşlar ile araştırma merkezlerinde çalışabilirler.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi Sağlık Hizmetleri meslek yüksekokullarının “Tıbbi Laboratuar” bölümü ile meslek yüksekokullarının “Laboratuar” bölümünde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

- Meslek Liselerinin “Tıbbi Laboratuar” ve “Laboratuar” ön lisans programlarından birine sınavsız geçiş için belirlenen bölümlerinden mezun olanlar bu ön lisans programlarına sınavsız olarak girebilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. - Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden yada liselerden mezun olanlar ise Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli Sayısal (SAY-1) puanı almaları koşuluyla sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile Y-ÖSS puanlarına göre yerleştirilebilmektedirler.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Mesleğin eğitim süresi 2 yıldır.

Öğrenciler eğitimin 1. Yılında; Fizik, Anatomi, Tıbbi Biyoloji Genetik, Psikoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Sağlık Mesleğinin Esasları ve Deontoloji, Fizyoloji, Biyoistatistik,, Genel Biyokimya, Kimya, Genel Mikro-Parazit, Farmakoloji, Parenteral Tedavi Uygulamaları, Patoloji

2 Yılında; Özel Mikrobiyoloji, Özel Biyokimya, Bilgisayar Bilgisi, Arşiv, Halkla İlişkiler, İlkyardım, Odiyometri Nörofizyoloji Laboratuarları ve Uygulanan Yöntemler, Deney Hayvanları ve Bakımı, Elektrikli ve Elektronik Cihazların Bakımı ve Tekniği, Klinik Mikrobiyoloji, Klinik Biyokimya gibi mesleki dersler ile Yabancı Dil, Türk Dili ve Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi gibi genel kültür derslerini alırlar.

MESLEKTE İLERLEME

Tıbbi Laboratuar Teknikerleri çalıştığı sağlık kuruluşunda laboratuar sorumlusu olarak çalışabilirler. Belli bir bölümde uzmanlaşmaya gidebilirler.

“Tıbbi Laboratuar” ve “Laboratuar” ön lisans programlarından birini başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde ÖSYM’nin “Tıbbi Laboratuar” ve “Laboratuar” ön lisans mezunları için belirlediği lisans programlarından birine yerleştirilebilirler.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

Meslek eğitimi boyunca isteyen öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumunca yüksek öğrenim ve harç kredisinden ve yurtlarından faydalanabilirler.

Tıbbi Laboratuar teknikerleri özel sektörde işe başlamaları durumunda yetenekleri, deneyimleri ve sektörün kuralları çerçevesinde ücret alırlar. Bu ücret en fazla asgari ücretin 3-4 katı oranındadır.

Kamu sektöründe istihdam edilenler, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabiidir. Teknik hizmetler sınıfında 10. derecenin 2. kademesi ile göreve başlarlar. Maaşları her yıl bütçe kanununa göre belirlenmektedir.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

- İlgili eğitim kurumları, - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

kaç net gerekli?

arkadaşlar ben sağlık meslek lisesi öğrencisiyim son senem tıbbi laboratuvar bölümü öğrencisiyim sağlıkta ,acaba ygs de kaç net yapmam gerekli tıbbi laboratuvara girmek için yazan olursa çok sevinirim !!!!

yardııım edin lütfenn:(((

arkadaşlar ben düz lise 2009 eşit ağrlık mezunuyum fakat tıbbi labaratuarlık, röntgen teknisyenliği, tıbbi dkümantsyonluk istiyorum :(( ne yapmam lazm sınavda hiçç blmyrm :(( lütfen bana yardmcı olrmusunuz? bide bu sene bu puandan kırma olayı kalktı.

Re: Tıbbi Laboratuar Teknikeri

slm arkadaşlar bende sağlık lisesi menzunuyum şimdi üniversite tıbbı labaratuar 1. sınıf çğrencisiyim paylaşacağımız meslek çok rahat çok saygın ve ayrıca :) paralı tabi birde özel yetenek ister. ne varki yerleşmek zor imkanlar kısıtlı herkese çalışmalarında başarılar dilerim....

Re: Re: Tıbbi Laboratuar Teknikeri

arkadaşlar bende kocaeli unıversıtesınde tıbbı lab bolumundeyım. meslek cıkıslıyım bılgısayar bolumu mezunuyum puanım 0,3 le carpılarak gırebıklıyodum ve basardım. 59 puanım kesıldı. eger bu bolumu ısteyen baska meslek cıkıslı arkadaslarım varsa bıraz daha fazla yuklenmelerı gerekır. iş ımkanı oldukca ii bakalaım ılerleyen yıllarda ne durumda olacak.

ben biyoloji ikinci sınıf

ben biyoloji ikinci sınıf ögrencisim ikinci ünv. olarak saglıkla ilgili bi bölüm istiyorum tıbbı labaratuar bölümüne giriş hakkında say1 puanım?yada pataloji labaratuar bölümü hakkında bilgisi olan arkadaşlardan yardım rica ediyorum. hangi bölümü okumam benim için daha ii olurr? tşkrlr

tıbbi labaratuvar teknisyenliği

slm arkadaslar bnde düz lise mezunuyum sayısal mezunuyum ilk tercihlerde gelmedi ek yerleştirmede de yazcam açık ögretimini de yazcam bu bölümü isteyen arkadaslar inşallah gelşir ne diyeyim de evet saglık alanı zor onun için kolay yetişmiyo saglıkcılar katılıyorum..

re

bnde tıbbi sekreterlik bölümüne geççem fakat o bölüm kötü diolar hiç tavsiye etmiolar bu arada eger o bölümü okursan bitirirsen ilerde bi sınava girip hemşire olabilme ihtimali warmış lütfen bana yardımcı olun geçiyimmi bu bölüme

tıbbi lab

slm arkadaşlar bende bilgisayar meslek lisesi mezunuyum bende tıbbi lab istiyorum ama girebilme şansım nedir bilmiyorum bana bilgisi olan bilgi verebilir mi ayrıca say 1 den alıyo ya bu bölüm say1 0,3 ile çarpılan bölümle le mi alıyo bilgisi olan cvb verebilir mi çok sevinirim tşkr

Re: tıbbi lab

bu bölüm icin öncelikle saglık meslek liseleri ögrencileri sınavsız gecisle alımıyo.. diger meslek liseleri ve düz liseler ise kontenjan kalırsa say1 puanı nın 0.3 ile carpılmıs hali ile tercih yapıyo.

tercih

slm arkadaşlar ben end mes. kimya bölümü mezunuyum tercihlerde tıbbı lab. tek. yazmak istiyorum tutma olasıgı varmı cvp verirseniz teşekkürler...

Re: Tıbbi Laboratuar Teknikeri

ya bende ea öğrencisiyim ben tercih edemezmiyim şimdi bu bölümü gerçekten çok istiyorum olma ihtimali yokmu yaa

lütfen cevap yazın lütfennnn:(((

arkadaşlar ben meslek lisesi kimya bölümü mezunuyum.diploma notum 78,62 tıbbi lab teknikerliğine gtmek istiorum notum yetmiomu acaba:(((lütfen acil cvp

tıbbi labaratuvar teknisyeni

arkadaşlar ben anadolu mezunuyum say 1 puanım 280. ufak bi kaza geçirdim yapamadım düşük geldi sınavım eğer bu 2 yıllık labaratuvar teknisyenliğini seçersem puanım düşermi.ben sayısalcıyım.artı güzel bir üniversteye yerleşmek için bi şansımız varmı..yardımcı olursanız sevinirim...

tıbbi labaratuvar açıklaması

arkadaşlar bende düz lise mezunuyum bende bu bölümde okumak istiorum araştırdım yerleşmek için öncelik meslek liselerine öncelik tanıolar kalan kontenjanlar için tercih edenler arasındaa yüksek puan alandan düşük puan alana doğru yerleştirme yapıolar yane belli bi puanı yok 230 lada yerleşirsin 280 lede bunu kimse bilemes yerleşmek zor tabe allah herkesin yolunu açık etsin

Re: Tıbbi Laboratuar Teknikeri

arkadaşlar bu tür programlar 2 yıllık oldugunda puanları sabit degildir kimse su puanla gidersin diyemez burada öncelikli olarak sağlık meslek liseleri eger boş yer kalırsa öss puanına göre sıralamada önde olanlar girebilir

Re: Tıbbi Laboratuar Teknikeri

acaba bunlar ne kada r maaş alıorlar burda okuyupta mezun olduktan sonra işe başlayınca bunlarıda düşün mek lazım okumak icin okumayalım arkadaşlar

Re: Re: Tıbbi Laboratuar Teknikeri

asgari ücrein 2-4 katı arasıda maaş alıyorlarmış... arkadaşlar banada acil yardım lütfen tıbbi lab. teknikleri ile lab. teknolojisi aynımı
lütfen yardım edin

tercih secimi

bende 2009 düz lise sayısal bölümü mezunuyum. öss girdim.puanları bilen varsa lütfen söyleyebilir mi ?tıbbi laboratuar bölümünü okumak istiyorm bu bölümü bitirdikten sonra özel hastaneler devlet hastaneleri ve fakültelerde calısabilinir diyoarlar devlet kendi hastaneler icin bu bölümü bitirenleri sınava tabii tutuyor mu? bilen varsa lütfen söyleyebilir mi?

lütfen cevp verın!...

arkadaslar!bn düz liseden bu sene mezun oldum 4 sene once saglık meslek lısesıne gıtmeyerek bır hata yaptım.ama hıc bırzamnda ıstedklerımden vazgecemedım.şimdi ise bu bolume gırmek ıstıorum.acaba duzlıseden bu bolume ogrencı laan okullar var mı ?varsa yardımcı olurmusnuz ...lütfen...

tıbbi labaratuar

ben düz lise mezunuyum bu yıl öss den say1 den 272 aldım tıbbi labaratuar tercih etmek istiyorum nasıl olur girebilirmiyim acaba...puan 0.3 lemi çarpılıcak kafam karıştı yardımcı olabilirmisiniz....teşekkürler...

tıbbi laboratuvarın öss deki puanı

ARKADAŞLAR BEN SAĞLIK EMSLEK LSİESİ 4.SINIF LABORATUVAR BÖLÜMÜNDE OKUYORUM 2010 YILINDA ÖSS DEN SAY 1 DEN KAÇ PUAN ALMAM LAZIM 2 YILLIK LABORATUVAR BÖLÜMÜNE YERLEŞEYİM BİLEN VARDIR MUHAKKAK LÜTFEN BİRİ CEVAP AYZSIN 2010 DA YATAY GEÇİŞLER KAKTIĞI İÇİN SINAVLA GİRİCEM LÜTFEN KAÇ PUAN ALAMA GEREKTİĞİNİ YAZIN !!!

Re: tıbbi laboratuvarın öss deki puanı

arkadaşım 2010 öss'sinde en az bi say1 08le çarpılmış puanın en az 310 gibi bişeyler olmalı ki 03lü puanında 260 - 280 arası olabilesin. ama seneye sınav sistemi değiştiği için yine aynısımı olur bilemem..:s..

Re: Tıbbi Laboratuar Teknikeri

arkadaslar ben super lıse mezunuyum bolum ea tıbbı labaratuvar tercıh etmek ıstıyorum 2 yıllık yardımcı olurmusunuz zormu

bırakın herkes kendi bölümünü okusun

arkadaşlar bu konular beni haklı olarak üzmeye başladı.ben 2007 sağlık m.lisesi laboratuvar çıkışlıyım.yatay geçiş hakkım olmasına rağmen ben bu yıl açıkta kaldım.düz lise mezunları lütfen ya meslek lisesi okuyun yada bırakın okuyanlar kendi bölümünü okusunlar.benim bu nedenle 1 yılım boşa gitti.biz 4yıl okadar zor sınavlar atlatıp stajda hastane tozunu yutuyoruz ve bu çabalarımız karşısında boşta kalıyoruz.sizce bu adilmi arkadaşlar.herkes kendi bölümünü okusun lütfen.çok istiyorsan sağlık meslek lisesini kazanın........'SAĞLIKÇI OLMAK Bİ AYRICALIKTIR'..........LSESİNİ KAZANIN KOLAYSA..

??

yha bnde sna bişy sormak istiorum.bnde meslek lisesi kimya teknolojisi bölümü okudum dört yıl.ve iki yıllık tıbbi lab bölümüne geçmek istiorum.bizde hastanelerin labaratuarlarında staj fln yaptık geçme imkanı yokmu acaba:(((

lütfen en kısa zamnda cvp bekliyorum sizlerden

merhaba arkadaşlar ben eşt.ağrlk ticaret meslek lisesi çıkışlıyım malesef... tıbbi labrt yada tıbbi sekreterlk için ne tür liselerden mezun olmak gerekiyo bunu ayrıntılı açıklarsanız kısa zxmnda çok mutlu olurum.. çünkü sağlık sektöründe okumayı ve çalışmayı çok istiyorum yanlş tercihler sonucu bi pişmanlığım var eğer mümünse bu istediğim bi bölümü okumş olcam.. şimdiden cvplarınz için çok tşkler.. hoşçakalın..

Re: Tıbbi Laboratuar Teknikeri

BENDE DUZ LİSEYİM BENDE BU ALANI İSTİYORUM SAY OKUYORUM NE OLUR PUANINI BANA SOYLEYIN

duz lıseden gırmek neden bukadar zor

arkadaslar sadece sunu dıorum ben fen bolumunde okuorum ve bu bolumu cok ıstıorm ama saglık meslek lıselerı yuzunden gırmem cok zorlasıyor ne yapmam gerek

nolcak bu katsayı

yukarıda yorum yapan arkadaşlarımıza katılıyoruz sonuna kadar haklılar bizim diger liselerden ne farkımız var madem saglıkçı olmaya hakkımız yok izin vermiyorsunuz o zmn nie saglık meslek lisesi var o kadar saglık dersleri görüyorz sözde saglıkçı olcaz ama şu saçma sapan kat sayı meselesinden dolayı istedimiz bölümü seçemiyorsz onu bırak kendi bölümümüzde bile atanamıyoruz neredesiniz yetkililer buna bi son vermenin zamanı gelmedimi:(

Re: Tıbbi Laboratuar Teknikeri

arkadaşlar ben bu yıl acil tıp teknisyenliğinden mezun olacağım 4.sınıfım ama laborantlığa geçmek istiyorum geçiş hakkım yok öss puanıyla nasıl yerleşirim okul puan verir mi bir cevap lütfen

Re: Tıbbi Laboratuar Teknikeri

ya ben sağlık meslek lisesi laboratuar bölümü 3. sınıfta okuyorum ben biyokimya uzmanı olmak istiyorum ama yeteri kadar bi bilqim yok bunun için ne yapmam qerek diploma notum da yeterince iyi beni bu konuda aydınlatırsanız çok sevincem

tıbbi laboratuarlık için bilgi almak istiyorum

bende bi soru sormak istiyorum ben sağlık meslek lisesi tıbbi sekreterlik bölümü okuyorum 4. snf öğrencisiyim laboratuarlık bölümünü istiyorum.başka bir bölüm seçtim die puan kırılırmı (2yıllık için ama)ben tüm 2yıllıkları 0,3ile çarpıldığını duydum.benm yerleşme şansım varmıdır sizce cvp yazarsanız sevinirim....

03. puanını nasıl çarpıyoruz yardımm

slm arkadaslar ben sağlık meslek deil ama meslek lisesi mezunuyum tıbbi labaratuar yada patoloji labaratuarı nı tercih etmek istiyorum cokk istiyorum ama biraz kafam karısık 0.3 puanını nasıl çarpıyoruz yardımcı olursmusunuz....2 yıllık teknikerliğini tercih edicem 2008/2009 öss sınavına giricem şimdiden teşkküler hepinizee herşey istediğiniz gibi olsun başarılar...

Laboratuar teknisyenliği

ben sağlık meslek lisesi 3.sınıftayım ve biyokimya uzmanı olmak istiyorum acaba ne yapamam gerekiyorr lütfen bilgilendirebilirmisiniz??...şimdiden teşekkürler..

Re: Tıbbi Laboratuar Teknikeri

slm mrb tugçe ben seni bilgilemdirmek isterim bende saglık memuruyum ve senin su an yaptıgın yanlış senin saglık meslek lisesinde okuman lazım tugçe

tercih secimi

bende düz lise sayısaldan 2009 meznuyum öss girdim tıbbi laboratuar icin puan kac ve devlet hastaneleri veya özel hastanelere girerken devlet bunlar icin sınava tabii tutuyor mu lütfen cevap yazar mısınız ?

ameliyathane teknikeri

arkadslar slm bn seda....ankara baskent üniversitesine terch yptım ilk.tercihim..bölumum ameliyathane teknikerlığı..bn meslek cıkışlıyım ama..03lü puanımla terch yptım...size sunu sölıyım diploma notuyla yani yuzdeliı dilimle puanla sizin koşullar ne kadr uyarsa uysun öncelık sağlık çıkışlıları alıyolar...ama 03lü puanınız yetrse tercih hakkınız vr..bn öle yptım...hayırlısı artık...

Re: Tıbbi Laboratuar Teknikeri

arkadaşlar bende ek yerleştirmede tıbbi laboratuvar tercih ettim ama gelirmi bilmem. yalnız sorusu olan arkadaşlara şunu söylemek isterim tıbbi laboratuvar tercih etmek için tabiki sağlık meslek liseleri daha avantajlı herşeyden önce, öncelik onların. düz lise çıkışlı olanları yer kalırsa alıyolar. bir de sayısal1 den aldığı doğru ancak sayısal1 puanın 0.3le çarpılmış hali yani sayısal öğrencisi olmak zorunda değilsin. eşitağırlıkta okusan sayısal da okusan yine sayısal puanın 0.3lü haliyle tercih yaparsın. yardımcı olabildiysem ne mutlu umarım herşey gönlümüzce olur. hoşçakalın.

Re: Re: Tıbbi Laboratuar Teknikeri

evet bizde bu bölümü tercih etmek istioruz fakat 0.3 lemi çarpıldığını tam larak bilmioruz..bide ea ve sözelcilerde bu bölümü tercih etcekleri için bölüme alınmadaki sıralamayı merak edioruz..yardımcı olursanız sevinirz...

doğrumu yaptım accaba?

ben tugce labaratuvarteknisyeni olmayı çok istiyom oks ye girdim 320 puan yaptım anadoluya giremdiğim için sağlık meslek yasdım oda tutmadı puanınm şimdi düz liseye gidiyom ACABA YANLIŞMI YAPTIM LABARATUVAR TEKNİSYENİ OLMAK İÇİN SAĞLIĞMESLEĞE GİTSEYDM DAHA MI İİ OLURDU pişman olmak istemiyom bide labartuvar teknisyenliği içim eşit ağırlığı seçsem sorun olurmu sayısal olmak zorundamı LÜTFEN BİLGİLİ BİRİ YDA SİTE SAHİBİ CVP YAZSM NOLUR

mrh tuğçe

slm tuğçe ben gamze saglık meslek lisesi labaratuvar teknisyenliği okuyorum son sınıfa gidiyorum anladığım kadarıla sende benim bölümü isyiyorsun ama bunun için yanlış yapmışsın keşke sağlık meslek lisesine gitseydin düz lisedende sınavsız geçiş oluyor fakatönceliği bize tanıyorlar ayrıca labaratuvar bölümü sayısal oluyor eger hala labaratuvar okumak istiyorsun sözeli değil sayısalı seç

tercih

Canım ben tuğba, seni üzmek istemem ama, lab. tek. istiyosan senin için sağlık meslek lis. daha ii olurdu.Çünkü ünv. de de meslek liselerine kendi bölümlerini seçerlerse ek puan geliyo yani onlar bi nevi daha şanslı ama sen istersen düz liseden de kazanabilirsin ama o bölüm sayısal bildiğim kadarıyla, yani ea olmaz.

yardım lütfen:(

yha iki yıllık tıbbı lab. bölümü okuyorum bu sene başladım ama 4 yıılıkla tamamlamak istiorum acaba hangi 4 yıllık bölümlerine geçişş hakkımız var?? bilen varsa yardımcı olabilir mi???

yardım

canım biyoloji okuyabiliyorsun 2 yıl daha.sonra hem maaş artıyor hem kademe atlatıyorsun.ataman yapılırken dahi öncelik yapıyorlar.arkadaşın biri diyaliz var demiş ama yanlış yönleşendirmiş seni.çünkü lise den sonra yatay geçiş yaparken var diyaliz.yen kannuna göre hemşirelik te okuyabiliyorsun canım.ben şuan gaziantep 2. sınıf laboratuvar okuyorum ama bende biyokmya okucam.çünkü biyokimya öğretmeni de olabiliyorsun.......başarılar diliyorum

Re: yardım lütfen:(

canım dört yıllık sağlık memuru hemşire anestezi teknisteyi birde diyaliz bölümü var benim bildiklerim bu kadar

yardımmm!!

nasıl bi iş zevklimi acaba olmak istiyorum yardım edn bana ilerde pişman olursam diye korkuyorum sizce nasıl bi meslek

Re: Tıbbi Laboratuar Teknikeri

Arkadaşlar ben sağlık meslek lisesine gidiyorum yatay geçişimiz var ama ben ANKARAYI istiyorum acaba laboratuvar bölümünün diploma notu kaçtır bilen varsa bilgilendire bilir acaba..

Re: Re: Tıbbi Laboratuar Teknikeri

canım 80diploma notu.sen herhangi bi üviv taban puanına gir tümü çıkıyo.detaylı öğren olurmu.

okullar ve başörtüsü

keşke okularda başörtüye tesettre karıışılmasa. neden bu çirkin davrnşlar var. neden okumak isteyenlere bu özgrlük yok. insanlğa faydası olacağını düşünenler neden dini inançları ile yaşayamıyor.
ben de çok üzülüyorm bu konuya.
İnşallah Rabbim kolaylık gösterir.
zorunlu kılıyorlar herşeyi.başlarını açtırıyorlar ellerine ne geçiyor. niye günaha davet var bilemiyorum?

Re: okullar ve başörtüsü

arkdşm başörtüsü die tutturcksan okulu bırak eğer T.C vatandaşıysn ve bu ülkede okumak istiosan türban takmayacksn...


Lütfen ilanlariniz icin ilan ekle formunu kullaniniz!

sitemizdeki yer alan yorum mantigindaki tüm ilanlar yayindan kaldirilmistir. Ilanlarini ilan ekleme forumunu kullanarak ekleyiniz. Sistemdeki mevcut ilan gösterimleri buradaki sayfamizda aktif haldedir. Teknik sorun ve diger sorulariniz icin lütfen bizimle buradan iletisime geciniz


Eklenen Tüm IlanlarBizimle çalışmak isterseniz buraya tıklayınız

Google
 

Son yorumlar

Anket

- Mersin Temizlik Şirketleri Tuğbam Temizlik
- ESTJ - DDuDşY Kişilik
- ESFP - DDuHA Kişilik
- ESFJ - DDuHY Kişilik
- ENTP - DSDşA Kişilik
- ENTJ - DSDşY Kişilik
- ENFP - DSHA Kişilik
- ENFJ - DSHY Kişilik
- ISTP - İDuDşA Kişilik
- ISTJ - İDuDşY Kişilik
- ISFJ - İDuHY Kişilik
- INTJ - İSDşY Kişilik
- INFP - İSHA Kişilik
- INFJ - İSHY Kişilik
- ESTP - DDuDşA Kişilik
- ISFP Kişilik
- INTP - İSDşA Kişilik
- MBTI Kişilikler Detaylı
- İçe Dönük Duygusal Tip
- Dışa Dönük Sezgisel Tip
- İçe Dönük Düşünen Tip
- Kişilik Analizinde Sekiz Fonksiyon
- ENTP (Dışadönük-Sezgisel-Düşünen-Algılayan)
- ENTJ( Dışadönük-Sezgisel-Düşünen-Yargılayan)
- ENFP (Dışadönük-Sezgisel-Hisseden-Algılayan)
- ENFJ (Dışadönük-Sezgisel-Hisseden-Yargılayan)
- INFP (İçedönük-Sezgisel-Hisseden-Algılayan)
- INFJ (İçedönük-Sezgisel-Hisseden-Yargılayan)
- INTJ (İçedönük-Sezgisel-Düşünen-Yargılayan)
- INTP(İçedönük-Sezgisel-Düşünen-Algılayan)
- ISFP (İçedönük-Duyumsayan-Hisseden-Algılayan)
- ISTP (İçedönük-Duyumsayan-Düşünen-Algılayan)
- ESFP (Dışadönük-Duyumsayan-Hisseden-Algılayan)
- ESTP (Dışadönük-Duyusal-Düşünen-Algılayan)
- ISFJ (İçedönük-Duyusal-Hisseden-Yargılayan)
- ISTJ (İçedönük-Duyusal-Düşünen-Yargılayan)
- ESFJ (Dışadönük-Duyusal-Hisseden-Yargılayan)
- ESTJ (Dışadönük-Duyusal-Düşünen-Yargılayan)
- Kişilik Tipleri
- Kişilik Testleri ve Kişilik Özellikleri

islamikariyer.com (2006-2008).