Tiyatro Eleştirmeni ve Dramaturg

TANIM

Bir tiyatro eserini veya metnini düşünsel anlamda yorumlayarak anlamlı hale getiren ve eserin içeriğinde yer alması gereken konular üzerinde (metinsel içerik, sahne dekoru, sahne tasarımı, kostüm, ışık, ses, görüntü vb. tüm olguları alarak) uyumlaştırma yapan ve fikirsel katkı sunan kişidir.

GÖREVLER

Tiyatro eleştirmeni ve dramaturg, sahne dışı ve sahne üstü görev yapar.
Sahne dışı çalışmalar:
- Oyunu okur ve gereken araştırmayı yapar,
- Yazarlar veya çevirmenlerle oyun üzerine tartışır,
- Tiyatro yayınlarını okur,
- Kültür etkinliklerine katılma ve bu etkinlikler üzerine çalışır,
- Gazete, dergi, kültür sanat dergilerinde mevcut bir tiyatro eserinin bütünlüğü hakkında yazı yazar,
- Yaratıcı drama üzerine genç-yetişkin ve çocukları eğitir.
Sahne üstü çalışmalar:
- Metin inceleme ve araştırmalar yapar,
- Oyuncu ve yönetmen kadrosuyla oyun metnindeki karakterler ve olaylar üzerinde çalışır,
- Oyunun provası esnasında bütünlüğün bozulduğu noktalarda yönetmene fikir sunar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

Tiyatro eleştirmeni ve dramaturgların malzemesi, her türlü kitaplar (felsefe, tarih, tiyatro eserleri, ekonomi vb), defter ve kalemdir.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Tiyatro eleştirmeni ve dramaturg olmak isteyenlerin;
- Normalin üzerinde sözel akademik yeteneğe sahip,
- Güzel sanatlar, Türk dili ve edebiyatına karşı ilgili,
- Sözel ifade ve sözel düşünme gücüne sahip,
- Okumaktan hoşlanan,
- Sosyoloji, ekonomi, felsefe, tarih vb. konuların gelişmelerini merak eden,
- Yaratıcı ve çok yönlü düşünebilen,
- Yeni fikirlere ve yeniliklere açık,
- Dikkatli ve sabırlı ve hafızası güçlü,
kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Tiyatro eleştirmeni ve dramaturgun malzemesi öncelikle sözcüklerdir. Çalışma yeri; bir tiyatro sahnesi olabileceği gibi evinin bir odası da olabilir. Yer-zaman kavramı bu meslek elemanı için söz konusu değildir. Çevirmen, yönetmen, sahne ve kostüm tasarımcıları, tiyatro oyuncuları, ses, ışık yönetmeni veya teknisyenleriyle iletişim halindedir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Tiyatro Eleştirmeni ve Dramaturji eğitimini tamamlayanlar;
- Kültür ve sanat vakıflarında çalışarak, çeşitli sanatsal etkinlik düzenler.
- Şehir, devlet ve özel tiyatro topluluklarında dramaturg, genel sanat yönetmenliği, yönetmen veya yönetmen yardımcısı olarak çalışır.
- Çeşitli yayın kuruluşları adına tiyatro eseri çevirmenliği yapar.
- Çeşitli gazete, dergilerin sanat bölümlerine sanat eleştiri yazıları ve röportajlar yapar.
- Reklam ajanslarında art direktör veya metin ve reklam yazarlığı yapar.
- Çocuk tiyatrolarında ve eğitim kurumlarında yaratıcı drama eğitimi verir.
Mezunların iş bulma imkanı mevcut olup, üniversite kontenjanlarının artması ve tiyatroların dramaturg çalıştırma ihtiyacı bilincine varmamaları sonucunda gelecekte iş bulma sıkıntısı yaşanılacağı düşünülmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Meslek Eğitimi; İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji bölümünde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Meslek eğitimine girebilmek için,
- Lise veya dengi okul mezunu olmak,
- Öğrenci seçme sınavında (ÖSS) “Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji” lisans programı için yeterli “Sözel (SÖZ)” puan almak,
- Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tercih bildirim formunda “Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji” ile ilgili lisans programını tercih etmek gerekmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Mesleğin eğitim süresi 4 yıl olup, eğitim süresince; Dramaturji, Tiyatro Eleştirisi, Türk Tiyatrosu, 20. Yüzyıl Tiyatrosu, Reji ve Oyunculuk Tarihi, Karşılaştırmalı Metin, Çocuk Tiyatrosu vb. dersler görülmektedir. Teorik eğitimin yanı sıra; Seminer derslerine katılmaktadır. Seminer Derslerinde; Yerli ve yabancı oyun yazarı, eleştirmen, yönetmen davet edilerek öğrenciye farklı bakış açıları tanıtılır.

MESLEKTE İLERLEME

Devlet ve Şehir Tiyatrolarında Dramaturg kadrosu bulunmakla birlikte, özel tiyatrolar bu kadroya ihtiyaç duymamaktalar. Ancak, özel tiyatroların, yurt dışındaki tiyatrolarla denk hale gelebilmesi için dramaturg ve tiyatro eleştirmenlerine duyulan ihtiyaçla paraleldir. Diğer ülkelerde Dramaturglar tiyatronun halkla ilişkiler, afiş içeriğindeki görsellikte bile katkı sağlamaktadır.

BENZER MESLEKLER: Tiyatro ve sinema yönetmeni, dramatik yazarlık ve dramaturgi, sanat yönetmeni, gazeteci ve yazar.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

- Meslek eğitimi süresince kazanç yoktur. Koşulları uyan öğrenci Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan ve diğer kuruluşların ve üniversitelerin verdiği kredi ve burslardan yararlanabilirler.
- Çeşitli alanlarda çalışma imkanının olması ve çalıştığı sektörün büyüklüğü, işyerlerinin ücret politikaları sonucunda değişik ücretler söz konusudur.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

- İlgili Eğitim Kurumları,
- Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi,
- Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.

inanç ve korku

ya bu konuda fazlasıyla yardıma ihtiyacım var 2yıl önce bu bölümü bi takım aksilıkler yüzünden yazamadım bu yıl tekrar össye girip yazmak istiorum ancak bu seferde yetenek sınavıyla alınıo die biliorum ayrıca sözel mezunuyum ve bu bölümü de sözel puanıyla seçiolar nasıl 0.3le çarpılıo onu anlamadım?zaten sorup soruşturduğum kadarıyla bununla ilgili herhangi resmi bişi de yokmuş sadece güzel snatlar mezununn tercih edilme hakkını daha önce tutuolarmış.ne derece doğru bilemem ama kendime güvenim va ve bu bölümü yapabilceğimi düşünüorum bilgi tek başına hiçbişidir yetenekte ister kendime bu konuda oldukça inanıorum ancak insan yinede korkuyo.bu bölüme girişlerin nasıl yapıldığını bilen varsa lütfen aydınlatsın...

Re: inanç ve korku

acıkcası bu bölümü bende istemiştim istanbul üniversetesinde kuzenim öğretim görevlisi o araştırdı ve yetenek sınavının cok bilgi içerikli ve zor olduğunu söyledi torpilin cok fazla işlediğinide söyledi ben vazgectim arkadaşım ayrıca okuldan mezun olan sayısıda cok azmış çok zor bi bölüm ve iş imkanı cok dar tavsiye etmem

tiyatro eşeştirmenliği ve dramaturji

merhaba..ben ea öğrencisyim.bildiğim kadarıyla sözel ve ea alanlarının ortak tercih bölümleri var.acaba tiyatro ve dramaturji bu ortak alan dahilinde midir?umarım öyledir..:)aydınlatabilirseniz sevinirim..teşekkürler..

Re: tiyatro eşeştirmenliği ve dramaturji

malesef sözel 2 puanıyla alıyor.

üni hayaliiiii

ya beyler bu puanlan girmeniz zor gerçi yorum zamansız oldu belki ek yerleştirmede yerleşirsiniz tabi kontenjan boş olursa ama tavsiye etmem bana üstüne para ve iş garantisi verseler bu bölümü okumam :D:D:D üniversiteye giriyimde ne bölümü olursa olsun diye düşünmeyin özel ilginiz varsa bu bölüme giirin

Re: üni hayaliiiii

güzel sanatlar lisesi tiyatro bölümü mezularının aobpli puanları 0,8le çarpılır bu bölümü tercih ettiklerin ama bir düz lise öğrencisi için 0,3le çarpılır puan bu sene tercih edicek olanlar dikkat etsin lütfen ayrıca bir düz lise öğrencisinin bu bölüme puanı yetiosa bir gazeteciliğede yeter onu tercih etsin bence.2009 yılında bildiğim kadarıyla İ.Ü. tekrar yetenek sınawıyla almaya başlıcak öğrencilerini.ben bir güzel sanatlar lisesi tiyatro bölümü mezunu olarak tercih etmeyin ve bizimde önümüzü kesmeyin hiç bişekilde derim.

Re: Tiyatro Eleştirmeni ve Dramaturg

öss 2 puanım bu bölüme yeterli bende bu bölümü tercih edebilirmiyim.ösymnin klavuzunda alan içi olarak belirtilmiş.burda alan dışı diyo lütfen bilen biri bana yardım etsin bu bölümü çok sewiyorm .....tşkr ederim

tiyatro eleştirmenligi

ben ismet öss puanım sözel:2 261.790 bu puanla istanbul üniversitesi tiyatro eleştirmenligi ve dramuturji ye girrebilirmiyim....

ÖSS TERCİH "

öss puanım 255.996 istanbul unıversitesi tiratyo eleştirmenliği dramaturji bölümünü okumak istiyorum acaba puan olarak girebilecek puana sahipmiyim okuyan biri varsa bu bölümde beni aydınlatırmı acaba

tiyatro ve dramaturji

merhaba. ben ea alan öğrencisiyim.bildiğim kadarıyla ea ve sözel alanlarının ortak tercih bölümleri var.acaba tiyatro ve dramaturji bölümü de ortak tercih dahilinde midir?bilgilendirirseniz sevinirim..teşekkürler..


Lütfen ilanlariniz icin ilan ekle formunu kullaniniz!

sitemizdeki yer alan yorum mantigindaki tüm ilanlar yayindan kaldirilmistir. Ilanlarini ilan ekleme forumunu kullanarak ekleyiniz. Sistemdeki mevcut ilan gösterimleri buradaki sayfamizda aktif haldedir. Teknik sorun ve diger sorulariniz icin lütfen bizimle buradan iletisime geciniz


Eklenen Tüm IlanlarBizimle çalışmak isterseniz buraya tıklayınız

Google
 

Son yorumlar

Anket

islamikariyer.com (2006-2008).