Yapı Öğretmeni

TANIM

Çalıştığı eğitim kurum ya da kuruluşunda; öğrencilere ya da yetişkinlere, yapı meslek alanı ile ilgili eğitim veren kişidir.

GÖREVLER

Yapı meslek alanı ile ilgili hangi bilgi, beceri, tutum ve davranışların, hangi yaş düzeylerindeki öğrenci gruplarına, hangi yöntemlerle kazandırılacağı, MEB tarafından onaylanan öğretim programları ve ilgili mevzuatta belirtilmiştir. Yapı öğretmeni, bu program çerçevesinde; - Eğitim vereceği grubun düzeyine uygun bir çalışma planı yapar, - Sorumlu olduğu atölye, laboratuar, işlik vb. yerleri sürekli olarak eğitime hazır durumda bulundurur. (Gerektiğinde kullanılan alet ve makinelerin bakımlarını ve basit onarımlarını yapar.) - Kendisine ayrılan ders saatlerinde çalışma planını uygulayarak öğrencilere alanı ile ilgili bilgi ve beceri kazandırır, - Öğrencilerin başarılarını değerlendirir, başarıyı artırıcı önlemler alır, - Eğitici kol çalışmalarında görev alarak öğrencilerin yeteneklerini geliştirici etkinlikler düzenler, - Öğrencilerin gelişimlerini izler, sorunlarının çözümüne yardımcı olur, - İşletmelerde uygulama yapan öğrencilerin çalışmalarını izler, ilgililere rehberlik eder, - Çevresindeki sanayi kuruluşları ile, işletmelerdeki gelişmeleri izler, ihtiyaçları saptar, bunların öğretim programlarına yansıtılması için ilgililere önerilerde bulunur, - Nöbetçi olduğu günlerde, okulun düzen ve disiplinini sağlamak üzere görev yapar, - Sınıf öğretmeni olarak, öğrencilerin alan ve ders seçmelerine yardımcı olur, yönetimle ilişkilerini sağlamaya çalışır.

KULLANILAN EĞİTİM MATERYALLERİ

- Alanı ile ilgili meslek dersleri müfredat programı, yıllık ve günlük çalışma planları, not defteri, ders ve yoklama defterleri, ders kitapları, yardımcı kitaplar, - Eğitim araçları (Projeksiyon, tepegöz, TV., video, video bantları, slayt, saydam, bilgisayar, bilgisayar yazılımları, CD vb.), - Bilgisayar ve çizim yazılımları, çeşitli cetvel ve çizim takımları, çeşitli kalemler, çini ve rapido mürekkebi, raptiye ve bantlar vb.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Yapı öğretmeni olmak isteyenlerin; - Üst düzeyde akademik yeteneğe, görme keskinliğine, - Şekil ve uzay ilişkilerini görebilme, el ve gözü eşgüdümle kullanabilme, - Zihinde canlandırabilme ve çizim yeteneklerine sahip, - Düşüncelerini başkalarına açık bir biçimde aktarabilen, - İyi bir öğrenme ortamı sağlayabilen, dikkatli, işine özen gösteren, - Mesleğinin sorunları ile ilgilenen ve çözüm yolları bulmaya çalışan, - İnsanlarla iyi iletişim kurabilen; sevecen, hoşgörülü, sabırlı, - Öğrencilerin duygu ve düşüncelerini anlayabilen, - Kendini geliştirmeye istekli, coşkulu, girişimci, yaratıcı kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Yapı öğretmeni, sınıfta, atölyede ve işletmelerde görev yapar, görevini genellikle ayakta yürütür. Çalışma ortamı; genellikle gürültülü, tozlu, inşaat malzemeleri ve artıkları ile kirletilmiştir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Meslek elemanları Milli Eğitim Bakanlığına bağlı yapı bölümü bulunan meslek liselerinde, mesleki eğitim merkezlerinde ve mesleğe yönelik eğitim sunan özel eğitim kurumlarında İnşaat, Yapı Ressamlığı, Yapı, Altyapı, Üstyapı branşlarında çalışma olanağı bulabilmektedirler. Ayrıca Harita ve Kadastro, Restorasyon ve Konservasyon bölümlerinin derslerine de girebilirler. Bunun yanı sıra, özel sektörde teknik eleman olarak çalışabilmektedirler.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi, çeşitli üniversitelere bağlı teknik eğitim fakültelerinin ‘’Yapı Öğretmenliği'’ ve “Yapı Ressamlığı Öğretmenliği” bölümlerinde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Bu bölüme girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) yeterli “Sayısal (SAY)” puan almak gerekmektedir. Yapı ressamlığı öğretmenliği bölümü mezunları da yapı öğretmeni olarak atanabilirler.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince, Yapı Malzemeleri, Meslek Resmi, Yapı Teknolojisi ve Uygulaması (Kargir, Ahşap, Çelik), Bina Bilgisi, Yapı Bilgisi, Mimari Tasarım, Sıhhi Tesisat Bilgisi, Statik, Beton Teknolojisi, Cisimlerin Dayanımı Hidrolik, Çelik Yapılar, Yapı İşletmesi ve Maliyet Hesapları, Elektrik Tesisat Bilgisi, Yapı Projelerinin Analizi, Betonarme, Sulama Drenaj Ulaştırma, İşletmelerde Denetim ve Güvenlik, Yapı Laboratuarı, Yapı Teknolojisi, Mesleki ve Teknik Eğitime Giriş, Birey ve Öğrenim Metotları,vb. dersler verilmektedir. Öğrenciler eğitimleri sırasında okullarda uygulama yapmaktadırlar.

BURS, ÜCRET VE KAZANÇ DURUMU

- Öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun imkanlarından veya çeşitli kuruluşların burslarından yararlanabilirler. - Eğitim sonrasında, teknik öğretmen olarak 8. derecenin 1. kademesinden göreve başlarlar. Görev yaptıkları okul bünyesinde döner sermaye işletmesi bulunduğu takdirde döner sermaye ücretinden belli oranda pay alırlar. Ayrıca her yıl tüm öğretmenlere öğretim yılı başında eğitim - öğretim tazminatı adı altında bir ödeme yapılmaktadır.

MESLEKTE İLERLEME

- Üniversitelerde lisans üstü eğitimden sonra araştırma görevlisi, doçent ve profesör unvanını alabilirler. - Çalıştıkları okullarda idari görevlere yükselebilirler. - Ayrıca, teknik eğitim fakültesini bitirdikten sonra mühendislik fakültesine devam edebilmek için sınava girip başarılı olmaları halinde, ilgili fakültede bir yıl daha okumak kaydıyla alanında mühendislik diploması da alabilirler.

BENZER MESLEKLER: Yapı ressamlığı öğretmenliği.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

- İlgili Eğitim Kurumları, - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.

Re: Yapı Öğretmeni

arkadaşlar bu bölüme yada teknik eğitim fakültesindeki başka bir bölüme girmek isteyenler varsa 2010 - 2011 eğitim yılında başvursun nedeni teknik eğitim fakülteleri teknoloji fakültelerine dönüştürüldü. ilk alınacak öğrenciler ise 2010 -2011 yılı eğitim yılında olacak. ben gazi yapı öğretmeni mezunu olarak şunu diyebilirm dersler zorluk derecesinde 10 üzerinden 8 dir. bölüm dersleri ağır fakat bölüm dışı dersler (fizik, matematik vs. ) kolay ve hocalar öğrencilere yardımcıdır. Bölüm derslerinin zor olmasının sebebi hocalarımızın bize birşeyler öğretmek istemeleri ve mezun olunca piyasada rahat iş bulabilmemizi istemelerindan kaynaklanıyor. eğer kişi bu bölümden mezun olupta iş bulamıyorsa kendine olan güveni az yada birşeyler öğrenmeden mezun olmuştur piyasa da çok yapı öğretmeni var ancak piyasadakiler metraj, hakediş, autocad, ölçüm aletleri , beton imalatı hakkındaki bilgilere aşırı derecede vakıf insanlar bir de işe girebilmek için ingilizce şart

kARmSSaRrRrRr

Ne kadar çok olumsuz düşünce var bu sayfada hayret ya!!!Mezun olduktan sonra neden iş bulunmasın tamamen kişinin elinde olan bişey bu kendini ne kadar iyi tanıtırsan senin kaarına olumsuz düşünceleri boşverelim...Ben zevk alarak okuyacağımı düşünüyorum bu bölümü...Eminimki bu işi gerçekten seven çok güzel işlerde bulur çok iyi kariyerde yapar...

YOLUNACAK KAZ ÖĞRENCİLER

Arkadaşlar devlet bu bölümün bi işe yaramadığını zaten biliyor bu bölümü yazan öğrencilerde istede tek bi yasaya bakar bu iş yani önü acılır yada kapatabilir bari bunu yapsın ama orda görev yapan oturduğu yerden maaşları cebine indirenler napcak bölümü bitirdikten sonra dayın varsa bir inşaat firmasın da iş bulabilirsin başka bi altarnatif kpss den 4001 kadrolarını zaorlamak oda 120 sorudan 115 tanesini doğru cevaplaman kaydıyla belki memur olursun bence 2 yıllık inşaat oku ordan dikey geçiş yap mühendisliği zorla yapıyı boşver yada polisliğe boşver ordada torpil lazım arkadaşlar her şeye rağmen devlete kızmayın elbet düzelir siz başkalarının hakkına saldırmayın ne ise olsun önemli olan sağlık başka iş bakın kader ya :(((((((((((((

Re: Yapı Öğretmeni

ben yapı öğretmenliği mezunuyum... yapı öğretmenliği okurken inşaat mühendisliğine geçiş imkansız gibi bir şey sınavları yıllardır yapılmıyor.. benden size bir tavsiye hayatınızı karartmayın bu bölümü yazmayın

Re: Yapı Öğretmeni

arkadaşlar bende gazi yapı öğretmenliği mezunuyum yorumların çoğunu okudum sizlere şu tavsiyede bulunayım okuyan arkadaşlar için okuduğunuz 4 yıl süresinde inşaat sektöründe bir çevre edinin ve hangi alanda ilerlemek istiyorsanız o alana yüklenin gidin inşaat firmalarına okuduğunuzu ve işi öğrenmek istediğinizi söyleyin ücret falanda istemeyin ama işi öğrenin yoksa piyasada işiniz çok zor artık insanlar deneyimsiz kimseleri çalıştırmak istemiyor. hepinize başarılar....

Re: Yapı Öğretmeni

selam arkadaslar hepinizin yaptığı yorumları okudum kimi gidin kimi gitmeyin diyor.demekki hayat herkeze gore farklı yorumlar buluyor.ben düzce yapıya kayıt yaptırdım bu sene eminimki bu zamana kadar beni eğiten hayat bundan sonrada aynı işine devam edicek tek ricam kendi üzerinizden yaptığınız yorumlarla evinin eşiğinden dışarı cıkan bu insanları karamsarlığa itmeyin...

Re: Yapı Öğretmeni

merhaba arkadaşlar bende fırat yapıda okuyan arkadaşlardan rica ediyorum cevap vermelerini .fırat üniversitesinde çift anadal programı var niye ona başvurmayı düşünmediniz hiç yoktan ikinci bir bölümdende mezun olurdunuz.ve yüksek lisans yapan arkadaşlar yokmu yada yapmayı düşünen bu şekildede biryerlere ulaşabilirsiniz.lütfen cevap yazın bunlar çok zormu..

yapı

ya arkadaşlar soruyorum size bu kadar iş bulamıyoruz diyosunuz .üniversiteler yüksek lisans için ögrenci alıyor.çalışın alese.puanda çok yüksek istemiyorlar.niye okulda yükselmek için çalışıp denem,yosunuz.yok boşuna okuyosunuz yok atama yok.bunlarla zamanı boşa alıyosunuz bence...

Re: Yapı Öğretmeni

ben bu sene kazandım arkdaslar ve normalde cocuk gelımı megznuyum olmadıgı ıcın bu bolmu yazdım ama ısteyerek mıllı egıtım atama yapmıyodur olabılır ama ıs herzman vardır bu devletın ara elemana herseye ıhtıyacı var olmadı ınsaaat sektorunde calısırsınız karamsarlık karamsarlıgı dogurur bence kul ıstedıkten sonra olmayacak sey yoktur ....

slm

mrb bn yapı öğretmenliğini düşünüorum ve bana çok zevk alıcağım bir bölüm gibi geliyor özel sektörde alanı geniş bir bölüm mü iş bulmk zormu ve bayanlar var mı bu bölümdeee???çok aciil cvp vrrirse okuyanlar sevinirimm şimdiden tşkkürler

Re: Yapı Öğretmeni

merhaba arkadaslar öNce bayan olduqumu bldirmek ıstedım.. ankara qazi yapı öğretmnliqini istiyoruM daha doqrusu ıyı bı puan alamadqm iiçin bu bolume yoneldım .. kızlarınn sayısı yuzdece kaçtır BU bolumde.. ! zewklı qibi qözüküo ama sanırım agır derslerı war.. ! burda okuyan okmus bılgısı olan arkadsların bnı bılgılemdırmesını rıca edıyorum (: tesekkurler !

yapı

arkadaşlar ben önlisans inşaat bitirdim ama iş bulamadım bayan oldugum için.yapı ögr. okumayı yalnızca ileride yüksek lisans yaparak okulda yükselerek bir yerlere gelmeyi istiyorum.bölümü bitiren arkadaşlarımdan rica ediyorum yüksek lisans yapma şartları nelerdir. sizler hiç başvuru yaptınız mı yüksek lisans yapmak için.lütfen bana cevap yazarmısınız .teşekkür ederim

Re: Yapı Öğretmeni

arkadaşlar ben yapı öğretmenliği 3. sınıf öğrencisiyim. şunu baştan belirtmeliyim ki atamamız yok . bu bölüme öğretmen olma hayaliyle gelmeyin. ammaa eğer kendinizi geliştirirseniz inşaat sektöründe iş imkanları var. şu an okuduğum fakültede teknik derslerimize daha fazla ağırlık veriliyor.veriliyor ki buradan mezun olduğumuzda rahat iş bulabilelim. ben sizin kadar karamsar düşünmüyom. çizim programları statik hesap programları bunları çok iyi öğrenmeye bakın. proje yapabilecek konuma getirin kendinizi. tıpkı mühendis gibi . mühendisinde bizden pek bi farkı yok . tek farkı onların imza yetkisinin de olması ama unutmayın ki herşey imza demek değil. şu an okuduğum fakültede bunlar öğretiliyor bize. üstelikte çok iyi yerlerde iş bulan arkadaşlarımız var. size tek tavsiyem kendinizi geliştirin. yoksa bu arkadaşlar gibi hem yapı öğretmeninin itibarını lekelersiniz hemde ewde kös kös oturursunuz. ayağımıza iş gelsede yapsak nerdee . unutmayın ki bugün mühendisler bile kendini geliştirmeden iş bulamıyo ok? herkeze okuyanlara ve bu bölümü sececek arkadaşlara akademik hayatlarında başarılar diliyorum.

YAPI ÖĞRETMENLİĞİ NEDİR / NE DEĞİLDİR / surveyci nedir.

merhaba ahali bende 2006 s.d.ü den mezun oldum. dersler okadarda zordeğil fakat öss yi kazandığımda puan olarak çokta yüksek olmadığından elektrik öğretmenliğini kazanamayacağımdan dolayı nede olsa yapı öğretmenliğide öğretmenlik olduğundan tercihlerim hemen hemen hepsi yapı öğretmenliği idi.

sonunda sonuçlar açıklandı s.d.ü yü kazandım. okula başlayınca hocalar atamnız yok inşaat şirketlerinde iş bulursunuz kendinizi yetiştirin. bende kendimi yetiştirdim bilmiyorum sadece dersleri geçip 4 senede ıspartadan kurtulmaktı. kurtuldum da. 8 ay iş araştırdım tecrüben yok askerliğin yok nerdeyse asgari ücrete tezgahtarlıkta yapacaktım. askere kısa dönem gittim geldim. tarlada babama yardım ettim abartısız 1 sene sonunda kendime memleketimde turkcell baz istasyonlarını kuran bir şirkette kendime iş buldum. işin adıda survey ilk girişimden 1 seneye yakın saha çizimleri yaptım. Allahtan aynı iş yaptığımız 2 abi vardı 1 i şirketin başka yerde aldığı bölgeye surveyci olarak gitti diğeri ise işi bırakıp memleketine gitti.

trabzon şartlerın da aldığım maaş azda değil çokda değil.

Surveyci diye bütün GSM montajı yapan bütün şirketler çizimden anlayan ( autocad) eleman ( surveyci) alır. surveyci olmak için atucad profu olmak şart değil 10 adet komut yeterde artar fakat survey nedir saha ve ofisteki survey nasıl yapıl diyede öğrenmek ve bilmek gerekir.

fakat surveyci olmak isteyenler bekar olmaları kendileri için avantajdır.

ayrıca ingilizce bilmeniz durumunuzda elinize büyük fırsatlar geçebilir.

son olarak sitresli ve zor bir meslektir.

Re: Yapı Öğretmeni

ben bitirdim ama ne atama var nede mühendisliğe geçiş kanmayın bunlara ben 2008 mezunuyum evde oturuyorum. benim suçum ne
geliştirrirsem bulurum ama bayan olduğum için inşaat şantiyelerinde şantiye şefide olamam iyi düşünün onun yerine mühendislik okuyun kısa yoldan geçiş diye biişey yok ben bilmeden yazdım bari siz yazmayın
iyi araştırın herşeye kanmayın

Re: Re: Yapı Öğretmeni

4 yılı bitirdikten sonra mühendisliğe geçiş hakkı yokmu eğer başarılı olunursa 1 yıl daha okumak şartıyla mühendis olunuoyor denio ama:SS

yapı ÖĞRETMENİ ?:(

öncelikle arkadaşlar yapının kelime manasına bakın ve öğretmenlik tanımına ikisinin aynı anda olması 1az garip değilmi?
ben yapı 4. sınıf öğrencisiyim kaç yıldır atamamız yook bunu biliyorum bilerek gittimm özel sektöre kendimi hazırlıyorum başka da çarem iz yok. NE KADAR DA EĞİTİM BÖLÜMÜ HOCALARI BİZİ ÖĞRETMEN OLACAKSINIZ DYE 4 DÖRTLÜK ZORLASADA BÖLÜM DERSLERİMİZİ YOK SAYSADA BÖLÜM HOCALARI NEDE OLSA ÖĞRETMENLİK ATAMANIZ YOK NYEE EĞİTM DERSLERİNE ÇOK ÇALIŞIYORSUNUZZ DESEDE BİLDİKLERİNİ OKUYORLAR HERKEZ KENDİNİ DÜŞÜNÜYOR
DERSLER ZOR DİYORLAR HAYIR DDERSLER MANTIKLI OLMASI GEREKTİĞİ GBİİ AMA OLMASI GEREKTİĞİ GBİ DAVRANILMADUIĞI İÇİNN YAPI ÖĞRETMENLİĞİ OKUYAN ARKADAŞLAR KARAMSARR BİZDE YILDA 4 YADA 5 MEZUN VAR 4 YADA 5 KİŞİ OKULU BRAKIYOR GERİYE KALANLAR ARTIK NASİPSE ÖNÜMÜZDEKİİ YILLARAAAA

Re: Yapı Öğretmeni

mrb arkadaşlar bende yapı öğretmenliğini istiyorum. müteahhitliğe yükselme . mühendisliğe geçiş de varmış. atanmaya devlet okullarına atanma zor ama özel sektörde durum iyi gibi lütfen cvp yazın tercih yapıcamda saolun şimdiden aeo

Re: Re: Yapı Öğretmeni

kesinlikle yazmayın yapıyı ben 2006 da bitirdim iş güç yok şimdi baka okuldayım 2. ünv. okuyorum başka çare yok
benim tavsiyem açıköğretim 4 yıllık bitir kpss den 90 -85 al dev. memuru ol. kurtuk özel sektörün dişleri arasında kalma.
iktisdi idari bilimler fakülte bölümlerinden birini bitir bedava benim gibi 4 yılda 25 milyara yapı diploması aalma ben 4 yılda ankara gazide yapı için 25 - 30 milyar para yedim.

Re: Yapı Öğretmeni

ya lütfen bu bölümden mezun olan arkadaşlar yada hala okumakta olan arkadaşlar bize kesin bişeyler söyleyin ya lütfennn.dersleri zormu?iş bulma imkanları neler?yardımcı olun bize yaaa enkısa zamanda ama:(

Re: Yapı Öğretmeni

mrb yapı öğretmenliği okuyan yada okumak isteyen arkadaşlar bu bölüm hakkındaki düşüncelerinizi öğrenmek istiyombu meslek kızlara uygunmu iş bulma olanağı nasıl mezun olduktan sonra mühendislik seviyesine yükselebilirmiyim dersler zormu
yardımcı olan arkadaslara sımdıden cok tesekkur ederım

Re: Re: Yapı Öğretmeni

mrb bende senin gibi düşünüyorum müh geçiş falan yani. kızlara uygundur bence ben yazıcam. neden olmasınki artık kız erkek işi die bişey kalmadı bence. inşaat müh. birsürü bayan var

hmm

merhaba arkadaşlar açıkçası inşaat üzerine okumak istiyordum ama bu yıl öss den can alıcı bir puan alamadığım için yapı 'ya yönelmeyi iyi buldum! fakat atanıp atanmama konusunda bu kadar çekimser ve çelişkili bilgiler duyunca açıkçası yapı'yı tercih etmekte kararsız kaldım! ben gazi üniversitesini istiyorum! danışman hocalarımla konuştum ve '' inşaat sektörünün her alanında çalışabilirler'' dedi... doğruluğu nedir bilmiyorum!

yapı öğretmenliği

ben 3 senedir fırat teknik eğitim fakültesi yapı öğretmenliğinden mezunum ama şu ana dek iş imkanının olduğuna dair bir şey duymadım
tanıdığım ve bizim bölümden 9 senedir mezun olan arkadaşlar var onlar da kendi alanıyla ilgili iş bulma sıkıntısı yaşadıklarını belirterek baba mesleği olarak pastane işletmeciliği yapıyorlar....alllah yardımcınız olsun....

Re: Yapı Öğretmeni

kızlarda okuyabiliyor mu?

ümitsizlik yok

s.a öncelikle misafiryapı.. kardeşim sen hangi bolumde okuyosun veya okuyomusun? ben afyon yapı da okuyorum ve gayet mesleğimi seviyorum çok şükür okul bitince iş bulabilceğime inanıyorum. baştan umudu kesersen iş bulamazsin. saygısızlık ettiysem özür dilerim.

yapı öğretmenliği

merhaba hkyo arkadasım bende afyon yapıyı kazandım ve bayanım. bunun benım ıcın zorlukları ne olur yanı gelmem ıse yarar mı

yapı

arkadaşlar merhaba,ben önlisans inşaat mezunuyum .ama yapıyı kazandım bir yıl dondurdum ben sadece ileride üniversitede yükselmek istiyorum ama yapı istiyorum .bu konuda bir zorluk yaşarmıyım .acaba okuyan arkadaşlarımdan rica ediyorum .konu hakkında bilgileri varsa lütfen beni aydınlatsınlar....yapı mezunu olarak üniversitede yüksek lisans yapabilirmiyim

Yapı öğretmenlerinin çalışma alanları

Yapı öğretmenliği mezunları 1999 yılından bu yana MEB da herhangi bir kadroya atanamamaktadırlar. Lütfen istihdam konusunda okurları yanıltmayalım, özel sektörde 2 yıllık İnşaat bölümü mezunları daha iyi yerlerde iş bulabilmekte, Yapı Öğretmenliği mezunları diplomalarındaki Öğretmenlik kısmı yüzünden işveren tarafından tercih edilmemektedirler. (Bir gün atanırsa gider düşüncesi) Kısacası işsizler ordusunun neferidirler...


Lütfen ilanlariniz icin ilan ekle formunu kullaniniz!

sitemizdeki yer alan yorum mantigindaki tüm ilanlar yayindan kaldirilmistir. Ilanlarini ilan ekleme forumunu kullanarak ekleyiniz. Sistemdeki mevcut ilan gösterimleri buradaki sayfamizda aktif haldedir. Teknik sorun ve diger sorulariniz icin lütfen bizimle buradan iletisime geciniz


Eklenen Tüm IlanlarBizimle çalışmak isterseniz buraya tıklayınız

Google
 

Son yorumlar

Anket

islamikariyer.com (2006-2008).