“İskele güvenliği” iş kazalarını azaltıyor

Türkiye’de, iş sağlığı ve güvenliği konusunda önemli bir boşluğu gündeme getiren İskele Güvenliği Konferansı, İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası kapsamında, Ankara Bilkent Otel’de gerçekleştirildi. İskele sistemleri konusunda dünyanın önde gelen firmalarından Layher’in katkıları ile ARTI Danışmanlık tarafından düzenlenen konferansa kamu ve özel sektör temsilcileri büyük ilgi gösterdi. Konferansta, Çalışma Bakanlığı’nın ilk denetimlerinde, uyarı cezası alan şantiyelerden yüzde 66’sında, ikinci denetimde iskele güvenliği ile ilgili eksik ve yanlışını düzeltmediği için faaliyetlerin durdurulduğu ve kapatma cezası verildiği, önümüzdeki dönem denetimlerin daha da yaygınlaştırılacağı vurgulandı.

Mevzuatla ilgili sıkıntılar dile getirildi

İskele Güvenliği Konferansı’nda, Dr. Murat Can Ocaktan’ın yöneticiliğinde iki oturum yapıldı. İlk oturumda Makine Mühendisi ve İş Güvenliği Uzmanı Ali Turan, iskele güvenliği konusunda Türkiye’deki mevzuat ve uygulamaları yurtdışı örneklerle karşılaştırmalı olarak ele alırken, İnşaat Mühendisi ve İş Güvenliği Uzmanı Fırat Eker, benzer konularda Türkiye’deki inşaat sektörü uygulamalarını ve mevzuat ilgili sıkıntıları dile getirdi. Her iki konuşmacı da, mevzuat ile tanımlanmış konuların uygulamaya geçirilmesinde zorluklar olduğunu vurgularken, uygulamaya yönelik, tüzük ve yönetmeliklerin geliştirilmesi gerektiğinin altını çizdiler.

T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Baş İş Müfettişi ve İnşaat Mühendisi Tevfik Paçacı ise, 2008-2009 yıllarında pilot uygulama için seçilen illerde, inşaatlarda iskele güvenliği konusunda yürütülen denetim çalışmaları ve sonuçlarını aktardı. Bu pilot çalışma sırasında denetime tabi tutulan ve birinci defada uyarılan firma ve şantiyelerin yüzde 66’sının, ikinci denetim sırasında bulunan uygunsuzlukları gidermedikleri için iş durdurma ve kapatma cezası ile karşılaştıklarını ve bu uygulamanın önümüzdeki yıllarda tüm Türkiye geneline yayılacağının bilgisini verirken, ülkemizde uygulama aşamasında iskele güvenliği konusuna gerekli önemin verilmediğini vurguladı.

AB’de kapsamlı iskele eğitimleri veriliyor…

Konferansa yurtdışından katılan konuşmacılar ise Avrupa Birliği uygulamaları konularında önemli bilgiler verdiler. Hollanda merkezli Scaffolding Training Europe (S.T.E)’nin baş eğitmeni Miel Ferket, yardımcı iskeleciden başlayan ve usta iskeleciye kadar uzanan eğitim sürecini katılımcılara aktardı. Aynı zamanda, eğitim konusunda Avrupa Birliği standartları konusunda da önemli bilgiler verdi. Son olarak Wilhelm Layher GmbH Genel Müdürü Dr.Helmut Kreller, gelişmiş iskele sistemleri, tasarım, malzeme ve kalite parametreleri konularına değindi.

Konferansın ikinci oturumunda ise, katılımcılar, konuşmacılara sorularını yönelttiler ve beklentilerini dile getirdiler. Konferansa katılan tüm konuşmacı ve katılımcılar, iskele güvenliğinin önemi ve ülkemizde bu konuda gerek eğitim, gerek mevzuat, gerekse uygulama alanlarında önümüzdeki dönemde yapılması gerekenler konusunda görüş birliğine vardılar.


Lütfen ilanlariniz icin ilan ekle formunu kullaniniz!

sitemizdeki yer alan yorum mantigindaki tüm ilanlar yayindan kaldirilmistir. Ilanlarini ilan ekleme forumunu kullanarak ekleyiniz. Sistemdeki mevcut ilan gösterimleri buradaki sayfamizda aktif haldedir. Teknik sorun ve diger sorulariniz icin lütfen bizimle buradan iletisime geciniz


Eklenen Tüm IlanlarBizimle çalışmak isterseniz buraya tıklayınız

Google
 

Son yorumlar

Anket

islamikariyer.com (2006-2008).