şirket

warning: Creating default object from empty value in /home/molla/domains/mollacami.com/public_html/kariyer/modules/taxonomy/taxonomy.module on line 1364.

Niçin Sizi İşe Almalılar ?

Bu, birçok iş görüşmesinde karşılaştığınız bir soru değil mi? Birçoğumuz bu soruya tam olarak nasıl cevap vereceğini kestiremiyor. Cevap aslında çok basit, tek yapmanız gereken somut örnekler vermek.
Öz geçmişinize bir göz atın. Görev ve sorumluluklarınızı görüyor musunuz, ya sizi işe almakla işverene sağlayacağınız faydayı?
Özgeçmişinizde işverenin size iş almakla kazanacağı faydaya yer vermeniz iş arama sürenizi de kısaltacaktır. Bu o kadar da zor değil, yapmanız gereken biraz daha somut örneklere yer vermek. Günlük işlerinizi bir düşünün. İşinizi yapmanız şirkete ne gibi bir fayda getirdi. Bunları bir kağıda yazın. Sonuçlara odaklanın. Yazdıklarınızın kesin ve açık olmasına özen gösterin.
İşte size bir örnek: "Şirket kural ve prosedürlerinin uygulanması, işe yeni başlayanların eğitimi ve bölge ofislerinin iletişiminden sorumluyum" demek yerine "Çalışan ve bölge ofisleriyle çalışarak beş ay içinde üretimin % 15, satışın da % 23 artmasına katkıda bulundum. Ayrıca işe yeni başlayan 14 kişiye eğitim verdim; ki bunlardan 5'i kısa bir süre içinde terfi aldı" deyin.
Farkı görüyor musunuz? Somut verilerle yaptığınız işi açıklayınca işverenin sizi işe almakta nasıl bir fayda elde edeceğini de ona anlatıyorsunuz.
Yazar Kevin Donlin'in hazırladığı şu 3 yol size kendinizi nasıl tanıtacağınız konusunda yardımcı olabilir.
1. Her çalıştığınız yerde işvereninize kazandırdıklarınızı yazın. Karı arttırmak için ne gibi çalışmalar yaptınız.
2. Eğer şirketin kar yapmasıyla doğrudan ilişkisi olan bir bölümde değilseniz başarınızı parayla değil zamanla ölçebilirsiniz. Verimliliği arttırmak ya da zamandan tasarruf etmek için çalıştığınız yerlerde ne gibi çalışmalar yaptığınızı yazın.

BİR DEVİN HİKAYESİ

Ülker, butik çikolata firması Godiva'yı satın alarak, Türkiye'ye bayram hediyesi verdi. Sabri Ülker'in 63 yıllık iş hayatında dönüm noktaları neler oldu?

Türkiye'nin gıda devi Ülker, dünyanın en iyi butik çikolata üretimi yapması ile bilinen Godiva'yı satın aldı. 850 milyon dolara satın alma gerçekleştikten sonra zihinler, 63 yıl önce Sabri Ülker'in Eminönü Nohutçu Han'da işe başladığı günlere gitti.

Sabri Ülker'in dünden bugüne geliş öyküsünü, Hürriyet muhabiri Demet Cengiz Bilgin yazdı.

Çağımızda Kurumsallaşan Fitne

Fitne kelimesi için sözlükte şu karşılıklar yazılı: "1. Bela, mihnet, sıkıntı. 2. Ayartma, azdırma. 3. Fesat, ara bozma, karışıklık, ihtilâl. Îkaz-ı fitne: Karışıklık çıkarma. 4. Dinsizlik, canilik. 5. Ceza. 6. Delilik. 7. Güzel yüz, güzel göz; güzel kadın. (Osmanlıca-Türkçe Ansiklopedik Lügat, Ferit Devellioğlu).

Günümüz hayat tarzı, fitne kelimesinin karşılığı olan gerçek veya mecâzi bütün anlamlara karşılık bulduğu bir ortam sergiliyor. Günümüz hayat tarzı… Bu demektir ki, kapitalist iktisadî ilişkilerin, serbest piyasa ekonomisinin, nerdeyse hayvanca denebilecek bir serbesti ortamının, demokrasi denilen bir tür sahtekârlığın yürürlüğünü sürdürdüğü hayat…

Makyavel (Machiavelli), asırlar öncesinde amacın aracı haklı çıkardığını söylerken, ülkesinin o günkü şartları îtibariyle belki haklıydı. Fakat Hıristiyan Batı kültürü de, nasıl bir ahlâk anlayışına teşne olmalıymış ki, bir adamın, bir dönem için ve kendi ülkesinin şartlarını göz önünde bulundurarak kendi prensine yönelttiği öğüt, birdenbire bir genel kabule mazhar oldu ve o günden bu yana Batı kültürünün temel ahlâk ilkelerinden biri haline geldi. Günümüz politika hayatında kirli çamaşır pazarlamacılığı bu ilkeye dayanmaktadır. Ekonomi hayatında rakiplerinin canını çıkarırcasına girilen rekabet ortamı gene aynı ilkenin ürünüdür.

Dünya Ekonomik Özgürlük Endeksi

Ülkelerin 1’den 100’e kadar değişen özgürlük puanları var... 80 puan ve üzerindekiler ‘özgür’... 70-80 puan arasındakiler ‘büyük ölçüde özgür’... 60-70 puan arası ‘orta seviyede özgür’... 50-60 puan arası ise ‘çok az özgür’... Ve 50 puan altındakiler de ‘baskı altında’ ülkeler kabul edilmekte... Bu ne? ‘Dünya Ekonomik Özgürlük Endeksi’... Kim düzenliyor? Wall Street Journal ve The Heritage Foundation... İlk sırada kim var? Hong Kong...
Son sırada?
Üç puanla Kuzey Kore..

Ya peki Türkiye?

JAPON YÖNETİM TEKNİKLERİ

Yazar : Kazuo MURATA
Yayınevi : Rota
Baskı : İstanbul / 1995 / 105 shf.
ISBN : 975-7805-39-4
Bilim Grubu : Yönetim
Türü : Tercüme
Hitap Ettiği Okuyucu Kitlesi: Özel İlgi

Genel Değerlendirme:

İŞ DÜNYASI SAVAŞLARI

Yazar: Barrie G. JONES
Yayınevi: İlgi Yayınevi

Tanıtım:
Günümüzde büyük şirketlerin üretim ve pazarlamaya ayırdığı fonların, bugün devletlerin silahlanmaya ayırdığı dev bütçelerden farkı kalmamıştır.

Zaten iş hayatında birçok sorunun çözümünü askeri stratejinin uygulamalarında aramak, Batılı büyük şirketlerin son yıllarda başvurduğu yoğun bir yöntem olmuştur.

İşte bu elimizdeki kitap bu stratejileri anlatmakta ve örneklendir-mektedir.

Yazar Dr. Barrie G: Jones Hakkında:

UYUMLU ŞİRKET

Yazarı : Alvin TOFFLER
Yayınevi : İlgi Yayıncılık
Baskı : İstanbul / 1989 / 203 shf.
ISBN : 975-399-019-7
Bilim Grubu : Yönetim
Türü : Tercüme
Hitap Ettiği Okuyucu Kitlesi: Özel İlgi

Genel Değerlendirme:

Devlerin korkulu rüyası olabilmek!

Alpet'in yeni reklâm filmi, yerli sermayeyi uyandırıyor. Reklâmın sloganları, yabancı ortak ya da yönetici transferine ağırlık verenlere ince mesajlar veriyor.
 

Patronlar ve Kriz

İnsanlar kendi başlarına yapamayacakları büyüklükteki işler için şirketlerde bir araya gelirler.

Şirketlerin bir yanda patronları-yöneticileri olur bir yanda da çalışanları. Yöneticiler ve çalışanlar bir takımdır. Takımın başı yöneticidir. Çalışanlar ise yöneticinin direktifleriyle ve kendi yeteneklerini, bilgileri, becerilerini kullanarak çalışırlar. Aynen bir futbol takımı gibi.

Paranın değiştiremediği iş adamı

Dedesinin babası tarafından iki kişi ile başlatılan dokumacılık serüveni bugün tekstilde kapasite bakımından dünyanın sayılı fabrikaları arasına girmekle devam eden Abdülkadir Konukoğlu, dördüncü kuşak temsilci olarak işin başındadır


Lütfen ilanlariniz icin ilan ekle formunu kullaniniz!

sitemizdeki yer alan yorum mantigindaki tüm ilanlar yayindan kaldirilmistir. Ilanlarini ilan ekleme forumunu kullanarak ekleyiniz. Sistemdeki mevcut ilan gösterimleri buradaki sayfamizda aktif haldedir. Teknik sorun ve diger sorulariniz icin lütfen bizimle buradan iletisime geciniz


Eklenen Tüm IlanlarBizimle çalışmak isterseniz buraya tıklayınız

Google
 

Son yorumlar

Anket

islamikariyer.com (2006-2008).