MAKALE

MAKALE

TURİZM SEKTÖRÜNDE İLGİNÇ İŞLEYİŞ

Turizm Sektöründe ilginç bir işleyiş söz konusu.1998 Yılında Üniversitedeki Sayın Hocam Yrd.Doç.Dr Ahmet BAYTOK ile bir söyleşimizde aynen şu cümleleri kullanmıştı.''Turizm sektöründeki eğitimsiz,kişiliksiz insanlar yüzünden bu işi bıraktım.Sürekli olarak bir ayak kaydırma yarışı,aman Allahım o ne hız,Ayak kaydıran kaydırana,Bir yerlere gelmek uğruna yalan söyleyen ve hatta rakiplerini haksız ithamlar ile karşı karşıya bırakan insanlar.İşte bütün bu nedenler beni Öğretim görevlisi olmaya itti.'' O dönemlerde sektörde deneyimim olmadığı için bu konuyu tam idrak edememiş olmalıyım ki Sektörde büyük bir azimle çalıştım.Ve zaman içinde anladım ki Sayın Hocam gerçekten haklıymış.1998 yılından Üniversiteyi bitirmiş olduğum 2000 yılı yaz sezonu sonuna kadar sürekli Turizm İşletmelerinde çalıştım.Ve İnanır mısınız bu süre içerisinde hiçbir Turizm işletmesinde Sigortam yapılmadı.Tabi o zamanlar iş bulalım ama nasıl olursa olsun düdşüncesi içerisindeydik.Yani İşletmeler bizim bu durumumuzdan yararlandılar.Bu ne kadar etikti.Tartışılır.Bununla birlikte çalışma saatleri 12, bazen 14 saate kadar çıkabilmekteydi.Öğrenci olmamızdan mı? bilmem,Bu konularda sesimizi çıkararamamız,sessiz kalmamız,saygı değer işverenlere kazandırdığı için, bizler için olumlu referans vermelerine neden olmaktaydı.Zaman içerisinde Haklarımızı öğrenmemiz,sorup,soruşturmamız biz değerli turizm çalışanlarınında sesini çıkarmasına neden oluyordu.Örneğin Turizmin kendi tabirleri ile ...liğini bildiklerini iddia eden Önbüro Müdürleri ,çalışanları kendi işlerini gördürmek amacı ile hep bir alt kadrolarında çalıştırmak istedikleri personele hep''Seni yetiştireceğim,bak bizim başka otellerimizde var''ya da'' Şirket seneye yeni otel kiralayacak seni oraya müdür yapacağım.''gibi yalanlar söylerler.Oysa bu kişiler Front Deske çıkmaya korkan,elleri titreyen,Bir yabancı dili bile konuşmaktan aciz yalancılardır,Ve İnsanları kullanarak,yalanlar ile geldikleri mevkileri korumak amacı ile her türlü yola başvururlar.İşte sektörden bu pislikleri temizlemek gerek.Ayrıca büyük Turizm Duayenleri vardır ki,Gazetelerde,televizyonlarde ,hatta ineternetteki sitelerde isimleri böyle geçer.Arka planda yapmadıkları haksızlık kalmaz.İşte bu tarz insanları Turizm çalışanları yüceltir.Nasıl mı? Bu adamlar turizm çalışanlarının SSK'sını ödemezler.Maaşlarını ödemezler.Varsın turizm çalışanın siz değerli Turizm duayenlerine sadakası olsun.

Bir İlginç nokta daha var ki,bu nokta işte en ilginci;

Şimdi bir işletmede iki veya üç yıl çalışmışsınız ve birden bire işten çıkarılıyorsunuz yada haklarınızı alamadığınız,çalışma şartlarınız iyileştirilmediği için siz ayrılıyorsunuz,Yeni bir işe başvurduğunuzda ayrıldığınız işyeri hakkınızda olumsuz referans vermekte.

Eh be kardeşim,bu adam iki sene zarfında iyiydi.Şimdi Haklarını aradığı için mi kötü oluyor?

Niçin ekmeğine taş koymaya çalışıyorsunuz.

İşte bu yollarla Türkiye kaybediyor.Kalifiye,Eğitimli iş gücü sektörden kaçıyor.tıpki Ahmet Hocam gibi,Üniversitede Turizm Bölümünü bitiren ve bu işi yapmayan onlarca arkadaşım gibi.İşveren belki kısa vadede kazandığı para için seviniyor.

Ama eğitimli kalifiye Personeli kaçırarak bindiği dalı kesiyor.ayrıca Ahlaka önem veren bir toplum için bu davranışlar hiç etik değil.

Şimdi bir soru:Aç olduğu için bakkaldan ekmek çalan mı daha hırsız,Yoksa İşçisine şu yukarıda anlatıığım şekilde davranan mı?

Eğitim insan hayatında elbette önemli.Yanlız Ahlakla birlikte değerlendirilmediğinde topluma zarar veriyor.Gerçekten eğitimli ve ahlaklı insanlarda bundan zarar görüyor.

Turgay GENÇ

10.08.2007

MUTLU OLMAK İÇİN PARA GEREKLİ Mİ? By: Muzaffer Doruk (7 replies) Cts, 2007-01-20 23:06


Lütfen ilanlariniz icin ilan ekle formunu kullaniniz!

sitemizdeki yer alan yorum mantigindaki tüm ilanlar yayindan kaldirilmistir. Ilanlarini ilan ekleme forumunu kullanarak ekleyiniz. Sistemdeki mevcut ilan gösterimleri buradaki sayfamizda aktif haldedir. Teknik sorun ve diger sorulariniz icin lütfen bizimle buradan iletisime geciniz


Eklenen Tüm IlanlarBizimle çalışmak isterseniz buraya tıklayınız

Google
 

Son yorumlar

Anket

islamikariyer.com (2006-2008).