Başarılı işadamının en şık partneri

Gömlek, iş hayatının olmazsa olmaz giysilerinden biri şüphesiz. Erkek giyiminde de gün geçtikçe değer kazanması da bunun bir göstergesi. Eğer gömlek alırken doğru bir karar verirseniz iş yaşamınızdaki en karizmatik ve şık partnerinizi seçmiş olursunuz.
 
Beğendiğiniz bir gömleğin üzerine giyeceğiniz sakin çizgileri olan bir hırka veya bir fularla göz doldurmanız işten bile değil. Yine şık bir gömlek, yalın çizgileri olan bir kravat ve kol düğmeleri ile asil bir duruşa sahip olabilirsiniz.
 
Bu sezon gömlekler 16. ve 17. yüzyıldan yansımalar taşıyor. Tasarımlardaki renk ve desenler, formlar, aksesuarlar, dünya sanat müzeleri, kraliyet ve portre müzelerinden esinlenmiş. Bu tasarımlarla her gömlek, kravat ve kol düğmesi sanki tüm başarı öykülerine giydirilen bir taç, bir ödül simgesine dönüşüyor.
 
Tüm koleksiyonlardaki gibi gömlek tasarımlarında da "natürellik" yükselen bir trend. Klasik gömleklerin yanı sıra, sportif detayları olan estetik ve fonksiyonel modeller dikkat çekiyor.
 
Buruşmayan gömlekler
 
Ütü yapmaktan bıkanlara müjde; Çümkü gömlek markası Abbate'nin esnekliği ve hareket rahatlığı sağlayan DOW XLA (buruşmayı engelleyici) teknolojisi rahatına düşkün kadın-erkek herkese yeni yıl hediyesi. Tüm gün yoğun iş temposu içerisinde sıkan, kasan gömleklerden kurtulmak isteyenlere hoş bir alternatif bu. Gömlek dünyasında büyük bir heyecanla karşılanan diğer bir kolaylık ise; ütü gerektirmeyen, buruşmaya dayanıklı kumaşlar. Böylece 5 dakikası dahi değerli olan, kişisel bakımına yeterince vakit ayıramayanlar günün her dakikasında kusursuz şıklığa kavuşabiliyor.
 
Tüm bu detayları titizlikle düşünen moda tasarımcıları her geçen gün rahat, şık, karizmatik, kullanışlı, zevk sahibi tasarımlarla karşımıza çıkıyor. Tasarımcıların tüketicilere sunduğu bir diğer kolaylık ise gündüz giydikleri iş kıyafetlerini gece davetlerinde de şıklıklarından taviz vermeden kullanabilmeleri.
 
İş hayatının vazgeçilmezi gömleklerdeki küçük detaylar gece şıklığını gündüze taşırken, gündüzün rahatlığını da gece sürdürmemize olanak veriyor. Farklı kumaşlar, düğmelerdeki detaylar ve ilgi çekici ayrıntılarla gün içerisinde resmi görünen gömlekler, gece bambaşka bir görünüme kavuşuyor. Bedene oturan, pensli ve parlak yüzeyli gömlekler, yakaları geniş, ince ama renkli, çizgili gömlekler, kendinden desenli, minik baskılı, gizli patlı ön kapamalı gömlekler, geniş manşetler bu sezonun gözdeleri. Önceleri daha gri, daha alışılmış form ve kalıpları tekrar eden tarzlar vardı. Şimdi ise alternatif akımların etkisi ile daha küçük gruplara hitap eden, özel ve kişisel zevklerin önem kazandığı bir döneme girildi. Yani artık bize sunulan tek tip kalıplaşmış, sezonluk tarzlara mahkûm değiliz. Mesela kravat takmaktan hoşlanmayan; ama şık olmak isteyen beyler, fularlarla veya yaka mendilleriyle aynı etkiyi verebilirler.
 
Sezonun renkleri ise geçmiş senelere kıyasla daha açık tonlarda. Ama siyah ve beyazın tahtı yine sarsılacak gibi değil. Açık tonlarla beraber kendinden desenli gömlekler yanında, ince çizgililer de sezonun şık alternatiflerinden. Tüm kombinasyonlara sihirli dokunuşuyla eşlik eden siyah kadar mor da bu kış gözde. Saks mavisi, siyah, beyaz, gri, mor ve kırmızı gömlekler hem erkeklere hem hanımlara, yalın ve sofistike bir stil kazandırıyor. Gömlekler sakin ve yalın formlarıyla dengesiz kombinasyonlardan uzak bir anlayış sunuyor. Önemli olansa size hangi rengin yakıştığını bilmek.
 
Bayanlarda da gömlek revaçta
 
Erkek koleksiyonları ile yola çıkan markalar, iş yaşamında bayanların da erkekler kadar söz sahibi olmasıyla koleksiyonlarında onlara da yer açtılar. Başarının simgesi haline gelen, kaliteli dikimi ile dikkat çeken klasik gömlekler artık sadece erkeklerin dolabında değil; bayanların da dolaplarında geniş yer kaplıyor. Markaların bayan koleksiyonları sizi her yönü ile yansıtabilecek kullanışlıkta. Koleksiyonun hem iş hem de günlük yaşamın keyfini çıkarmak isteyenler için tasarlanan özgür kesimli gömlekleri daha çok tercih ediliyor. İş hayatındaki şıklığınız ve prestijiniz düşünülerek tasarlanan bu gömleklerin, iş dışındaki zamanlarda da yaşınıza, ruhunuza ve stilinize hitap etmesine özen gösterilmiş.
 
Hangi erkek, hangi gömleği giymeli?
 
Açık tenliler, açık yeşil tonları, mercan, mavi, gri ve güneş tonlarını seçmeli.
 
Koyu tenliler, mavi ve pembenin tüm tonlarını, mor, siyah tonlarını tercih etmeli.
 
Buğday tenlilerse, kırmızı, yeşil, turkuaz ve toprak tonlarının hakim olduğu gömlekler giymeli.
 
Beyaz gömlek yüzünüzü çok solgun gösteriyor ise renkli fular veya kravatla hoş bir ışık yakalayabilirsiniz.
 
Gömleklerinizdeki yaka özelliğini boynunuzun kısalığı ve genişliğine orantılı seçmelisiniz. Aksi takdirde çok daha kısa ve kalın boyunlu görünebilirsiniz.
 
 
REYHAN YAZICI
Zaman - Cumartesi


Lütfen ilanlariniz icin ilan ekle formunu kullaniniz!

sitemizdeki yer alan yorum mantigindaki tüm ilanlar yayindan kaldirilmistir. Ilanlarini ilan ekleme forumunu kullanarak ekleyiniz. Sistemdeki mevcut ilan gösterimleri buradaki sayfamizda aktif haldedir. Teknik sorun ve diger sorulariniz icin lütfen bizimle buradan iletisime geciniz


Eklenen Tüm IlanlarBizimle çalışmak isterseniz buraya tıklayınız

Google
 

Son yorumlar

Anket

islamikariyer.com (2006-2008).