Manevi ilme sistem karşı çıkıyor

Ahmet Özhan, Diyalog Avrasya Dergisi’nin son sayısında Nevval Sevindi ile yaptığı röportajda Türk toplumu tasavvufa muhtaç diyerek toplumun reçetesini ortaya koydu.

Özhan, “Türk insanın çoğunluk genetik olarak yapısında tasavvufi heyecan ve saygı vardır. Çünkü biz dostluğu seven paylaşmayı seven inanca çok yakın ve delikanlıyız. Veri tabanımız bu. Dolayısıyla bu toplumun en büyük ıslah ve kariyer argümanı tasavvuftur. En belalı adam bile tasavvuftan korkar, dedi. Ve tasavvufu; sosyalleşmiş, özgür ve fırsat eşitliği olan bir toplumda bu genetik yapıya sahip mükemmel bir toplum ortaya koyar” dedi.

Tasavvuf kültürünün Türk insanıyla özdeşleştiğini belirten Özhan, dergâh ve tarikatların kapatılmış olmasına rağmen kültürün hala yaşadığına dikkat çekti.

MANEVİ İLME SİSTEM KARŞI ÇIKIYOR

Milli eğitim şurasının toplandığı bu günlerde toplumun ve sistemin çocuk yetiştirmede düştüğü açmazı Ahmet Özhan şöyle dile getirdi. “Çocuğa manevi ilim vermeye çalışıyorsunuz, sistem karşı çıkıyor. Sistemin doğrultusunda gittiğin zaman çocuk manevi olarak bir açmaza düşüyor. Yani demokrasiyi ciddi bir şekilde algılatıp etnik sıkıntılarımızı da inanç boyutundaki sıkıntıları da bir düzene koymamız gerekiyor.”

TEPKİDEN KURTULMA YOLU

Hayatımızda var olan tepkisellikten kurtulmanın bir yolu yok mudur sorusuna da; Gönül ve akıl uyanıklığını mümkün olduğu kadar sürekli kılmakla tepkisellikten kurtulabiliriz. Her an hangi huzurda hangi maksatla bulunduğumuzu unutmaz isek, yani her anın farkına varır isek, kurtulabiliriz. Kırıcı tepkilerimizden ancak bu şekilde pişman olabiliriz. dedi.

(Kaynak: Diyalog Avrasya Dergisi)


Lütfen ilanlariniz icin ilan ekle formunu kullaniniz!

sitemizdeki yer alan yorum mantigindaki tüm ilanlar yayindan kaldirilmistir. Ilanlarini ilan ekleme forumunu kullanarak ekleyiniz. Sistemdeki mevcut ilan gösterimleri buradaki sayfamizda aktif haldedir. Teknik sorun ve diger sorulariniz icin lütfen bizimle buradan iletisime geciniz


Eklenen Tüm IlanlarBizimle çalışmak isterseniz buraya tıklayınız

Google
 

Son yorumlar

Anket

islamikariyer.com (2006-2008).