Kalıpçı

TANIM

Metal ve metal olmayan (plastik vb.) özdeş parçaların imalatını özel tezgahlarla veya takım tezgahları ile kullanılabilen komple üretim aracını hazırlayan, yapımını gerçekleştiren ve çalıştıran kişidir.

GÖREVLER

- İmal edilecek eşyanın proje ve diğer şartnamelerini inceler, - Gerekli hesaplamaları yapar, - Kullanılacak metali seçer, - Ölçü aletlerini kullanarak gerekli iş tezgahlarında talaş kaldırarak veya kaldırmadan imalat kesimine göre parçayı şekillendirir, - Avadanlık takımlarının, iş tezgahlarının, teçhizatın bakımını ve tamirini yapar, - İş yerinde emniyetli çalışmayı sağlar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

T Cetveli, gönyeler, cetvel, pergel, iletki, resim kalemleri, eğe, pafta, kılavuz, rayba, matkap, breyz, spiral taşlama makinesi, presler (Eksantrik, hidrolik, enjeksiyon, sıkıştırma, şişirme vb)., takım tezgahları (Torna, freze, taşlama, elektro erozyon vb.), pentoğraf, rotasyon (döndürmeli) presler.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Kalıpçı olmak isteyenlerin; - Şekil ve uzay ilişkilerini görebilen, - Makine parçaları arasındaki ilişkileri görüp, mekanik problemleri çözebilen, - El ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen, - Görme organı sağlam, - Başkaları ile işbirliği yapabilen, - Uzun süre ayakta çalışabilecek kadar dayanıklı, - Dikkatli ve tedbirli, - Makinelerle çalışmaktan hoşlanan, - Gürültü ve sıcaktan rahatsız olmayan

kimseler olmaları gerekmektedir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Kalıpçılar fabrika ve atölyelerde çalışırlar. Çalışma ortamı genellikle sıcak, tezgahlarda talaşların işlenmesinden dolayı yağlı, talaşlı ve gürültülüdür. Kalıpçı ayakta ve genelde bağımsız olarak çalışır. Birinci derecede alet ve makinelerle ilgilidir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

- Kalıpçılar kalıp üreten atölye ve işletmelerde çalışırlar. - Kalıpçılıkta genellikle erkek eleman çalıştırılmaktadır. - Özellikle sanayinin gelişmiş olduğu yörelerde çalışma alanı oldukça geniştir. - Kişiler kendi işlerini kurabilecekleri gibi, kalıp üreten endüstri işletmeleri ve küçük imalat yerlerinde de çalışabilirler. Teknoloji günümüzde bilgisayara yöneliktir. Bilgisayar teknolojisi az hata ve çok seri bir şekilde üretilecek olan işin boyutlandırılması, maliyeti, simülasyonu görerek kalıbın tasarımını kolaylaştırır. Bu sistemleri kavrayan bir kalıpçının iş bulma olanağı artar.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi yeterli müracaat olması halinde tüm mesleki eğitim merkezlerinde verilmektedir. Ayrıca Anadolu teknik, Teknik, endüstri meslek ve çok programlı liseler ile yetişkinler eğitim merkezleri ile endüstri pratik sanat okullarının “Kalıp” bölümlerinde bu mesleğin eğitimi verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Çıraklık eğitimine başlayabilmek için; - En az ilköğretim okulu mezunu olmak, - 14 yaşını doldurmuş 19 yaşından gün almamış olmak, ancak, 19 yaşından gün almış olanlardan daha önce çıraklık eğitimden geçmemiş olanlar, yaşlarına ve eğitim seviyelerine uygun olarak düzenlenecek mesleki eğitim programlarına göre çıraklık eğitimine alınabilir. - Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak, - Eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gereklidir. Meslek Liseleri ile çok programlı liselerin kalıp bölümüne girmek için en az ilköğretim okulu mezunu olmak ve bu okullara giriş koşullarını taşımak gerekmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Kalıpçı mesleğinin eğitim süresi lise veya daha üst düzeyde genel eğitim görmüş olanlarda 1,5 yıl, ilköğretim mezunu olanlarda ise 3 yıldır. Endüstri Meslek Liselerinde 3, Anadolu Teknik Lisesi 5 ve Teknik Liselerinde ise 4 yıl sürelidir. Mesleki Eğitim Merkezlerinde haftada 1 gün teorik eğitim, işyerinde 5 gün pratik eğitim verilmektedir. Çıraklık eğitimini tamamlayanlara, eğitim sonunda katıldıkları kalfalık sınavında başarılı olmaları halinde “Kalfalık Belgesi” ve “Kalfa” unvanı verilir. Meslek Lisesi mezunları ise “Meslek Lisesi Diploması” ve “Teknisyen” unvanı alırlar.

MESLEKTE İLERLEME

- Çıraklık eğitimini tamamlayanlar “Kalfalık” sınavına alınırlar ve başarılı olanlar kalfa olarak ustalık eğitimine katılabilirler. - Usta olmak için, kalfalık döneminde yapılan eğitim genel olarak yoğunlaştırılmış kurslar şeklinde uygulanmaktadır. - Sınavı başaranlar ustalık belgesini alıp kendi işyerlerini açabilirler.

BENZER MESLEKLER: Tornacı, Tesviyeci, Frezeci.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

Meslek eğitimi süresince öğrenciler; asgari ücretin % 30′undan az olmamak üzere ücret almaktadırlar. Ayrıca eğitim süresince iş kazası ve meslek hastalıkları ile ilgili sigorta primleri devletçe karşılanmaktadır. Endüstri Meslek Lisesine devam eden öğrencilerde staj süresince asgari ücretin 1/3 ünden az olmayan ücret alırlar. Meslek eğitimi sonrası asgari ücretin 2-3 katı kadar bir ücret almaktadırlar. Kişilerin deneyimine göre bu ücretler ilerde artmaktadır. Kendi işyerlerini kuranlar, daha yüksek bir gelire sahip olabilmektedirler.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

- İlgili Eğitim Kurumları, - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi, - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

Re: Kalıpçı

plastik kalıpçılığını öğrenmek ve çalışmak istiyorum. Bana nasıl yardımcı olabilirsiniz; ilginiz için TEŞEKKÜR ederim. Hayırlı günler.

-İzmir motor meslek ve teknik lisesi mezunuyum
- bana tavsiye edebileceğiniz kitaplar var mı?


Lütfen ilanlariniz icin ilan ekle formunu kullaniniz!

sitemizdeki yer alan yorum mantigindaki tüm ilanlar yayindan kaldirilmistir. Ilanlarini ilan ekleme forumunu kullanarak ekleyiniz. Sistemdeki mevcut ilan gösterimleri buradaki sayfamizda aktif haldedir. Teknik sorun ve diger sorulariniz icin lütfen bizimle buradan iletisime geciniz


Eklenen Tüm IlanlarBizimle çalışmak isterseniz buraya tıklayınız

Google
 

Son yorumlar

Anket

islamikariyer.com (2006-2008).