Seyis

TANIM

Atların bakımı, beslenme ve yetiştirilmesi işlerinde çalışan kişidir.

GÖREVLER

- Hayvanların günlük bakımlarını yapar, (Tımarlama, eyerleme, su ve yemlerini verme vb.) - Ahır temizliklerini yapar, - Yarış atlarını sabah-akşam uzun yürüyüşlere çıkarır, yarışa hazırlar, - Yarış sonrası bakım, beslenme ve temizliğini yapar, - Haftalık bakım çerçevesinde antrenörün talimatı ile 3 ayda bir parazit ilacı verir, - Yarış atlarının tırnaklarına nal çaktırır.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

- Gem, - Yular, - Eğer, - Eğer keçesi, - Üst Örtüsü, - Tımar takımı (Havlu, sünger, kaşağı vb.), - Çeşitli yemler, - Temizlik malzemeleri (Kova, süpürge vb.).

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Seyis olmak isteyenlerin; - Bedence güçlü ve dayanıklı, 70 kg altında kiloya sahip, - El becerisi olan, - Dengede durma, becerisine sahip, - Hayvan yetiştirme ilgisine sahip, - Sabırlı, duygusal, hayvan sevgisine sahip, cesur, atik, uyumlu, kurallara uyan kişilik özelliklerine sahip kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Çalışma ortamı kimi zaman kapalı, kimi zamanda açık havadadır. Seyisler genelde ayakta çalışırlar. Yalnız atları gezdirirken atın üstüne oturarak binek yaparlar. Bu meslek mensubu daha çok tek başlarına çalışır, ancak işleri ile ilgili olarak at sahipleri, antrenör ve veteriner hekimlerle iletişimde bulunurlar.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Seyisler; - Türkiye Jokey Kulüplerinde, - Atlı spor binicilik klüplerinde, - Özel şahıslara ait hara ve çiftliklerde, - Turistlik otellerin binicilik bölümlerinde çalışabilirler. Seyislik mesleği sanayinin geliştiği batı ülkelerinde bayan mesleği olarak anılırken, Ülkemizde çoğunlukla erkeklerin istihdam edildiği, kadın oranının çok düşük olduğu bir meslektir.

Alt yapının oluşturulması, atıcılığın ülkemizde daha bilinçli olarak gelişmeye başlamasıyla, eğitimli seyislerin iş bulma olanakları da artacaktır.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

- Meslek eğitiminin örgün eğitiminde yeri olmayıp, işbasında çalışılarak, geleneksel yolla öğrenilmektedir. - Hipodrom Müdürlükleri bünyesinde düzenlenen kurslarda mesleğe ilişkin mesleki eğitim verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Geleneksel eğitimde herhangi bir şart yoktur. Hipodrom Müdürlüklerince verilen kurslara katılabilmek için; - En az ilköğretim mezunu olmak, - Askerlikle ilişkisi bulunmamak, - 30 yaşından gün almamış olmak, - 70 kg üzerinde ağırlığı olmamak, - Cinsiyet ayrımı bulunmamaktadır.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

- Geleneksel eğitim içerisinde önceden belirlenmiş bir süre olmayıp, zaman içerisinde öğrenilip beceri kazanılmaktadır. - Hipodrom Müdürlüklerince düzenlenen kursun süresi 45 gündür. - Meslek eğitiminde (Kursta) kursiyerlere aşağıda belirtilen derslerde eğitim verilmektedir. - At bilgisi ve binicilik,At bakımı, yemleme-sulama, at temizliği, atların cinsleri, binicilik.

MESLEKTE İLERLEME

Birden fazla seyisin çalıştırıldığı işyerlerinde beceri ve başarıya sahip olanlar Seyisbaşı olabilirler. Türkiye Jokey Kulübü Genel Müdürlüğünce açılan At Eğitim Antrenörlüğü sınavına katılıp başarılı olunması halinde antrenör olunur.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

Çiftliklerde geleneksel meslek öğrenimi esnasında eğitim aynı zamanda iş olarak ta kabul edildiğinden bu konuda bir ayrım söz konusu değildir.

Hipodrom Müdürlüğünce verilen seyislik mesleği ile ilgili kurs süresi olan 45 gün için katılımcılara ücret ödenmektedir. Ayrıca katılımcılara ferdi kazanç sigortası yapılarak, sürekli sakatlık ve ölüm halinde tazminat ödeme söz konusu olup, hastalanmaları halinde her türlü tedavi masrafı Türkiye Jokey Kulübü tarafından karşılanmaktadır. Eğitim süresince seyis öğrencilerin barınma, yemek giderleri de TJK tarafından karşılanmaktadır.

İyi yetişmiş bir seyis asgari ücretin 4 katına kadar ücret alabilir.

Seyisler ilk işe başladıklarında asgari ücretin 3 katı ücret alırken, bakımını üstlendiği atın, yarış kazanması halinde kazanılan ikramiyenin yüzdesini (bu yüzde oranı değişiklikler göstermektedir) seyis primi olarak alır.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

- Hipodrom Müdürlükleri, - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, - Bünyesinde meslek danışma merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu il ve şube müdürlükleri.


Lütfen ilanlariniz icin ilan ekle formunu kullaniniz!

sitemizdeki yer alan yorum mantigindaki tüm ilanlar yayindan kaldirilmistir. Ilanlarini ilan ekleme forumunu kullanarak ekleyiniz. Sistemdeki mevcut ilan gösterimleri buradaki sayfamizda aktif haldedir. Teknik sorun ve diger sorulariniz icin lütfen bizimle buradan iletisime geciniz


Eklenen Tüm IlanlarBizimle çalışmak isterseniz buraya tıklayınız

Google
 

Son yorumlar

Anket

- Mersin Temizlik Şirketleri Tuğbam Temizlik
- ESTJ - DDuDşY Kişilik
- ESFP - DDuHA Kişilik
- ESFJ - DDuHY Kişilik
- ENTP - DSDşA Kişilik
- ENTJ - DSDşY Kişilik
- ENFP - DSHA Kişilik
- ENFJ - DSHY Kişilik
- ISTP - İDuDşA Kişilik
- ISTJ - İDuDşY Kişilik
- ISFJ - İDuHY Kişilik
- INTJ - İSDşY Kişilik
- INFP - İSHA Kişilik
- INFJ - İSHY Kişilik
- ESTP - DDuDşA Kişilik
- ISFP Kişilik
- INTP - İSDşA Kişilik
- MBTI Kişilikler Detaylı
- İçe Dönük Duygusal Tip
- Dışa Dönük Sezgisel Tip
- İçe Dönük Düşünen Tip
- Kişilik Analizinde Sekiz Fonksiyon
- ENTP (Dışadönük-Sezgisel-Düşünen-Algılayan)
- ENTJ( Dışadönük-Sezgisel-Düşünen-Yargılayan)
- ENFP (Dışadönük-Sezgisel-Hisseden-Algılayan)
- ENFJ (Dışadönük-Sezgisel-Hisseden-Yargılayan)
- INFP (İçedönük-Sezgisel-Hisseden-Algılayan)
- INFJ (İçedönük-Sezgisel-Hisseden-Yargılayan)
- INTJ (İçedönük-Sezgisel-Düşünen-Yargılayan)
- INTP(İçedönük-Sezgisel-Düşünen-Algılayan)
- ISFP (İçedönük-Duyumsayan-Hisseden-Algılayan)
- ISTP (İçedönük-Duyumsayan-Düşünen-Algılayan)
- ESFP (Dışadönük-Duyumsayan-Hisseden-Algılayan)
- ESTP (Dışadönük-Duyusal-Düşünen-Algılayan)
- ISFJ (İçedönük-Duyusal-Hisseden-Yargılayan)
- ISTJ (İçedönük-Duyusal-Düşünen-Yargılayan)
- ESFJ (Dışadönük-Duyusal-Hisseden-Yargılayan)
- ESTJ (Dışadönük-Duyusal-Düşünen-Yargılayan)
- Kişilik Tipleri
- Kişilik Testleri ve Kişilik Özellikleri

islamikariyer.com (2006-2008).