INTP - İSDşA Kişilik

İçedönük, Sezgisel, Düşünen ve Algılayıcı

Belirgin Özellikler: Çekingen, yaratıcı, mantıklı ve esnek

İSDşA'lar, tüm düşündüklerinde mantıklı ve akılcıdırlar ve genellikle zeka olarak üstün oldukları düşünülür. Bunun nedeni, belirli bir konuda çabucak önemli verileri toplamaları ve önemsiz şeyleri ayıklamalarıdır. İSDşA'lar, genellikle onların karmaşık mantık sistemini izleyemeyen diğer insanların bir adım önündedirler.

İSDşA, yeni bilgiler edindikçe; zihinleri, hemen bunlara uyum sağlar ve o anki düşünce ve kararları buna göre değişir. Gerçekten de İSDşA, bunu yaparken mutlu olur ve yaşamdaki her şeyin değişmeyi ve genişlemeyi sürdürdüğünü hisseder.

Sorunları, genellikle özgün bir yanıtı olan, belirli ve değişmez durumlar olarak değil; ortaya çıkan ve gelişen durumlar olarak görür. Ne var ki fikirlerini eyleme dökmek, başka bir konudur. Çünkü bu kavramlar, pratiklikten uzak ve aşırı olabilir.

İSDşA'ların fikirlerini uygulamaya dökmesi, zordur. Çünkü zihinleri, çoktan dikkatlerini çeken bir sonraki konuya geçmiştir bile. İSDşA'ların düşüncelerini izleyebilen diğer bazı kişiler, kendilerini özgün fikir sahibiymiş gibi gösterebilirler.

İSDşAlar, büyük oranda soyut düşünceler ve fikirler dünyasında yaşadıkları için; içine kapanık, uzak ve egzantrik olarak görülebilirler.

Sıklıkla, kitap üstüne kitap deviren okuyuculardır ve insanlar, onların hiç gerçek dünyaya dönüp dönmediklerini merak edebilirler! İSDşA, "gerçek" dünyanın kendi işine bakmasını ister. O, kendi kuramsal dünyasında yaşar.

İSDşA'nın yeteneklerinin kullanılabileceği bir işi bulması güçtür. İSDşA, genellikle araştırma yaparak mutlu olurlar. Böylece kendi bulgularına sürekli yeni bilgiler ekleyebilirler. Belirli bir rutin ve fazla pratik ayrıntı gerektiren işler, İSDşA'lara uygun değildir ve böyle işlerde pek başarılı olamazlar.

Ele aldıkları her işte, İSDşA'nın bir konu çevresindeki her şeyi araştırmasına izin verilmeli ve hemen bir yanıt beklenmemelidir.

Toplumumuzda erkek İSDşA'lar, kadınlara göre daha fazla kabul görürler. Çünkü İSDşA kadınların bir şekilde kadınlıktan uzak oldukları ve kuraldışı yaşadıkları sanılır.

Bir aile bireyi olarak İSDşA, zır bir tip olan ESFP-DDuHY'nin aksine, toplumsal yaşamdan uzak durmaya çalışır. Ancak İSDşA'lar, genellikle uyumludurlar ve çevrelerinde aile yaşantısının sürüp gitmesinden mutlu olurlar.

Dağınıklık ya da düzenli yemek olmaması, onları rahatsız etmez. Düzenli olarak ev işleri yapmak, onlara çekici gelmez ve buna gerek de görmezler.

İSDşA, çocukları olduğunda, onların yalnızca becerilerini değil zihinlerini de geliştirmelerini ister ve bunun için özel fırsatlar yaratır. İSDşA'ların sorunları uzun boylu düşünmekten kaçınmaları, gerçekleri bildiklerine emin olmaları, insanların duygularına önem vermeleri ve kararları uzun süre ertelemekten ve (projelerinin) bitirme tarihlerini kaçırmaktan kaçınmaları gerekebilir.

Genel nüfusun yaklaşık %1'i İSDşA olduğu için aynı tipten fazla kişiyle karşılaşma olasılıkları düşüktür. Özellikle de tek başına bir yaşam tarzını seçtikleri için.

İnsanlar, Bir İSDşA Hakkında Ne Düşünür?

Fikirleri, çok uçuk; asla gerçek dünyada işe yaramazlar. O, sadece bir beyin. Gerçekte bu dünyada yaşamıyor. Zaman duygusu, korkunç! Her şeye geç kalır! Şefkatli biri değil... Yaşamın gündelik gerçekleri, onu ilgilendirmiyor. Bulutların üzerine yaşıyor.

Kişiliğinizi Zenginleştirmek İçin

DDuHY profilini okuyun ve bu profili kendinize +GÖLGE KİŞİLİK yapın.
Evde ya da işyerinde gündelik rutine uymaya çalışın. Bu, ayağınızı yere sağlam basmanıza yardımcı olacaktır. Diğer insanların görüşlerini dinleyin ve tartışmaya istekli olun. Bu, yaşamı daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Karşılaştığınız insanlara sıcak ve dostça davranmaya çalışın. Onların bireysel ihtiyaçlarını da göz önüne alın. Tanıdığınız insanlara daha derin duygularınızı açmaya çalışın. Gün boyunca zamanın daha çok farkında olmaya gayret edin.[1]

Kaynaklar
[1] Patricia Hedges, "Kişiliğinizi Tanımanın Yolları", Rota Yayınları, İstanbul 1997, s.54-56, 205-206.


Lütfen ilanlariniz icin ilan ekle formunu kullaniniz!

sitemizdeki yer alan yorum mantigindaki tüm ilanlar yayindan kaldirilmistir. Ilanlarini ilan ekleme forumunu kullanarak ekleyiniz. Sistemdeki mevcut ilan gösterimleri buradaki sayfamizda aktif haldedir. Teknik sorun ve diger sorulariniz icin lütfen bizimle buradan iletisime geciniz


Eklenen Tüm IlanlarBizimle çalışmak isterseniz buraya tıklayınız

Google
 

Son yorumlar

Anket

islamikariyer.com (2006-2008).