AVUSTRALYA

Avustralya, güney yarımkürede yer alan bir ülkedir. Hint ve Pasifik Okyanusları arasında uzanır. Tüm bir kıtayı kaplayan tek ülkedir. Komşuları Endonezya, Doğu Timor, Papua Yeni Gine, Solomon Adaları, Vanuatu, Yeni Kaledonya ve Yeni Zelanda'dır. Başkenti Canberra, en büyük şehri Sidney'dir.

Başkent : Canberra

En Büyük Şehir: Sidney

Resmi dil : İngilizce

Devlet : Anayasal monarşi (federal)

Kraliçe : Elizabeth II

Genel Vali : Michael Jeffery

Başbakan :John Howard

Yüzölçümü : 7,741,220

km²

Nüfus: 20,555,300 (53.)

Kişi Başına Düşen Yıllık Gelir : 32.220 $ (14.)

Siyasi Sistem
Avustralya'da parlamenter demokrasi hakimdir. Federal seviyede; Temsilciler Meclisi ve Senato olmak üzere iki meclis bulunmaktadır.

Avustralya'da hükümet başkanı başbakandır. Başbakan, Temsilciler Meclisi'nde en çok milletvekili olan partinin lideridir. Avustralya devlet başkanı ise, Büyük Britanya kraliçesi II. Elisabeth'tir. Elisabeth II, Avustralya kraliçesi unvanına da sahiptir. Avustralya'da kraliçe adına atanmış bir vali bulunmakta ve hükümet törenlerine katılmaktadır.

Avustralya, 19 milyon nüfusu ile canlı, enerjik ve insanları sıcakkanlı bir ülkedir. 100 yıllık bir tarihe sahip ülke son yılların yaşam standartları açısından en yüksek ülkelerden birisidir. Avustralyalılar imrenilecek bir yaşam sürerler. Tropikal bir iklim yıl boyunca her türlü spor ve eğlence olanaklarını sunar.

Avustralya modern anlamda yeni bir ülke olmasına rağmen, 50.000 yıldır dünyanın en eski yaşam kültürünü koruyan yerli bir halka sahiptir. Son yıllardan dünyanın 200 farklı ulusundan insanların göç etmesi sonucu , belki de dünyanın en kozmopolit ülkesi olmuştur.

20. yüzyılın son on yılında Avustralya barışın ve refahın ülkesi oldu. Avustralya'nın yaşam standartları dünyada en iyiler arasına yükseldi. Artık bütün dünya, Avustralya kültürünü ve teknolojisini tanıyıp bunlara önem veriyor. Federasyondan neredeyse bir asır sonra, Avustralya bir devlet olarak büyüyor ve dünyadaki önemini arttırıyor.

Ekonomi
Avustralya ekonomisinde tarım ve hayvancılık çok önemlidir. Dünyanın en büyük yün üreticisi olan Avustralya, büyük ölçüde et, günlük ürünler, tahıl, meyve, sebze ve şeker ihtiyacını karşılamaktadır.

Avustralya enerji kaynakları ve mineraller açısından zengindir. Dünyanın en büyük kömür ve elmas ihracatçısıdır.

Avustralyalılar kendi ülkelerinde kullanmak ve ihraç etmek için kimyevi maddeler, plastik, elektronik parçalar, hazır yiyecek, deniz taşıtları, motorlu taşıtlar, çelik ve alüminyum ürünleri üretmektedirler. Diğer yandan Avustralyalı bilim adamları, uzay teknolojisi, tıp, bilgisayar ve mühendislik alanlarında ileri seviyede araştırmalar yapmaktadırlar.

Avustralya ekonomisi, Amerikan ekonomisiyle benzerlikler göstermektedir. İmalatın ekonomide %14'lük bir yeri varken, madencilik, ziraat, ormancılık ve bankacılığın %4'lük bir payı bulunmaktadır.

Avustralya, ihracatının yaklaşık beşte birini Asya'ya yapmaktadır. Japonya, Avustralya'nın toplam ihracatının neredeyse dörtte birini satın almaktadır. Amerika ise, Avustralya'nın ithalatta en büyük kaynağıdır. Avustralya ithalatının yaklaşık beşte biri Amerika'dan yapılmaktadır.

AVUSTRALYA ŞUBESİ BULUNAN DİL OKULLARI

GLOBAL VILLAGE ENGLISH CENTRES
INTERNATIONAL HOUSE
INTUITION LANGUAGES
Language Studies International LSI
SPRACHCAFFE LANGUAGES PLUS


Lütfen ilanlariniz icin ilan ekle formunu kullaniniz!

sitemizdeki yer alan yorum mantigindaki tüm ilanlar yayindan kaldirilmistir. Ilanlarini ilan ekleme forumunu kullanarak ekleyiniz. Sistemdeki mevcut ilan gösterimleri buradaki sayfamizda aktif haldedir. Teknik sorun ve diger sorulariniz icin lütfen bizimle buradan iletisime geciniz


Eklenen Tüm IlanlarBizimle çalışmak isterseniz buraya tıklayınız

Google
 

Son yorumlar

Anket

islamikariyer.com (2006-2008).