AVUSTURYA

Orta Avrupa'da Alp dağlarındaki stratejik geçitler üzerinde yer alan Avusturya denize kıyısı olmayan bir kara ülkesidir. Avusturya 1995 yılından beri Avrupa Birliği üyesi. Ülkeye ilk olarak gelen Keltler, M. Ö. 400 yıllarında Alplerin doğusunda bir krallık kurmuşlardır. M. S. 5. yüzyılda Bavyera Almanları ve Slavlar, ülkeyi işgal etmiştir. 976'da Almanya ve Roma devletleri arasında Avusturya Devleti kurulmuştur. 1800'lü yılların başında Almanya Konfederasyonu içinde kalmıştır.
Avusturya-Prusya Savaşı'ndan sonra bu konfederasyondan çıkarılmış ve Avusturya-Macaristan Devleti kurulmuştur.

Ülkede etnik çatışmalar sürmüş, Arşidük Franz Ferdinant'ı bir Sırp'ın Bosna'da katletmesi ile 1. Dünya Savaşı başlamıştır. 1938 yılında Nazi Almanyası tarafından ilhak edilmiştir. 2. Dünya Savaşı'nda müttefik devletler tarafından işgal edilmiştir. 1955'te Almanya ile birleşmesi yasaklanarak işgale son verilmiş ve bugünkü Avusturya Federal Cumhuriyeti kurulmuştur. Aynı yıl Sovyetler Birliği askerlerinin geri çekilmesi şartıyla ülkenin "Sürekli Tarafsızlık"ı anayasa ile ilan edilmiştir. Bu tarafsızlık 1991 yılında Sovyetler birliğinin dağılkması ve 1995 yılında Avrupa Birliğine davet edilinceye kadar, Avusturya'nın kültürel kimliğinin bir parçası olarak yerleşmiştir. Zengin bir ülke olan Avusturya 1999 yılında Avrupa para birliğine girmiştir.

Alp dağ kuşağında yer alan ülkenin üçte ikisi dağlıktır. Dağların yüksekliği yer yer 3000 m'yi aşar (en yüksek zirve 3797 m'dir). Kuzeye doğru dağların uzantısı, Inn ve Ems nehirlerinin geniş vadileri ile kesilir. Burada Inn vadisi İle birbirinden ayrılan ve yüksekliği 2500 m'yi aşan dağ kuşakları uzanır. Kuzeydoğuya doğru ise küçük sert kütlelerden oluşan alçak dağlar, Tuna nehrinin geçtiği ovaya doğru tatlı bir eğimle iner. Kuzeyde Viyana ve Linz kentlerinden geçen Tuna nehrinin yer aldığı alçak düzlüklere ulaşılır

Ülkenin yarıya yakını (% 40) ormanlarla kaplıdır. Alçak sahalarda geniş, yükseklerde iğne yapraklı ormanlar hakimdir. Dağların yüksek kesimlerinde dünyada ender bulunan bitkilere sahip dağ çayırlan görülür. Tuna nehrinin geçtiği ovalarda ağaçlı bozkırlar ve çayırlar yer alır. Ülke, doğal bitki ve hayvan türleri açısından zengindir. Bu biyolojik zenginliği korumak için tabiatı koruma alanları ve milli parklar kurulmuştur.

Turizm ülke ekonomisinde oldukça önemli bir yer tutar. Özellikle kayak tesisleri sayesinde kış turizmi oldukça gelişmiştir.

Avusturya 1995 yılından beri Avrupa Birliği üyesidir.

KISA KISA AVUSTURYA

Para Birimi : Euro

Konuşulan Diller : Resmi dili Almanca'dır. Ancak İngilizce de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Başkenti : Viyana

Nüfusu : 8.170.000

Uçuş Süresi : 2 saat 45 dakika

Saat Farkı : 1 saat geri.

İklim - Sıcaklık : Tipik kara iklimi görülmektedir. Kış ayları 4 ile 7 C, yazları ise 15-25 C civarındadır.

Önemli Telefonlar : Ülke Kodu : 43
Türk Konsolosluğu : prinz Eugen str. 40 1040 Wien
(00-43-1) 505 7338
Viyana Havalimanı : 00 43 1 7007 -1
Graz Havalimanı : 43 (0)316 2902 - 0

Türkiye' ye Telefon Nasıl Açılır?
00 +90+alan kodu+telefon numarası .

Bankaların Açık Olduğu Saatler
Haftaiçi hergün 08:00-16:00.

Elektrik:
220 Volt

KDV:
% 20 oranında vergi uygulaması vardır. Vergi iadesi için dükkanlarda gerekli kağıtları doldurmak gerekir.Ülkeden çıkış sırasında formu doldurup talepte bulunulur ve iade isterseniz kredi kartı hesabınıza yatırılır, adınıza çek olarak verilir veya hemen iade alınabilir.

.BAŞLICA KENTLER.

Viyana

Birbirinden güzel parkları, görkemli operaları, kafeleri, elmalı pastaları ve leziz schnitzeliyle hem gözünüze, hem damağınıza ve hem de ruhunuza hitap edecek muhteşem bir kent Viyana.
Bir zamanların Orta Avrupasının öncü şehirlerinden olan Viyana, bugün 18. yüzyılın cazibesi ve
19. yüzyılın görkemini yansıtan bir şehir. Şehirdeki eski dünya ambiyansı, şehrin duruşu kadar mimarisiyle de belirlenmiş.
Kafe dostluklarını icat etmiş olan Viyanalıların, içtenlik ve yakınlıklarıyla Avrupa'nın hiç bir yerinde hissedemeyeceğiniz kadar kendinizi rahat hissedersiniz. Viyana deyince akla ilk gelen şeylerden biri de müzik ve tabii ki vals... Mozart ve Schubert'e ev sahipliği yapan kent müzikle olduğu kadar; Klimt ve Brüegel gibi usta ressamlarıyla resim sanatıyla da haşır neşirdir.
Avusturya'nın başkenti olan Viyana, aynı zamanda başlı başına bir eyalet ve Avusturya'nın dokuz eyaletinden en küçük olanı.

Graz

2003' te Avrupa kültür başkenti seçilen Graz, Avusturya'nın Viyana'dan sonraki 2.büyük şehridir. Ortasında bir dağ bulunur ve o dağın içinde ikinci dünya savaşında 50.000 kişi saklanmıştır. Saklandıkları yer bugün müze haline getirilmiştir.


Lütfen ilanlariniz icin ilan ekle formunu kullaniniz!

sitemizdeki yer alan yorum mantigindaki tüm ilanlar yayindan kaldirilmistir. Ilanlarini ilan ekleme forumunu kullanarak ekleyiniz. Sistemdeki mevcut ilan gösterimleri buradaki sayfamizda aktif haldedir. Teknik sorun ve diger sorulariniz icin lütfen bizimle buradan iletisime geciniz


Eklenen Tüm IlanlarBizimle çalışmak isterseniz buraya tıklayınız

Google
 

Son yorumlar

Anket

- Mersin Temizlik Şirketleri Tuğbam Temizlik
- ESTJ - DDuDşY Kişilik
- ESFP - DDuHA Kişilik
- ESFJ - DDuHY Kişilik
- ENTP - DSDşA Kişilik
- ENTJ - DSDşY Kişilik
- ENFP - DSHA Kişilik
- ENFJ - DSHY Kişilik
- ISTP - İDuDşA Kişilik
- ISTJ - İDuDşY Kişilik
- ISFJ - İDuHY Kişilik
- INTJ - İSDşY Kişilik
- INFP - İSHA Kişilik
- INFJ - İSHY Kişilik
- ESTP - DDuDşA Kişilik
- ISFP Kişilik
- INTP - İSDşA Kişilik
- MBTI Kişilikler Detaylı
- İçe Dönük Duygusal Tip
- Dışa Dönük Sezgisel Tip
- İçe Dönük Düşünen Tip
- Kişilik Analizinde Sekiz Fonksiyon
- ENTP (Dışadönük-Sezgisel-Düşünen-Algılayan)
- ENTJ( Dışadönük-Sezgisel-Düşünen-Yargılayan)
- ENFP (Dışadönük-Sezgisel-Hisseden-Algılayan)
- ENFJ (Dışadönük-Sezgisel-Hisseden-Yargılayan)
- INFP (İçedönük-Sezgisel-Hisseden-Algılayan)
- INFJ (İçedönük-Sezgisel-Hisseden-Yargılayan)
- INTJ (İçedönük-Sezgisel-Düşünen-Yargılayan)
- INTP(İçedönük-Sezgisel-Düşünen-Algılayan)
- ISFP (İçedönük-Duyumsayan-Hisseden-Algılayan)
- ISTP (İçedönük-Duyumsayan-Düşünen-Algılayan)
- ESFP (Dışadönük-Duyumsayan-Hisseden-Algılayan)
- ESTP (Dışadönük-Duyusal-Düşünen-Algılayan)
- ISFJ (İçedönük-Duyusal-Hisseden-Yargılayan)
- ISTJ (İçedönük-Duyusal-Düşünen-Yargılayan)
- ESFJ (Dışadönük-Duyusal-Hisseden-Yargılayan)
- ESTJ (Dışadönük-Duyusal-Düşünen-Yargılayan)
- Kişilik Tipleri
- Kişilik Testleri ve Kişilik Özellikleri

islamikariyer.com (2006-2008).