İngiltere'de Üniversite Eğitimi

İNGİLİZ YÜKSEK ÖĞRENİM SİSTEMİ

İngiltere’de çesitli yüksek öðrenim programlari sunan 96 üniversite ve 50 tane de üniversiteye bagli yüksekokul bulunmaktadir. Son yillarda daha fazla ögrencinin ögrenim görebilmesi için yeni üniversiteler kurulmus, var olanlar da genisletilmistir. On yil önce sekizde bir olan yirmi bir yasın altındaki Ingiliz nüfusunun üniversiteye devam orani bugün üçte bire kadar yükselmiþtir. Lisans öncesi kurslar bir dizi farkli kurum tarafindan sunulur: bagimsiz okullar, altinci sinif kolejleri, ve ileri egitim yüksekokullari. Ingiliz üniversitelerine giriste kullanilan kriterler ise; A-Level, AS-Levels, Uluslar arasi Bakalorya ve GNVQ'dan uygun ve yeterli puani almis olmaktir. Çogu ögrenci Ingiliz üniversitelerine girebilmek için Foundation Kurslarina da katilmaktadir.

Ingiliz üniversitelerinin yasa, niteliklere ya da her ikisine birden bagli olarak kabul edilmis giris sartlari vardir. Bazi okul ve yüksekokullar uzun bir bekleme sirasina sahip olabilirler. Bu durumda normal giris zamanlarinda basvuru yapmaniz önerilir. Dogru nitelikleri olan ve ögretimden yararlanabilecek kadar Ingilizce’ye hakim olan ögrenciler basvurulari ne zaman yapilirsa yapilsin nitelikleri göz önüne alinarak degerlendirilir. Basvuru formunu nasil doldurdugunuz ve kendinizi nasil sundugunuz normal tarihler disinda kabul edilmeniz için özellikle önemlidir.

Üniversite sistemi, lisans (undergraduate) ve yüksek lisans-doktora (postgraduate) seklinde ayrilmaktadir. Iskoçya hariç ülkenin diger bölgelerinde lisans egitimi normal olarak üç yil devam etmektedir. Özel alan lisans derecesi (honours) için ögrenciler okuduklari konu üzerinde uzmanlasma hizlarini arttirmak için ana müfredata ek olarak bir veya iki konuda daha ders alir. Yeni üniversitelerin bir çogu eski üniversitelere göre kabul sartlarinda daha esnek davranmaktadir. Üniversiteler, ögrencilere lisans üstü egitim kapsaminda master ve doktora programlari sunar. Ingiliz üniversiteleri tarz olarak ögrencileri düsünme ve karar verme konularinda egitir ve onlara arastirma yapma imkanlarini saglar.

Lisans egitimini basariyla tamamlayan ögrenciler, lisansüstü ya da diger yüksek dereceleri almak için ögrenimlerine devam edebilirler. Bu konuda çok kesin ölçütler yoktur ve ögrencilerin is deneyimleri belirleyici rol oynar.

Ingiliz üniversitelerinde yil sistemi

Geleneksel Ingiliz akademik yili üç "term"e ayrilir. Sonbahar, kis ve ilkbahar termlerine ek olarak okullardan sömestr sistemi de yaygin olarak kullanilmaktadir. Her bir term kabaca 10-12 haftayi ve her bir term arasi 3 haftalik tatilleri içerir. Yeterlilik derecelerini ve programlari tamamlamak farkli süreler alir:

• Yabanci dil olarak Ingilizce ve bunun üzerine insa edilen programlar bir haftadan bir yila kadar sürer.
• Lisans öncesi programlari bir veya iki yil kadar sürelerle olur.
• Lisans derecesi, özel alan lisans derecesine (honours) kadar üç - dört yil sürer.
• Dersli yüksek lisans dereceleri dokuz ayla bir yil arasýnda sürer.
• Doktora dereceleri üç yil ya da daha fazla sürer.

Yabanci öğrenciler, Ingiltere’de pek çok egitim kurumunun bir özelligi olan ögrenci ögretmen iliskilerinin samimiyeti ve siniflarin küçüklügü karsisinda genellikle sasirirlar. Lisansüstü ögrencileri ilgilendikleri alanda bir konu seçmek ve arastirma yapmak özgürlügünün degerini bilirler. Bu ögrenciler, Ingiliz egitim kurumlarinda bulduklari sosyal hayati da seveceklerdir. Ingiliz yüksek ögrenim kurumlarindan dersler, "lecture, Seminar, Tutorial ve Self-directed" çalisma biçimlerinde sunulurlar.

Lisansüstü Diplomasi:

Diploma programinin amaci ögrenciye profesyonel bir yeterlilik derecesi kazandirmaktir. Lisansüstü diploma programlari bir yil sürelidir ve ders alma esasina dayanir.

Öğrenciler lisans egitimlerini tamamlamalarinin ardindan asagidaki lisans üstü programlara yönelebilirler:

Lisansüstü Sertifika ve Diplomalar

Lisansüstü sertifika ve diploma programlarinin tamamlanmasi bir yil sürer. Genellikle mesleki amaçli olan bu programlar sadece egitim sürecini kapsar ve tez içermezler.

Yüksek lisans derecesi

Sosyal bilimler yüksek lisans derecesi veya fen bilimleri yüksek lisans derecesi (MA, MSc) olarak bilinen ve bir yil süren bu çalisma, ders alma yöntemi ve arastirma ya da ikisi birden kullanilarak yürütülür. Çogunlukla ders almaya dayali bir yüksek lisans derecesini, muhtemelen doktora düzeyinde özgün bir arastirma izler.

Arastirma Master Dereceleri

Bu master derecesi, arastirmaya dayanir ve diger yüksek lisans derecelerinden farkli olarak iki yila kadar uzayabilir. Iki yillik egitimin ardindan tez yazilir. Ögrenciler bu programlarda, sinifta ders almak yerine kendi bagimsiz arastirmalarini yaparlar, düzenli olarak danisman hocalari ve diger profesörlerle görüsürler.
Doktora Deresi

Doktora derecesi (PhD) belli bir disiplinde, üç yil ve daha fazla egitim ve arastirmanin ardindan tez yazilmasi ve bunun basariyla savunulmasiyla kazanilir. Doktoraya baslayabilmek için master derecesine sahip olma sarti aranmaz. Ögrencinin ikna edici özellikleri ve notlari olmasi halinde master yerine dogrudan doktoraya baslama imkani vardir.


Lütfen ilanlariniz icin ilan ekle formunu kullaniniz!

sitemizdeki yer alan yorum mantigindaki tüm ilanlar yayindan kaldirilmistir. Ilanlarini ilan ekleme forumunu kullanarak ekleyiniz. Sistemdeki mevcut ilan gösterimleri buradaki sayfamizda aktif haldedir. Teknik sorun ve diger sorulariniz icin lütfen bizimle buradan iletisime geciniz


Eklenen Tüm IlanlarBizimle çalışmak isterseniz buraya tıklayınız

Google
 

Son yorumlar

Anket

- Mersin Temizlik Şirketleri Tuğbam Temizlik
- ESTJ - DDuDşY Kişilik
- ESFP - DDuHA Kişilik
- ESFJ - DDuHY Kişilik
- ENTP - DSDşA Kişilik
- ENTJ - DSDşY Kişilik
- ENFP - DSHA Kişilik
- ENFJ - DSHY Kişilik
- ISTP - İDuDşA Kişilik
- ISTJ - İDuDşY Kişilik
- ISFJ - İDuHY Kişilik
- INTJ - İSDşY Kişilik
- INFP - İSHA Kişilik
- INFJ - İSHY Kişilik
- ESTP - DDuDşA Kişilik
- ISFP Kişilik
- INTP - İSDşA Kişilik
- MBTI Kişilikler Detaylı
- İçe Dönük Duygusal Tip
- Dışa Dönük Sezgisel Tip
- İçe Dönük Düşünen Tip
- Kişilik Analizinde Sekiz Fonksiyon
- ENTP (Dışadönük-Sezgisel-Düşünen-Algılayan)
- ENTJ( Dışadönük-Sezgisel-Düşünen-Yargılayan)
- ENFP (Dışadönük-Sezgisel-Hisseden-Algılayan)
- ENFJ (Dışadönük-Sezgisel-Hisseden-Yargılayan)
- INFP (İçedönük-Sezgisel-Hisseden-Algılayan)
- INFJ (İçedönük-Sezgisel-Hisseden-Yargılayan)
- INTJ (İçedönük-Sezgisel-Düşünen-Yargılayan)
- INTP(İçedönük-Sezgisel-Düşünen-Algılayan)
- ISFP (İçedönük-Duyumsayan-Hisseden-Algılayan)
- ISTP (İçedönük-Duyumsayan-Düşünen-Algılayan)
- ESFP (Dışadönük-Duyumsayan-Hisseden-Algılayan)
- ESTP (Dışadönük-Duyusal-Düşünen-Algılayan)
- ISFJ (İçedönük-Duyusal-Hisseden-Yargılayan)
- ISTJ (İçedönük-Duyusal-Düşünen-Yargılayan)
- ESFJ (Dışadönük-Duyusal-Hisseden-Yargılayan)
- ESTJ (Dışadönük-Duyusal-Düşünen-Yargılayan)
- Kişilik Tipleri
- Kişilik Testleri ve Kişilik Özellikleri

islamikariyer.com (2006-2008).