Yeni Zelanda'da Üniversite Eğitimi

YENİ ZELANDA YÜKSEK ÖĞRENİM SİSTEMİ

Yeni Zelanda yüksek öğrenim sistemi, devlet destekli sekiz üniversite, kolejler, politeknikler ve teknoloji enstitülerinden oluşur. Bu kurumların bir çoğunun yabancı öğrencilerin ihtiyaçlarına uygun hizmet vermek amacıyla oluşturulmuş yabancı öğrenci ofisleri vardır. Yeni Zelanda üniversitelerinin tamamı, lisans, mastır ve doktora düzeyinde programlar sunmaktadır. Lisans programları çoğunlukla üç yıl sürmekle birlikte bazı programlar altı yıla kadar çıkabilmektedir. Bazı bölümlerde bir yıl fazladan okuyarak özel alan lisans derecesi (honours) almak da mümkündür.

Lisansüstü diploma programları bir yıl sürerken, mastır programları için iki yıl gereklidir. Doktora derecesi için normal olarak üç yıl full time eğitim ve araştırma süreci gereklidir. Doktora derecesi, dersler tamamlandıktan sonra hazırlanacak tez, özgün araştırmalar ve sözlü sınavların toplu değerlendirilmesi sonucu verilmektedir. Araştırma çalışmaları, üniversite öğreniminin en önemli parçası olup üniversiteleri diğer yüksek öğrenim kurumlarından ayıran temel özelliktir. Yeni Zelanda yüksek öğrenim kurumlarında yüksek düzeyde desteklenen araştırma programları uluslararası tanınırlığa sahiptir.

Akademik takvim, Şubat ayının sonu ve Mart ayının başlarından Kasım ayına kadar devam etmektedir. Canterbury hariç diğer üniversiteler, iki sömestrden oluşan bir sistem izler. Canterbury üniversitesi yıllık dört dönemden oluşan bir akademik takvim izler.

Yeni Zelanda üniversiteleri, öğrenciye bağımsız çalışma ve araştırma yapma yeteneği kazandırma yolunda çalışır. Gerek gündelik hayat giderleri gerekse okul masrafları Yeni Zelanda'da diğer ülkelere göre oldukça düşüktür.

Akademik yıl

Yeni Zelanda'da akademik yıl Şubat sonu veya Mart başında başlar, Kasım ayında sona erer. Çoğu Yeni Zelanda üniversitesi semester sistemine dayalı olarak eğitim verirken bazıları trimester veya quarter" sistemine göre de çalışır.

Üniversitelere Dair Genel Bilgi

Yeni Zelanda'da devlet tarafından desteklenen 7 üniversite vardır. Yeni Zelanda Üniversitesi 1870'de kurulduğunda 4 kolejden oluşuyordu. Kurum, 1961'e kadar varlığını sürdürdü. Dunedin'de Auckland Üniversitesi (kuruluş: 1882), Wellington Victoria Üniversitesi (1897), Otaga Üniversitesi (1869) ve Christchurch'te Conterburg Üniversitesi (1873) özerk ve bağımsız üniversiteler olarak eğitim hayatına girdiler. 1964'te Waikato Üniversitesi Hamilton'da kuruldu ve aynı yıl Kuzey Palmerston'da (önceden Victoria Üniversitesine bağlı bir kolej olan) Massey Üniversitesi bağımsız lisans ve lisansüstü dereceleri veren bir üniversite oldu. 1994'te Massey Üniversitesi Auckland, Albany'de ikinci bir kampüs açtı. Christchurch yakınındaki Lincoln Üniversitesi faaliyetlerine Bahçecilik ve Tarım Koleji olarak başladı. Fakat 1990'dan beri özerk bir üniversite oldu ve şu anda geniş bir sahada eğitim vermektedir.

Yeni Zelanda'da yüksek öğrenim sistemi Amerikan sisteminden ziyade İngiltere sistemine daha yakındır. Örneğin Yeni Zelanda'da, Amerika'daki temel lisans eğitimi veren kolejlere benzer hiçbir enstitü yoktur.

Eğitim Alanları ve Kurslar

Her üniversite, derslerin tarihleri, şartları vs. hakkında bilgi sağlayan (ayrıntılı düzenlemeleri de içeren) yıllık bir takvim hazırlar. Yeni Zelanda üniversiteleri hakkında bilgi alabileceğiniz bu takvimler, Yeni Zelanda diplomatik temsilciliklerinde mevcuttur. Buralarda her üniversite tarafından yabancı öğrenciler için özel olarak hazırlanan tanıtım yayınları da mevcuttur. Lincoln hariç her üniversite, sanat bilim ve ticaret alanlarında programlar sunmaktadır. Hukuk dersleri, Auckland, Victoria, Canterbury, Waikato ve Otaga'da mevcuttur. Çoğu üniversite belirli alanlarda uzmanlaşmıştır. Otaga Üniversitesi tıp, diş hekimliği, eczacılık ve fizik tedavi gibi sağlık bilimlerinin yanı sıra fiziksel eğitim ve haritacılık alanlarında eğitim verir. Canterbury, orman mühendisliği, tıp, planlama, optik, mühendislik ve güzel sanatlar; Victoria, tarım, kamu yönetimi ve sosyal hizmetler alanlarında ve Massey; havacılık, tarım, bahçecilik, teknoloji ve veterinerlik alanlarında eğitim verir.

Yüksek Öğrenim Kurumlarında Sunulan Dereceler

Tüm üniversiteler lisans, Mastır ve Doktora dereceleri verir. Lisans eğitimi süresi genel olarak üç yıldır ama bazıları altı yıla kadar sürebilir. Bazı fakültelerde lisans onur derecesi 1 yıllık ek bir eğitimin ardından verilir.

Çoğu üniversitede lisans derecesi için belirli konular, ödevler ve dersler vardır. Her konuda genellikle 1. yıl dersleri (Bölüm 1 veya 100. Seviye), 2. yıl dersleri (Bölüm 2 veya 200. Seviye) ve 3. yıl dersleri (Bölüm 3 ve 300. Seviye) olarak seviyelendirilen dersler vardır. İkinci yıl derslerine geçiş, birçok durumda Bölüm 1'de gösterilen yeterlilikten sonra ve 3. yıl kurslarına geçiş ise 2. bölümdeki konularda gösterilen yeterlilikten sonra sağlanabilir. Öğrenciler, her konu için belirli sayıda zorunlu ve seçmeli ders almak veya haftalık laboratuar saatlerine katılmak zorundadır. Bazı kurslar bünyesinde gerçekleştirilen alan gezileri ile öğrencilere doğal olaylar ve toplumsal yapıları yakından tanıma ve inceleme fırsatı tanınır. Bunlar, kişisel okuma ve araştırmalar ile desteklenir. Ayrıca, öğrencilerin bağımsız çalışma yeteneklerini geliştirmeleri beklenir. Derslerde, ara sınavlarda, ödevlerde veya uygulamalı çalışmalarda verilen notlar dersin final notuna eklenir. Çoğu kursun ya yarı yılda (Haziran) ya da yıl sonunda (Ekim - Kasım) yapılan 3 saatlik bir sınavı vardır.

Mastır derecesi genellikle lisans derecesinden sonra 2 yıllık çalışma veya onur derecesinden sonra 1 yıllık çalışma gerektirirken, lisans üstü diploma genellikle lisans derecesinden sonra 1 yıllık çalışma gerektirir. Mastır derecesi genellikle yapılan özgün araştırmanın sonucuna dayanarak yapılan bir tez sonrasında elde edilirken son zamanlarda bu tez haricinde bazı ödevler de gerekli koşullara dahil olmuştur.

Doktora (PhD) derecesi normalde en az 3 senelik bir full-time çalışma ve araştırma gerektirir. Doktora derecesini elde edebilmek için tezin yanında bir de sözlü sınava tabi tutulmanız gerekmektedir. Özel durumlarda, bu sözlü sınavın yanında yazılı sınav da yapılabilir.

Yeni Zelanda Üniversitelerinde Araştırma

Yeni Zelanda üniversitelerinde yapılan araştırmalar gerçekten muazzam ve geniş bir alanı kapsar. Sene içinde yapılan binlerce araştırma projesi hakkında genel bir inceleme yaparak karar vermek imkansızdır. Çoğu zaman araştırmaların hem bilgi gelişimine hem de toplum yararına sağladığı katkıya ve farklılıklarına göre bir değerlendirme yapılabilir. Araştırma, üniversite eğitimi deyince akla gelen ve onu diğer eğitim kurumlarından farklı kılan en önemli olgudur. Yeni bir kimyasal maddeyi keşfeden veya Endonezya'daki bir tarımsal programın gelişimine katkıda bulunan veya kanser hastalığı için bir tedavi yöntemi geliştiren bir eğitim görevlisi, öğrencilerin bilgisine daha zengin bir boyut kazandırır ve onları daha çok araştırma yapma ve yeni şeyler keşfetme arzusuna sürükleyebilir.

YENİ ZELANDA_EĞİTİM İMKANI

EĞER MASRAFSIZ GİDEBİLME İMKANI VARSA LÜTFEN YARDIMCI OLURMUSUNUZ. ÇOK ARAŞTIRIYORUM AMA BİR TÜRLÜ BULAMIYORUM. SİZİN YARDIMCI OLACAĞANIZA İNANIYORUM.

başvuru yapmak istiyom

yeni zeln da dünya çapında eyitimi iyi olan bi ülke


Lütfen ilanlariniz icin ilan ekle formunu kullaniniz!

sitemizdeki yer alan yorum mantigindaki tüm ilanlar yayindan kaldirilmistir. Ilanlarini ilan ekleme forumunu kullanarak ekleyiniz. Sistemdeki mevcut ilan gösterimleri buradaki sayfamizda aktif haldedir. Teknik sorun ve diger sorulariniz icin lütfen bizimle buradan iletisime geciniz


Eklenen Tüm IlanlarBizimle çalışmak isterseniz buraya tıklayınız

Google
 

Son yorumlar

Anket

islamikariyer.com (2006-2008).