Kariyer | Konular | Kitaplık | İletişim

Su Ürünleri Teknisyeni

TANIM

Tatlı ve tuzlu sularda yaşayan tüm su canlılarının üretilmesi, yetiştirilmesi, korunması ve değerlendirilmesi çalışmalarında bulunan kişidir.

GÖREVLER

- Deniz balığı, kabuklular, akvaryum balığı ve genellikle tatlı su balığı üretimine gözetmenlik eder, - Su analizleri yapar, - Yumurta alma ve dölleme tekniklerini uygular, - Su canlılarının biyolojilerini inceler, - Tatlı ve tuzlu sularda yetişen canlıların korunması ve değerlendirilmesi çalışmalarını yapar (kuru ve canlı yem üretimi).

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

- Ağlar, kepçe, çizme, su geçirmez giysiler, - Su motoru, prefabrik tank, jeneratör, soğutucu, şofben, - İlaç ve kimyasallar, elektrikli ısıtıcılar, - Temizlik maddeleri ve yemler, Su analizleri araç, gereçleri.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Su ürünleri teknisyeni olmak isteyenlerin; - Fen bilimlerine ve özellikle biyolojiyle ilgili ve bu alanda başarılı, - Açık havada çalışmaktan ve hayvan üretmekten hoşlanan, - Dikkatini bir noktaya toplayabilen kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Su ürünleri teknisyenleri laboratuarlarda ve su ürünlerinin yetiştirildiği ve avlandığı bütün ortamlarda, bazen denizlerde çalışırlar. Çalışma ortamı sakin sessiz ve ıslak olup havada rahatsız edici koku vardır. Su ürünleri teknisyeni mühendisler ve teknikerlerle işçiler arasında ara eleman olarak görev yaparlar.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Özel işletmelere bağlı su ürünleri üretim ve işleme ünitelerinde, Tarım Bakanlığı, Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri, belediyeler ve üniversitelere bağlı su ürünleri üretme çiftliklerinde, akvaryum balığı üretim tesislerinde, balık çiftliklerinde iş bulma olanakları olan “Su Ürünleri Teknisyenleri”, istemeleri halinde kendi işyerini de kurabilirler.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi Denizcilik ve Su Ürünleri Meslek Lisesi, Endüstri Meslek Lisesi , Çok Programlı Liseler (Su Ürünleri Bölümü)nde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Denizcilik meslek liseleri ile endüstri meslek liselerinde öğrenim görebilmek için ilköğretim okulu mezunu olmak yeterlidir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Mesleğin eğitim süresi 3 yıldır. Eğitim süresince genel kültür dersleri ve meslek dersleri birlikte alınmaktadır. Mesleki uygulama dersleri hem atölyelerde hem de işletmelerede verilmektedir.

MESLEKTE İLERLEME

Meslek liselerinin su ürünleri, su ürünleri-işletme ve su ürünleri-üretme bölümlerinden mezun olanlar; istedikleri taktirde, Balık yetiştiriciliği, Su ürünleri proğramlarının verildiği meslek yüksekokullarına istenilen şartları taşımaları durumunda sınavsız olarak yerleştirileceklerdir.

BENZER MESLEKLER: Su ürünleri teknikeri, Su ürünleri mühendisi, Hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı teknikeri, Balıkçı.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

Meslek lisesi öğrencileri, 2. Sınıftan itibaren işletmelerde yapacakları beceri eğitimi sırasında, işverenlerden asgari ücretin %30′ undan az almamak üzere ücret alırlar. Kişilerin, iş verimliliği ve tecrübeleri, çalıştığı iş yerlerine göre aldıkları ücretler değişmekle birlikte, asgari ücretin 3 ile 5 katı arası ücret almaktadırlar.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

- İlgili Eğitim Kurumları, - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi, - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.


Kategoriler

- Başarı - Eğitim - Kişisel Gelişim - Hedef - Ticaret - Muhammed Bozdağ - İletişim - Nasihatler - Kariyer - Dua - Para - istemek - çalışmak - İslam - Abdülhamid Han - iş hayatı - Haber - Ekonomi - Osmanlı Sultanları - Rizik - Karar - Meslek - Osmanlı - Zaman Yönetimi - şükür - Motivasyon - Liderlik - Hedef Belirlemek - II. Abdülhamid Han - alışveriş - Para Kazanmak - istek - Arastirma - Osmanlı Devleti - yaşam - çalışmanın hedefi - Kriz - Hikayeler - Sorumluluk - İşsizlik - özgüven - Dünya Hayatı - Zaman - Nimete şükretmek - İslami ölçüler - içtenlik - duanın kabulü - İmaj - Modelleme - Helal Kazanç

MollaCami.Com