Kariyer | Konular | Kitaplık | İletişim

Modelleme Nedir?

Modellemenin felsefesine değinelim:
 
Modelleme
 
Yaptıklarımızı bırakın takdir etmek, farkına varmaya bile pek alışık değiliz. Aslında ne çok başarılı sonuçlar aldığımız eylemimiz var. Bunların pek çoğunu nasıl yaptığımızı bilmiyoruz. Kimi zaman aldığımız sonuçlara biz bile şaşırıp kalıyoruz.. Oysa ‘Nasıl yapıyorum?’ sorusuna cevap verebilsek, yani stratejilerimizi çözebilsek bir kılavuz oluşturabiliriz.
 
Modelleme, bu kılavuzu olusturmak amacıyla yapılan çalışmaları içerir ve bir bakıma NLP'nin özünü oluşturur. Başarılı performansların analizine ve zaman zaman da başarısız eylemlerin karşılaştırılmasına olanak tanıyan çeşitli NLP araç ve tekniklerin kullanılmasıyla bir kişinin ya da bir grubun davranışları modellenebilir. Odaklanılan nokta etkin davranışları yaparken davranış sahibinin nasıl düşündüğü ve eylemini nasıl yaptığıdır. Böylece istenildiğinde benzer başarıların tekrarlanması için kullanılacak süreç ve tarifler belirlenmiş olur. Modellemeyle oluşturduğumuz kılavuzumuzdaki zenginlik, bize esneklik katarak davranış seçeneklerimizi çeşitlendirir.
 
NLP'nin modelleme konusunda sunduğu yaklaşımlarla yapılan çalışmalarda pek çok yararlı sonuç alınmıştır. Modellenen yetkinlikler arasında liderlik, yaratıcılık, etkin iletişim gibi makro beceriler olduğu gibi, güçlü hafıza, hızlı öğrenme, sporda başarı, güzel yazı yazma, problem çözme, gözleri iyileştirme gibi daha farklı boyutlarda davranışlar da bulunmaktadır.
 
Dr. Gülsün ZEYTİNOĞLU


Kategoriler

- Başarı - Eğitim - Kişisel Gelişim - Hedef - Ticaret - Muhammed Bozdağ - İletişim - Nasihatler - Kariyer - Dua - Para - istemek - çalışmak - İslam - Abdülhamid Han - iş hayatı - Haber - Ekonomi - Osmanlı Sultanları - Rizik - Karar - Meslek - Osmanlı - Zaman Yönetimi - şükür - Motivasyon - Liderlik - Hedef Belirlemek - II. Abdülhamid Han - alışveriş - Para Kazanmak - istek - Arastirma - Osmanlı Devleti - yaşam - çalışmanın hedefi - Kriz - Hikayeler - Sorumluluk - İşsizlik - özgüven - Dünya Hayatı - Zaman - Nimete şükretmek - İslami ölçüler - içtenlik - duanın kabulü - İmaj - Modelleme - Helal Kazanç

MollaCami.Com