Kariyer | Konular | Kitaplık | İletişim

Kirâcı ve depozit

Sual: Kirâcıdan depozit almak ve bu depoziti kullanmak, depoziti Türk lirası olarak verip Türk lirası olarak almak câiz midir?

CEVAP
Kirâcıdan depozit almak câizdir. Alınan bu depoziti daha sonra kirâcının izni ile kullanmakta mahzûr yoktur. İzinsiz kullanılması tahrîmen mekrûhtur. Kirâcı râzı olursa, Türk parası olarak alıp Türk parası olarak iâde etmek câizdir. Fakat birkaç sene sonra Türk lirasının değeri düşer. Değeri düşmüş parayı kirâcıya verirken biraz düşünmek gerekir. Bunun için depozitleri altın olarak vermek çok iyi olur. Fazla bir kayıp sözkonusu olmaz.


Kategoriler

- Başarı - Eğitim - Kişisel Gelişim - Hedef - Ticaret - Muhammed Bozdağ - İletişim - Nasihatler - Kariyer - Dua - Para - istemek - çalışmak - İslam - Abdülhamid Han - iş hayatı - Haber - Ekonomi - Osmanlı Sultanları - Rizik - Karar - Meslek - Osmanlı - Zaman Yönetimi - şükür - Motivasyon - Liderlik - Hedef Belirlemek - II. Abdülhamid Han - alışveriş - Para Kazanmak - istek - Arastirma - Osmanlı Devleti - yaşam - çalışmanın hedefi - Kriz - Hikayeler - Sorumluluk - İşsizlik - özgüven - Dünya Hayatı - Zaman - Nimete şükretmek - İslami ölçüler - içtenlik - duanın kabulü - İmaj - Modelleme - Helal Kazanç

MollaCami.Com