Kariyer | Konular | Kitaplık | İletişim

Ceviz kirmak ve para


Üniversitelerimizde yaptığım söyleşilerde bana en çok para hakkında soru sorulur. Herhalde iş adamı olduğum için. Ben, ''paranın iki kişiliği vardır'' derim.

Birincisi para bir değiş tokuş aracıdır. Para verip yiyecek, giyecek, ev, bark, hatta sağlık satın alabilirsiniz.

İkincisi ile gelecek korkusunu yenersiniz. ''Yaşlılığımda çaresiz, muhtaç, perişan kalmam çünkü kötü gün paramı bir kenara ayırdım" dersiniz.

Ama para ötesi para-üstü bir konu daha vardır bunu parayla satın alamazsınız. Bunun adı zevk ve keyiftir. Zevk almak, keyif duymak ancak kültür ile mümkündür. Resimden zevk almak için sergiler bedava, müzik, kaset ve diskler üç otuz para. Ayrıca konserler de pahalı değil. Tiyatrolar hamburger fiyatına... Aşk ve sevgi zaten bedelsiz. Güneşin batışından, denizin hışırtısından ya da bir satranç oyunundan zevk alabiliyorsanız güneşi kaç paraya batırabilirsiniz? Denizi hışırdatmanın fiyatı nedir? Kalenizle bedavaya şah çekebilirsiniz. Yaşlılığınız için biriktireceğiniz kötü gün parası kadar belki ondan da önemli olan bu zevkler ve mutluluklardır. Bunlara sahip olmak ancak kültürle mümkündür. Para kazanmaya emek verdiğiniz kadar kültür edinmeye de emek verin. Yaşlılar ölüme daha yakın derler. Ama ölüm nüfus kağıdı sormuyor.

Şimdiki tutkulu projem, bir ceviz ormanı yetiştirmek.

Fidanları dikmeye başladım bile. Ceviz fidanı 8 yıl sonra ağaç olup ceviz verirmiş.

Şimdi 76 yaşındayım. Yani 84 yaşımda ceviz kıracağım. Bu kez kendi cevizlerimi...İshak Alaton

uyanık yahudi.madem zevk almak bu kadar basitti de bir servet yapmak için ömrünü harcadın.zevk almak bu kadar kolaydıysa niye gece gündüz durmadan para kazanmak için beynini ve vücudunu yordun.senin anlatıkkların iyi güzel de.sana hiç uymamış be acar yahudi.yahu insan şunları yazarken bir düşünür bunu okuyacak ve bunu düstur edinecekler beni hayatımla yazılanları söylenenleri örtüştürebilecek mi diye.zevk üzerine konuşacak insan var ise bunlardan biri bediüzzaman hazretleridir.onu hayatı bu yazıdakine uyuyor.vesselam...

BİZDE BİR ATA SÖZÜ VAR (HOCANIN DEDİĞİNİ YAP,YAPTIĞINI YAPMA)DİYE,YAHUDİDE OLSA DOĞRUYA AMENNA DEMEK GEREK ARKADAŞIM,PARASI OLUPTA YİYEMEYEN NİCE İNSANLAR VARDIR,PARASI OLUPTA GÜLEMEYEN,KOŞAMAYAN,YÜRÜYEMEYEN,KONUŞAMAYAN,MUTLU OLAMAYAN,PARASI OLUPTA HAYATTAN ZEFK ALMAYAN NİCE İNSANLAR VAR .BİZ MÜSLÜMANLAR DERİZKİ(ALLAHIM (CC)BİZE KALDIRABİLECEĞİMİZ YÜKÜ YÜKLE,AZ VERİP ARATMA,ÇOK VERİP AZDIRMA)YANİ BİZ MÜSLÜMANLAR ÇOK PARANIN PEŞİNDE DEĞİL,İYİ İNSAN OLMA GAYRETİ İÇİNDE OLMALIYIZ.BİZE NE O BUNU YAPMIŞ,ŞU ŞUNU YAPMIŞ ,HER KOYUN KENDİ BACAĞINDAN ASILIR UNUTMAYALIM.

selamun aleyküm.işte senin anlattıkların yüzünden dünyadaki en büyük kapitali parayı elinde bulunduran ABD zulüm yapıyor.gökten ölüm yağdırıyor.trilyon dolarlık ordusuyla müslümanları katlediyor.bunların karşısında olan zayıf fakir müslümanlar ise şehadeti tadıyor.geride yetimler bırakıyor.bunları hiç düşündün mü?


Kategoriler

- Başarı - Eğitim - Kişisel Gelişim - Hedef - Ticaret - Muhammed Bozdağ - İletişim - Nasihatler - Kariyer - Dua - Para - istemek - çalışmak - İslam - Abdülhamid Han - iş hayatı - Haber - Ekonomi - Osmanlı Sultanları - Rizik - Karar - Meslek - Osmanlı - Zaman Yönetimi - şükür - Motivasyon - Liderlik - Hedef Belirlemek - II. Abdülhamid Han - alışveriş - Para Kazanmak - istek - Arastirma - Osmanlı Devleti - yaşam - çalışmanın hedefi - Kriz - Hikayeler - Sorumluluk - İşsizlik - özgüven - Dünya Hayatı - Zaman - Nimete şükretmek - İslami ölçüler - içtenlik - duanın kabulü - İmaj - Modelleme - Helal Kazanç

MollaCami.Com