Kariyer | Konular | Kitaplık | İletişim

Özel Yaşamınızla İş Hayatınızı Dengeleyebiliyor Musunuz?

Günümüzün yoğun çalışma temposu içinde, iş sorumlulukları her geçen gün artan bireyler için iş ve özel yaşam dengelerini tutturmak oldukça zor olmaktadır. Bu dengeyi tutturabilen bireylerinse hem özel hayatlarında hem de kariyerlerinde daha başarılı oldukları gözlemlenmiştir. Aşağıda size iş ve özel yaşantınızı dengelemenizi kolaylaştıracak birkaç ipucu sunuyoruz.

Kimi kariyer alanları diğerlerine oranla daha stresli bir iş yaşamını gerektirebilir.

Eğer kariyerinize yeni yön vermekteyseniz ya da uzun zamandır aynı alanda kariyer yapıyorsanız, belki de kariyer değişikliğini düşünmenizde yarar vardır. Kendinize ya da ailenize daha çok zaman ayırmak istiyorsanız, kariyerinizi değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

Kariyer değişikliği yapmanın sizin için oldukça zor ve stresli olduğunu düşünüyorsanız ve alanınızda iyi bir konumda olduğunuza inanıyorsanız, o zaman işinizi değiştirmeniz de sizin için bir seçenek olabilir. Böylece daha az sorumluluk alabilirsiniz. Bu değişiklik kendi işinizi kurmak ya da serbest çalışmayı seçmek olarak da şekillenebilir.

Strese girmenize yol açan etmenlerden uzak durmaya çalışın. İş bitiminden sonra sürekli evde kalıyorsanız, kendinizi biraz daha sosyal olmaya, sürekli dışarda vakit geçiriyorsanız biraz evinizde kalmaya çalışın. Her iki durumunda dinlenmenize ve hayatınızda bir denge oluşturmanıza yardım edeceğini unutmayın. Etrafınızdaki kişilere zaman ayıramamanız, kariyerizdeki başarınıza karşın sosyal hayatınızdaki eksikliğinizin göstergesidir.

Zamanınızı daha iyi kullanmaya çalışın: Çoğu bireyin zaman sıkıntısı nedeniyle strese girmesinin temel nedeni iyi bir zaman yönetimi gerçekleştirememesi ve düzensiz olmasıdır. Gerek kariyer gerek özel yaşamda yapmak istediklerinize karar verirken gerçekçi ölçütler ve hedefler belirlerseniz, hem bu hedeflere ulaşmanın rahatlığını hissedecek hem de bir sonraki hedefinizi belirlerken, geride çözümlenmemiş iş bırakmayacaksınız.

Ufak sorunları büyük olanlardan ayırmaya çalışın: Sıkıntılı bir dönem geçirdiğiniz zamanlarda özellikle bu cümleyi kurmak uygulamaya koymaktan daha kolaydır.

Hayatınızda yapıp yapmamanızın, çok büyük önemi olmayan işleri kendinize sıkıntı yaratacak düzeyde sorun haline getirmeyin. İşyerinizde yaşadığınız ufak tartışmaların çok büyük sorunlar oluşturmadıkça strese girmenize neden olmalarına izin vermeyin.

İş yükünüzü azaltmayı deneyin. Kimi zaman birçok işi aynı anda yapmak zorunda olduğumuz durumlarla karşılaşabiliriz.

Böyle anlarda takım çalışmasına pek yatkın değilseniz ve işleri başka bir iş arkadaşınıza sizin yerinize yapması için devretmekten çekiniyorsanız, aslında kendi kendinizi gereksiz strese sokuyorsunuz demektir. Eğer yöneticiniz kimi işlerinizi sizden bir başka çalışanın yapabileceğini söylüyorsa, o zaman "bu işi o yapamaz" diyerek kendinizi daha da fazla strese sokmayın. Sonuçta takım çalışması, görev paylaşımı gerektirir ve siz de bir takımın parçasıysanız, tüm sorumlulukları sizin üstlenmeniz doğru olmayacaktır.

Önceliklerinizi belirleyin. Çoğumuz işyerinde ve evimizde birçok sorumluluğa sahibiz ve kimi zaman bunlarla başa çıkmak oldukça stresli olabilir. Bu durumda yapılması gereken etkin bir zaman yönetimi uygulamak ve zamanınızı en iyi kullanabileceğiniz şekilde bir çalışma planı yapmaktır. Planlarınızı günlük ya da haftalık şekilde yapmayı deneyin. İlk etapta tamamlanması gereken işlerinizi bir an önce bitirebilmek için gerekli planlamayı yapın.

En önemlisi de hayatınızı zaman zaman basitleştirmeyi deneyin. Yoğun tempolu ve stresli bir hayatın gerek fiziksel gerek ruhsal sağlığınıza etkisi belli bir süre sonra ortaya çıkacaktır. Sonuç olarak yaşamınız aslında yapılması gerekenlerle yapmak istediklerinizi dengelemeniz gereken bir süreçtir. Bu süreçte ne derece başarılı olduğunuz, hayatınızın ne derece düzenli olacağıyla doğru orantılıdır.


Zeynep KOÇER


Kategoriler

- Başarı - Eğitim - Kişisel Gelişim - Hedef - Ticaret - Muhammed Bozdağ - İletişim - Nasihatler - Kariyer - Dua - Para - istemek - çalışmak - İslam - Abdülhamid Han - iş hayatı - Haber - Ekonomi - Osmanlı Sultanları - Rizik - Karar - Meslek - Osmanlı - Zaman Yönetimi - şükür - Motivasyon - Liderlik - Hedef Belirlemek - II. Abdülhamid Han - alışveriş - Para Kazanmak - istek - Arastirma - Osmanlı Devleti - yaşam - çalışmanın hedefi - Kriz - Hikayeler - Sorumluluk - İşsizlik - özgüven - Dünya Hayatı - Zaman - Nimete şükretmek - İslami ölçüler - içtenlik - duanın kabulü - İmaj - Modelleme - Helal Kazanç

MollaCami.Com