Kariyer | Konular | Kitaplık | İletişim

Kayayi Itmek

Fakir bir genç adam geceleyin kulübesinde uyurken, uyku ile uyaniklik arasinda odasinin isikla doldugunu gördü. Gaipten gelen bir ses ona söyle dedi:

“Bundan böyle Allah için çalisacak ve kulübenin önündeki büyük kayayi bütün gücünle iteceksin!”

Bunun Allah’tan gelen bir emir olduguna inanan adam, ertesi sabah kayayi itmeye basladi. Daha ertesi gün, ve izleyen haftalar... günesin dogusundan batisina kadar tasi itti durdu. Aylar süren ugrasi sirasinda kaya yerinden bile kimildamadi. Adam gece kulübesine yorgun-argin dönerken, gününün bosa geçtigini düsünüyordu artik. Onun sevkinin kirildigini hisseden seytan kalbine vesveseler vermeye basladi: “Ne kadar zamandir bu kayayi itip duruyorsun, bir milim bile kimildamadi. Kendine bunun için niye yazik ediyorsun? Onu yerinden oynatman zaten mümkün degil, vs.” Böylece, gence görevi yerine getirmesinin imkansiz oldugunu, dolayisiyla basarisizliga ugradigi duygusunu asilamaya çalisti.

Bu tür düsünceler onun sevkini daha da kirdi ve ümidini gitgide yitirdi. “Dogru ya, kendimi bu is için niye paraliyorum ki?” diye kendi kendisine söylendi. “Bundan sonra azicik bir kuvvet harcayacagim. Bu da yeter de artar bile. Koca kaya yerinden kimildamayacagina göre.”

Ve kararini duasinda Allah’a bildirdi. “Allahim, uzun zamandir durmadan dinlenmeden Senin dedigin gibi hareket ettim. Bütün gücümle istedigin seyi yaptim. Her gün yoruluyorum, ama kayayi bir milim bile kimildatamiyorum. Neden böyle? Neden basaramiyorum?” Gaipten bir ses sefkatle cevap verdi:

“Ey kulum, uzun zaman önce sana emrime uymamı istedigimde kabul etmistin. Sana görevinin kayayi bütün gücünle itmek oldugunu söylemistim, ve sen de yapmistin. Ben sana hiçbir zaman onu yerinden oynatmani bekledigimi söylemedim ki! Senin görevin onu itmekti. Simdi gücünün tükendigini, basarisizliga ugradigini söylüyorsun. Kendine bir bak bakalim. Kollarin daha da güçlendi, pazularin büyüdü. Sirtin agirliga dayanikli hale geldi. Bacaklarin kalinlasti ve kuvvetlendi. Tasi itmeye basladigindan çok daha kuvvetlisin simdi. Evet, kayayi kimildatamadin. Ama senden istenen emre itaat etmen ve onu sadece itmendi. Kayayi yerinden oynatacak olan Ben’dim.”

Hatasini anlayan genç, ertesi gün kendi görevinin kayayi yerinden oynatmak degil, onu var kuvvetiyle itmek oldugunu düsünerek verilen görevi yerine getirdi. Ikinci gün, üçüncü gün derken, kaya birden yerinden kimildadi. O zaman kayayi yerinden kimildatanin kendisi degil Allah oldugunu anladi. Biraz daha ugrastiginda, kaya biraz daha oynadi ve kenara yuvarlandi. Altindan da kendisine ömür boyu yetecek kadar büyük bir hazine çikti.

güzel bir kesit. anlayana guzel anlarlar cıkar. keske hepımıze boyle bır fırsat verıldıgınde akıllıca davranıp karlı cıksak .rabbımze itatakr olsak.yanlız seytan nefsımızle okadar ugrasıyorkı..umarım rabbım bız gençlerın içinden imanı ve allah korkusunu hıc azaltmaz .yoksa sonumuz cokotu .am atabıı bu bıze baglı bırazda
rabbım yardımcımız olsun
allah razı olsun faydalı bılgıler ıcın

Hafıza-i beşer nisyan ile maluldür derler. Gerçekten ne kadar da çok ve çabuk unutuyoruz bildiğimiz şeyleri. Unutturma Ya Rabbi!

"Biz seferle mükellefiz, zaferle değil" denilmiş bu hikayede anlatılan gerçeği ifade etmek için. Ne kadar da özlü ve net anlatılmış değil mi ana fikir...

Aktardığınız kıssalar çok güzel ve manidar.
Teşekkürler...

güzeldi teşekkürler hepsi birbirinden güzel hikayeler

Çok güzeldi... Her zaman Rabbimize güvenmemizi, tevekkül etmemizi öğütlüyor bu hikaye...

Bir meselede Kendi kendimize bi yerlere varmamız gerektiğini düşünüyoruz.Başımıza gelenin kötü yönlerine bakıp pes ediyoruz.Aslında zahirde kazanmıyor gibi görsekte kendimizi, o zorluğu ya da olumsuzluğu yaşamak bile bize çok tecrübe, güç veriyor.

Sağolun...

üniversite bitti ALLAHIN izniyle, smdide kpss ye çalısyorum 1 yıldır. insllah benim görevim sadece çalısmk ve dua etmektir. RABBİM de kazanmamı ve hayırlısıyla ise bslamak nspeder inşallah. hepinizden dua bekliyorum. ALLAH SIKINTIDA DARDA OLAN HERKESE YARDIM ETSİN TEZ ZAMANDA.. ALLAHA emanet olun

Unutturan ve hatırlatan Yüce Mevlaya şükürler olsun..Sadece kul olduğumuzu hiç unutturma Allah'ım.Yazıyı ekleyen arkadaşımız Allah razı olsun kardeşim.


Kategoriler

- Başarı - Eğitim - Kişisel Gelişim - Hedef - Ticaret - Muhammed Bozdağ - İletişim - Nasihatler - Kariyer - Dua - Para - istemek - çalışmak - İslam - Abdülhamid Han - iş hayatı - Haber - Ekonomi - Osmanlı Sultanları - Rizik - Karar - Meslek - Osmanlı - Zaman Yönetimi - şükür - Motivasyon - Liderlik - Hedef Belirlemek - II. Abdülhamid Han - alışveriş - Para Kazanmak - istek - Arastirma - Osmanlı Devleti - yaşam - çalışmanın hedefi - Kriz - Hikayeler - Sorumluluk - İşsizlik - özgüven - Dünya Hayatı - Zaman - Nimete şükretmek - İslami ölçüler - içtenlik - duanın kabulü - İmaj - Modelleme - Helal Kazanç

MollaCami.Com