Kariyer | Konular | Kitaplık | İletişim

GELECEĞİN PARLAYAN YILDIZI 'BİLİŞİMCİLİK'

Bilişim gençlere kariyer fırsatları sunuyor

Tüm şirketler için teknoloji yatırımı kaçınılmaz hale geldiği için, ‘bilgisayardan anlayan’ elemanlara rağbet giderek artıyor. Meslek edinmek veya iş değiştirmek isteyenler için bilişim eğitim programları gelecek vaat ediyor. PCnet dergisi, Aralık sayısında bu konuyu mercek altına aldı.

Gazetelerin insan kaynakları sayfaları ve internet sitelerinde en çok eleman arama ilanı bilişim çalışanları için veriliyor. Bu fırsatı değerlendirerek kendilerine teknolojik bir kariyer çizmek isteyenler için pek çok eğitim programı bulunuyor. Başta Bilge Adam, Netron, Edutime ve Bilginç olmak üzere üniversite kalitesinde eğitimler veren kurumlar her yaştan insana yeni bir mesleğin yolunu açıyor. Pek çok farklı alanda uzmanlaşmak mümkün. Yazılımdan ağ sistemlerine, internet teknolojilerinden görsel tasarıma kadar pek çok alanda sertifika sahibi olmak mümkün. İlköğretimden üniversiteye ve yüksek lisansa kadar tüm eğitim derecelerine uygun eğitim olanakları sunan kurumlar, bilgi işlem elemanı olmak isteyenler için teknik yoğunluklu eğitimler de sunuyor. Üstelik alınan eğitimler sonucunda verilen sertifikalar uluslararası geçerliliğe sahip.Gelecek vaat eden meslekler

Bilişim uzmanı olarak uygun koşullarda, iyi bir gelire sahip olarak gelecek vaat eden bir iş hayatına atılmak istiyorsanız öncelikle kendiniz için en uygun eğitim alanını seçmelisiniz. Sahip olduğunuz eğitim, ilgi ve becerileriniz ile geçmiş deneyimlerin bu anlamda belirleyici olacaktır. Hayatınızı bu seçime göre yönlendireceğinizi unutmayın. Ülkemizde en yoğun ihtiyaç internet teknolojileri ve yazılım alanlarında görülüyor. Yazılım geliştirme alanını tercih ederek parlak ve ucu açık bir gelecek için ilk adımı atmış olacaksınız. Yazılım geliştirme ve sistem yönetimi genel olarak iki platform üzerinde gerçekleşiyor. Program geliştirme alanında özellikle internet tabanlı yazılımlar konusu öne çıkıyor. Şirketler için sistemlerin kalbi konumunda olan ana bilgisayar (sunucu) konusunda yazılım uzmanlığı da size Türkiye’de geniş bir iş potansiyeli sunacaktır.

Web tasarımında patlama olacak

Bilindiği gibi, her şirkete internet sitesi sahibi olma mecburiyeti gündemde ve çok yakında yürürlüğe girecek bu şart sayesinde web tasarımcıları için dev bir pazar oluşmuş olacak. Eğer tasarım konusunda ilginiz ve beceriniz olduğuna inanıyorsanız tavsiyem, kendinizi tasarım alanında geliştirecek eğitimler almanızdır. Eğitim paketlerini şirketler farklı ödeme seçenekleriyle sunuyor. Taksitli ödeme ve iş garantili eğitimler büyük ilgi topluyor. Profesyonel eğitim kurumları öğrencilerine kariyer danışmanlığı da yapıyor. Konusunda uzman eğitimcilerin 10-15 kişilik sınıflarda verdiği kurslar, son teknoloji kullanılarak sunuluyor.

Ağ teknolojilerinde ihtiyaç hızla artacak

Bilmeniz gereken bir başka gerçek de, bilgisayarların birbirine kablolu veya kablosuz olarak bağlanması olarak özetle tanımlayabileceğimiz ‘ağ teknolojileri’nin geleceğin parlayan yıldızı olduğudur. Tüm sektörlerde çalışan şirketler için hayati önem taşıyan ağ altyapısı hem donanım hem de yazılım yatırımı gerektiriyor. Üstelik bu altyapının yönetilmesi ile bilgisayarlarların arızalarının giderilmesi ve kurulum gibi genel teknik destek için bilgi-işlem bölümüne ihtiyaç duyuluyor. Siz de ağ teknolojileri ve genel bilgisayar bilgisine sahip olarak bu bölümlerde farklı görevler alabilirsiniz. Üstelik uzmanlığınız zaman içinde artırarak kademe atlamanız da mümkün.
PCnet

Otel işletmelerinde liderlik ve takım ruhu
Takım olabilmek için takımı bir araya getiren ve birlikte tutan hedefler olmalıdır. Takımınızın üyeleri bir arada olduklarında büyük bir gücü oluştururlar. Bunun içinde üyelerin birbirlerini tamamlıyor olmaları gerekir. Aynı hedefler ,aynı değerler ve aynı çalışma anlayışı çevresinde birbirine yakınlaşan kısacası aynı dilde konuşan takım üyeleri büyük bir sinerji oluştururlar bu sinerji ise işte başarıyı getirir.İşte başarı ''biz''anlayışının bir sonucudur.

Doğru ve sürekli iletişim biz olmanın temelidir. Bu noktada iletişim açık,net,dürüst ve güvene dayalı olmalıdır.Yani tüm ekip üyeleri birbirlerine güvenmelidir.
Takım içerisinde ki etkileşim ancak doğru iletişim ile gerçekleşebilir.

Takım ruhu anlayışında Hiç kimsenin mazeret üreterek ''bu benim işim değil'' deme hakkı yoktur. Herkes başarıyı paylaştığı gibi başarısızlıkta sorumluluk taşımalıdır.

Eğer Takım içinde sorunlar varsa, bu sorunların kaynağı, aksaklıkların nedeni,yanlışların nedeni takım lideri tarafından sorgulanmalı ve çözümlenmelidir.

Her takım bir lidere ihtiyaç duyar. Lider ile yönetici herkesin bildiği gibi birbirlerinden oldukça farklı kavramlardır.

Şimdi Kendimize soralım ;

Biz Departman Yöneticileri olarak ekibimize liderlik edebiliyor muyuz?

Çalışanlarımızın eğitim eksikliklerini görüp bu eksikleri gidermek amacı ile eğitim programları düzenleyebiliyor muyuz?

Ya da çalışanlarımızın hedefleri konusunda bilgi sahibi miyiz?

Ya da lideri olduğumuz takımın önüne hedefler koyabiliyor ve o doğrultuda takımı yönlendirebiliyor muyuz?

Örneğin; Lara bölgesinin en kaliteli, en oturmuş Ön Büro Ekibi olmak gibi...

Ekibimizin haklarını ne kadar savunabiliyoruz, ya da ekibimizi ne kadar koruyabiliyoruz?

Bir futbol takımını düşünün sahaya çıkıyorsunuz. En kaliteli,en ünlü futbol oyuncularını transfer etmişsiniz,ama hiçbiri bir diğerinin oyun sistemini bilmiyor,biri diğerini tanımıyor.Sistemsiz bir şekilde sahaya çıktığınızda bozguna uğruyorsunuz.

Bu durum günümüzde, doğru ve düzenli işleyen sitem anlayışının, en az kaliteli personel anlayışı kadar önem kazandığını ortaya çıkarıyor.

Burada sistem geliştirmek ve sistemli futbol oynamak gerekiyor. Mevcut oyuncuları kazanmak,eksikliklerini görüp, gidermek, sistemin parçası haline getirmek ise lidere düşüyor.

Sistemin parçası olamayacak, sisteme ve diğer takım üyelerine zarar verecek olanları göndermekte liderin işi...

Artık günümüz profesyonel insan kaynakları değerlendirme sürecinde,Kişinin hobilerinden,yaptığı spor dallarından dahi takım oyuncusu olup olamayacağı,emir altında çalışıp çalışamayacağı belirlenebiliyor.

Başarılı bir takım oyuncusu olmak için ise;

Açık, güvene dayalı, dürüst iletişim kurun,

Paylaşıma açık olun, bilgiyi paylaşın,

Değişime ayak uydurmak için çaba gösterin,

Takım Arkadaşlarınızı sürekli motive edin,

Ben merkezci olmayın, biz düşüncesi ile hareket edin,

Dedikodu yapmayın, dedikodu yapanlara izin vermeyen,

Yanlışları lideriniz ile paylaşın,

İş ile arkadaşlığı ayırın, iş ve özel hayatınız arasında denge kurun,

Esnek olun,

Öğretici ve öğrenen olun,

Eleştiriye açık olun,

Eksik yönlerinizi, bilgi eksikliklerinizi kabul edin ve geliştirin,

Sorunun değil, çözümün parçası olun, yaşadığınız sorunlardan ders çıkartın, sorunları gelecek hayatınızda size yol gösterecek bir fırsat olarak değerlendirin.

Takım olmak, bir takım ruhuna sahip olmak, ortak amaç için takım çalışması ile hareket etmek ve başarıya odaklanmak mutlaka olumlu sonuç verecektir. İşinize, mesleğinize bulunduğunuz gruba saygı duyun, bu sizde bir aitlik duygusu oluşturacaktır. Başarıda ise bu bizim başarımız hissi sizleri onore edecektir.

Unutulmamalıdır ki;Acılar paylaşıldıkça azalır,Sevinçler ise paylaşıldıkça çoğalır. Ve İnsan doğası gereği bir sosyal gruba ait olmak hissiyatına sahiptir.

Biz Departman yöneticilerine ise bu noktada mevcut kadrolarımızı geleceğe Hazırlamak ,onlara liderlik etmek,hedeflerine yön vermek,eğitim eksikliklerini
Giderip sektöre kazandırmak adına çok büyük görevler düşüyor.

İnsanlara yol gösterir,onlara bir şeyler öğretir,eğitim eksikliklerini giderir,ortak hedefler belirler ve bu doğrultuda onlar ile birlikte ekip ruhu içerisinde çalışırsanız,hem başarıyı yakalarsınız hem de personel devir oranınız düşer.

Eğer ki bizler,lider olmayı beceremez,bu genç kadroları olumlu yönde yönlendiremez,deneyimlerimizi aktarmaz, eğitemez ve'' maaşımızı alıyoruz'' mantığı ile koltuklarımızı boş yere işgal edersek ve bunun adını profesyonel yöneticilik olarak adlandırırsak; sektöre ve güzide turizm kuruluşlarımıza çok büyük haksızlık yapmış olacağız.

Daha da vahimi, gelecekte ülkemiz turizminin kadrolarını oluşturacak bugünkü genç turizmcileri kaybedeceğiz.Turgay GENÇ

Front Office Manager


Kategoriler

- Başarı - Eğitim - Kişisel Gelişim - Hedef - Ticaret - Muhammed Bozdağ - İletişim - Nasihatler - Kariyer - Dua - Para - istemek - çalışmak - İslam - Abdülhamid Han - iş hayatı - Haber - Ekonomi - Osmanlı Sultanları - Rizik - Karar - Meslek - Osmanlı - Zaman Yönetimi - şükür - Motivasyon - Liderlik - Hedef Belirlemek - II. Abdülhamid Han - alışveriş - Para Kazanmak - istek - Arastirma - Osmanlı Devleti - yaşam - çalışmanın hedefi - Kriz - Hikayeler - Sorumluluk - İşsizlik - özgüven - Dünya Hayatı - Zaman - Nimete şükretmek - İslami ölçüler - içtenlik - duanın kabulü - İmaj - Modelleme - Helal Kazanç

MollaCami.Com